• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Gala Pomorskiej Nagrody Artystycznej - Gabor Farkas

Zapraszamy na uroczystą Galę wręczenia najważniejszej nagrody artystycznej na Pomorzu - Pomorskiej Nagrody Artystycznej, którą uświetni koncert symfoniczny z udziałem świetnego węgierskiego pianisty Gábora Farkasa.

Wystąpią:
Orkiestra PFB
George Tchitchinadze - dyrygent
Gábor Farkas - fortepian

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Prowadzenie: Konrad Mielnik

W programie:
Gioacchino Rossini - Uwertura do opery Cyrulik sewilski [7']
Ferenc Liszt - Koncert fortepianowy nr 2, S.125 A-dur [21']
Maurice Ravel - La valse [13']

Pomorska Nagroda Artystyczna to najważniejsza nagroda Województwa Pomorskiego przyznawana w dziedzinie kultury. Jej laureatami zostają przedstawiciele środowiska artystycznego naszego regionu, którzy w minionym roku byli autorami wybitnego dokonania artystycznego lub przyczynili się do powstania wyjątkowego wydarzenia kulturalnego. W tym roku nagroda przyznana zostanie już po raz dwudziesty piąty.

Gábor Farkas
Znakomity węgierski pianista, urodzony w 1981 roku. Naukę muzyki rozpoczął w wieku pięciu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, gdzie uzyskał również tytuł doktorski z zakresu pianistyki i metodyki. Na studiach magisterskich jego nauczycielami byli Sándor Falvai i Attila Némethy, a w czasie studiów doktoranckich Zoltán Kocsis i Tamás Vásáry. Następnie studiował w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lake Como we Włoszech pod kierunkiem Williama Granta Naboréla.

Jego talent doceniany jest na całym świecie. W roku 2009 wygrał 6. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Liszta w Weimarze, zdobył tam również nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty Haydna. W roku 2003 zwyciężył w Konkursie Pianistycznym Węgierskiego Radia, a w roku 2001 był laureatem trzeciej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta w Budapeszcie. W maju 2009 roku otrzymał nagrodę Gundel Art Prize, a w listopadzie 2009 roku nagrodę Prima Junior. W marcu 2008 roku uzyskał specjalną państwową nagrodę Dla najlepszego młodego artysty roku. W roku 2012 otrzymał największe państwowe muzyczne wyróżnienie na Węgrzech, Nagrodę im. F. Liszta.

Swymi podnoszącymi na duchu wykonaniami oczarował publiczność w Europie i na świecie. Występował w znaczących salach koncertowych Węgier, Austrii, Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Anglii, Szwajcarii, Hiszpanii, Kanady, Wietnamu, Korei Południowej, Japonii i Chin. Uczestniczył też w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Malcolma Bilsona, Dmitry Bashkirova, Fou T?songa, Arie Vardiego, Ferenca Radosa, Pétera Frankla, Rolfa Dietera Arensa, Johna Perry'ego, Brigitte Engerer i Williama Granta Naboré'a.

Jego debiutancka płyta zatytułowana Wieczór z Lisztem, a wydana przez Warner Music w listopadzie 2008 roku, zdobyła prestiżowe Grand Prix przyznawane przez Międzynarodowe Towarzystwo Lisztowskie za najlepsze nagranie muzyki Liszta w roku 2009. Drugim albumem, wydanym również przez Warner Music w lipcu roku 2011, było nagranie koncertu inaugurującego Rok Lisztowski 2011, w czasie którego występował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Zoltána Kocsisa. Nagranie to zostało uznane w Węgrzech za wzorcowe nagranie Roku Lisztowskiego.

-
Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa Orlen
Główny Sponsor PFB - Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna

Partner wydarzeń PFB w 2024 roku: Ruch Muzyczny
Patroni medialni: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Pomorskie.eu, Presto, Prestiż. Magazyn Trójmiejski

Opinie

Sprawdź się

W jakiej placówce muzealnej znajduje się obraz "Morze" Michała Gorstkina Wywiórskiego?