• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Galeria Rzeźby Gdańskiej/ Gdańsk- Miasto- Sztuka (1 opinia)

Podczas piątego spotkania z cyklu Gdańsk-Miasto-Sztuka przyjrzymy się ukrytej wśród założenia parkowego w Oliwie galerii rzeźby gdańskiej.Znany wszystkim mieszkańcom Gdańska Park Oliwski ma niezwykle długą i ciekawą historię.

w każdą środę (do 24.04), godz. 18:00

bilety 50 zł
ulgowy 50 zł
przedsprzedaż 50 zł
Miejsce zbiórki: Gdańsk-Oliwa, wejście główne do Parku Oliwskiego
Prowadzący: Andrzej Zagrobelny

Park został założony jako reprezentacyjny ogród przy siedzibie opata zakonu cystersów. Urządzono go zgodnie z panująca wówczas francuską modą. Starannie zaplanowano układ klombów i nisko przystrzyżone krzewy oraz kolorowo kwitnące kwiaty. Całość ogrodowego założenia urozmaicono stawami. Jednak największe wrażenie robiła pieczołowicie zaprojektowana aleja prowadząca w kierunku wschodnim. Ku radości spacerowiczów na jej końcu widać było wody Zatoki Gdańskiej, stąd tez wzięła się nazwa alei - Droga do Wieczności. Ogrodnik przygotowujący projekt dla opata, inspirował się ogrodami przy Pałacu Błękitnym w Warszawie. Dziś ten historyczny ogród francuski stanowi południową część założenia parkowego.

W 1976 roku w przestrzeni parku ustawiono 18 rzeźb, które stworzyły galerię współczesnej rzeźby gdańskiej. Prezentowane w niej obiekty artystyczne wykonane są z różnych materiałów, takich jak granit, piaskowiec, brąz, ceramika czy tworzywa sztuczne. Galeria powstała z inicjatywy Muzeum Narodowego i miała przybliżyć spacerowiczom nie zaglądającym do muzealnych wnętrz osiągnięcia oraz różnorodną twórczość gdańskich rzeźbiarzy. Wśród artystów, których rzeźby prezentowane są w parkowej galerii znaleźli się uznani twórcy, których dzieła zobaczyć można w muzeach, kolekcjach prywatnych oraz na placach miast nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Są to m.in. Stanisław Horno-Popławski, Anna Pietrowiec, Alfred Wiśniewski, Adam Smolana, Zygfryd Korpalski, Irena Loroch czy Zygmunt Kępski i inni.

Gdańsk-Miasto-Sztuka to projekt Gdańskiej Galerii Miejskiej i Muzeum Gdańska, którego celem jest przybliżenie mniej znanych aspektów dziedzictwa kulturowego Gdańska. Obszar eksploracji ograniczony jest jedynie przestrzenią miasta. W niej jak w alchemicznym tyglu nieustannie wrze i dochodzi do ciągłych zmian. Urbaniści, architekci i artyści dokonują szeregu przekształceń, które mają bezpośredni wpływ na otoczenie w którym żyjemy.

Projekt i planowane w jego ramach spotkania pomogą zrozumieć zachodzące przemiany i wskazać na najbardziej frapujące przestrzenie czy intrygujące detale. Zdekodować miasto i jego przestrzeń można na różne sposoby. W projekcie Gdańsk-Miasto-Sztuka proponujemy czynną formę, pod czujnym okiem prowadzących.

Kuratorzy projektu: Klaudiusz Grabowski, Dorota Kucharczyk
Koordynacja: Aleksandra Chrzanowska
Organizatorzy: Gdańska Galeria Miejska, Muzeum Gdańska

Opinie (1)

  • Dlaczego ta Galeria jest w tak oplakanym stanie!!!

    Pragne dodac ze z uwagi na nieudolnosc Muzeum Narodowego, 2 rzezby zostaly skradzione, 3 zrzucone przed Palacem Opatow. Wiekszosc jest juz zarosnieta Pomnikami przyrody wiec wymaga relokacju. Malo ktora ma tabliczke. Obecne iluminacje podczas Mozartiana pieknie je podkreslaja ale tez daja do myslenia jak wiele rzeczy jest zaniedbanych a stanowi ta Galeria piekna kolekcje. Rozumie zaniedbania budynkow czy odbudowy i restauracje ale tu chodzi o biezace utrzymanie. Ciesze sie ze inicjatywa oprowadzania powstala ale " odkrywanie" nie powinno miec tu miejsca bo sa to obiekty historykom sztuki dobrze znane.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Skąd bierze się nazwa Dworów Artusa, znajdujących się w różnych miastach Polski (m.in. Gdańsk, Toruń, Łódź)?