• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

GFT: Drganie jednej struny

Na zakończenie 15. edycji Gdańskiego Festiwalu Tańca zabieramy was w podróż, gdzie taniec przenika się z literaturą. 17 grudnia w Klubie Żak zapraszamy na spektakl Drganie jednej struny.

mar 15-17

piątek - niedziela, godz. 19:00 19:30

bilety 30 zł
Kup bilet
Jak napisał Łukasz Rudziński po wrześniowej odsłonie GFT "Gdański Festiwal Tańca wrósł w tkankę Gdańska i stał się częścią jego identyfikacji - w moim odczuciu jest to jedna z najciekawszych teatralnych imprez w Trójmieście, dlatego już dziś warto zarezerwować sobie czas na przyszłoroczną, która odbędzie się w dnia 23 sierpnia - 1 września 2024 roku."

Przez te 15 lat na festiwalu występowały teatry, tancerki oraz tancerze z całego świata. Są to czołowe nazwiska międzynarodowej sceny teatru tańca, jak Susanne Linke. Obok Piny Bausch jedna z legend europejskiego tańca. W Klubie Żak gościliśmy również Companhia de Dança de Almada z Portugalii, szwajcarski Marcel Leemann Physical Dance Theater czy Compagnie Linga, prowadzoną przez wspaniałą gdańską tancerkę i choreografkę Katarzynę Gdaniec. Swoje spektakle prezentowali także tancerze z Chin - TAO Dance Theater, Mozambiku - Macuacua Dance Company. I doskonali tancerze z Izraela, jak Orly Portal Company i Olivia Court Mesa. Oczywiście nie zabrakło też polskich teatrów i grup tanecznych: Krakowski Teatr Tańca, Polski Teatr Tańca, Lubelski Teatr Tańca, Dada von Bzdülöw, Dzikistyl Company z Wiolą Fiuk na czele.

Trójmiasto już od lat 90. było jednym z najważniejszych ośrodków tańca współczesnego w Polsce, a energia choreografów i tancerzy kanalizowała się miedzy innymi w kolejnych imprezach, w tym Gdańskiej Korporacji Tańca - wydarzeniu, którego bezpośrednim kontynuatorem jest GFT.

W grudniu, w Sali Suwnicowej, wystąpi trójka choreografów i tancerzy, wywodzących się właśnie z gdańskiego środowiska artystycznego. Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter i Jakub Truszkowski. Na przestrzeni ostatnich 20 lat ich działalność artystyczna związana była z różnymi ośrodkami - Katarzyna Chmielewska działała głównie w Polsce, Magdalena Reiter w Słowenii, Jakub Truszkowski w Belgii.

17 grudnia w Klubie Żak pokażą spektakl - Drganie jednej struny, w którym na język tańca przekładają wątki zawarte w powieści Solaris Stanisława Lema. Jego twórcy za punkt wyjścia przyjmują jeden z wiodących aspektów twórczości Lema - próbę podjęcia Kontaktu z Innym. W odizolowanej przestrzeni obserwujemy okruchy procesów, usiłowania syntezy i zrozumienia tego, co nam obce i niezrozumiałe - próby postrzegania świata z odmiennej perspektywy. Akcja spektaklu przenosi nas w przestrzeń, w której rzeczywistość fizyczna i wirtualna nieustannie się przenikają, a granice pomiędzy obydwoma światami przestają być dostrzegalne. Drganie jednej struny nie jest jednak bezpośrednią interpretacją twórczości literackiej Lema, ale utworzonym z fragmentów znaczeń spektaklem, który na język ciała przekłada zagadnienia zawarte w powieści. "Wiemy - ale tylko wiemy, nie pojmując - że równocześnie nad i pod nami, w strzelistych otchłaniach, poza granicami wzroku i wyobraźni zachodzą̨ krocie i miliony równoczesnych przekształceń́, powiązanych ze sobą̨ jak nuty matematycznym kontrapunktem." (Stanisław Lem, SOLARIS)

Po spektaklu zapraszamy na "wieczorne rozmowy" z artystami, które poprowadzi Anna Jazgarska.

17.12.2023 | godz. 19:00 | Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter, Jakub Truszkowski | Drganie jednej struny
choreografia i taniec: Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter, Jakub Truszkowski Video, scenografia, reżyseria światła: Atej Tutta Muzyka: Radosław Duda, Dramaturgia: Rok Bozovičar Kostiumy: Jelena Proković, Producenci: Magdalena Reiter, Tina Dobnik (Słowenia), Michał Jankowski (Polska), Produkcja: Zavod Mirabelka (SI), Teatr Dada von Bzdülöw (PL), Koprodukcja: Ambasada RP w Lublanie

Klub Żak
80-266 Gdańsk
ul. Grunwaldzka 195/197
www.klubzak.com.pl / facebook.com/KlubZak
www.gdanskifestiwaltanca.pl facebook.com/GdanskiFestiwalTanca

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  45 zł
 • Bilet ulgowy
  25 zł
Bilety:
45 zł - bez zniżek
25 zł - karta do kultury*, bilet ulgowy*, karta tancerza*

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00
do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345
15 90 - w.117. Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywa się gra komputerowa stworzona przez Mateusza Skutnika, której akcja rozgrywa się w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane