• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

GFM: Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego 2022.

W Nadzwyczajnym Koncercie Symfonicznym zagra Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu im. P.Czajkowskiego w Moskwie - francuski pianista Alexandre Kantorow wraz z jedną z najlepszych orkiestr w Europie - Sinfonią Varsovia.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie:
L.van Beethoven - IV Koncert fortepianowy G-dur op.58
IV Symfonia B-dur op.60

Alexandre Kantorow - fortepian
W wieku 22 lat Alexandre Kantorow został pierwszym francuskim pianistą, który zdobył złoty medal oraz Grand Prix na prestiżowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego. Jego koncerty i płyty spotykają się z dużym uznaniem krytyków. Okrzyknięty przez prasę "młodym carem" francuskiej pianistyki, artysta zaczął występować bardzo wcześnie. W wieku zaledwie 16 lat został zaproszony do udziału w festiwalu La Folle Journée w Nantes i w Warszawie z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia i od tego czasu występował z wieloma orkiestrami. Regularnie koncertuje z Valerym Gergievem i Orkiestrą Teatru Maryjskiego.

Alexandre występował w najważniejszych salach koncertowych takich jak Royal Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Philharmonie de Paris czy Bozar w Brukseli, a także na najbardziej prestiżowych festiwalach, takich jak la Roque d'Anthéron, Piano aux Jacobins czy Heidelberg.

W 2019 roku Stowarzyszenie Krytyków Zawodowych wyróżniło go tytułem "Muzycznego Objawienia Roku". W 2020 roku otrzymał z kolei dwie nagrody "Victoires de la Musique Classique" w kategoriach nagranie roku (Koncert nr 3, 4 i 5 Saint Saënsa) oraz solista-instrumentalista roku. Alexandre Kantorow uczył się pod kierunkiem takich pedagogów jak Pierre-Alain Volondat, Igor Lazko, Franck Braley i Rena Shereshevskaya.

Orkiestra Sinfonia Varsovia
Jean-Jacques Kantorow
- dyrygent
Orkiestra powstała w kwietniu 1984 roku w wyniku powiększenia Polskiej Orkiestry Kameralnej. Impulsem do rozbudowania składu był przyjazd legendarnego skrzypka Yehudi Menuhina na występy w charakterze solisty i dyrygenta. Artystę zaprosili Waldemar Dąbrowski, dyrektor naczelny Centrum Sztuki Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszek Wybrańczyk, dyrektor POK. Wspólne koncerty szybko zdobyły uznanie publiczności, a Menuhin objął funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta.

Sinfonia Varsovia zagrała ok. 4 000 koncertów na całym świecie i nagrała ponad 300 płyt, w tym m.in. dla wytwórni Decca, Deutche Grammophon, Naxos, Sony i Warner. Repertuar obejmuje dzieła od XVIII wieku do współczesności. Szczególne miejsce zajmuje twórczość polskich kompozytorów, w tym: Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara. Orkiestra ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów, m.in.: Johna Adamsa, Krzesimira Dębskiego, Jana A. P. Kaczmarka, Witolda Lutosławskiego, Pawła Mykietyna, Onutė Narbutaitė, Krzysztofa Pendereckiego, Marty Ptaszyńskiej, Marcina Stańczyka, Pawła Szymańskiego.

W ramach Sinfonii Varsovii działają cztery zespoły kameralne: Sinfonia Varsovia String Quintet, Sinfonia Varsovia Brass, Sinfonia Varsovia Wind Quintet oraz najmłodszy Sinfonia Varsovia Camerata.
Kup bilet

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Która spośród oper, prezentowanych w ostatnich latach w Gdańsku, pokazana została premierowo w 1950 roku i jest uważana za początek działalności Opery Bałtyckiej?