• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

GJP: Maciej Gański - recital

Zapraszamy na recital gdańskiego pianisty Macieja Gańskiego, który kontynuuje misję popularyzowania muzyki Philipa Glassa.

Wystąpi:
Maciej Gański - fortepian

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Maciej Gański
Urodzony w Gdańsku, ukończył z wyróżnieniem gdańską Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej i prof. Tadeusza Samerka. W sztuce akompaniamentu kształcił się pod kierunkiem prof. Jana Kuleszy. Jest również absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych Solistklasse w Danish National Academy of Music w klasie prof. Christiny Bjørkøe. Na gdańskiej uczelni uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. W latach 2020-2022 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Instrumentalnego w swojej Alma Mater. Umiejętności doskonalił, współpracując z tak wybitnymi osobowościami świata muzycznego, jak m.in.: Philippe Entremont, Eugen Indjic, Andrzej Jasiński, Lee Kum-Sing, Wiera Nosina, Ewa Pobłocka czy Bernard Ringeissen. Jest laureatem ponad dwudziestu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA), Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship Award w Aarhus (Dania) czy VI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Vila de Capdepera na Majorce (Hiszpania).

Maciej Gański doskonale czuje się również w muzyce XX i XXI wieku. W grudniu 2021 roku nakładem firmy DUX ukazała się płyta, na której dokonał premierowego nagrania I Koncertu fortepianowego "Multimirrors" (2021) gdańskiego kompozytora Kamila Cieślika, z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyr. Sylwii Janiak-Kobylińskiej. Za to nagranie otrzymał we wrześniu 2022 roku nagrody w dwóch kategoriach II Międzynarodowego Konkursu "Muzyczne Orły". Jako pierwszy Polak dokonał nagrania kompletu 20 Etiud Philipa Glassa (1994-2012). Dwupłytowy album zawierający te kompozycje ukaże się w 2022 roku nakładem firmy DUX. 10 Etiud z Zeszytu I (1994) wykonał po raz pierwszy w Gdańsku podczas festiwalu Gdańska Jesień Pianistyczna 2021 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

W programie:
Philip Glass - Etiudy (zeszyt nr 2) [76]

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska

Główny Sponsor PFB Mecenas Kultury: PGE Polska Grupa Energetyczna
Sponsor Strategiczny PFB: Energa Grupa Orlen

Partner Wydarzeń Artystycznych PFB w 2022 roku: Ruch Muzyczny

Patroni medialni:
Trojmiasto.plRadio GdańskPrestoPomorskie.eu

Patroni medialni festiwalu:
TVP KulturaPrestiżLavie

Opinie

Sprawdź się

Hanna Raniszewska występuje pod pseudonimem: