• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Frankenstein - słuchowisko familijne

słuchowisko
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
data premiery:
31 października 2020
10
1 ocena
Premiera słuchowiska "Frankenstein" w ramach cyklu Uchosfera Teatru Miniatura i Radia Gdańsk. Premiera słuchowiska na podstawie słynnej powieści Mary Shelley odbędzie się w Halloween. Będzie to też inauguracja cyklu Uchosfera, który Teatr Miniatura tworzy razem z Radiem Gdańsk. Słuchowiska będzie można posłuchać na YouTube i Spotify.

W ramach Uchosfery powstają słuchowiska familijne na podstawie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, Miniatura i Radio Gdańsk chcą tworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do najwybitniejszych dzieł literatury.

"Frankensteina" zaadaptował i wyreżyserował Jakub Roszkowski, pochodzący z Trójmiasta dramaturg i reżyser, który jest autorem jednego z największych sukcesów Miniatury w ostatnich latach - wielokrotnie nagradzanego spektaklu "Krzyżacy". Do stworzenia szczególnie ważnej w tym medium strefy dźwiękowej reżyser zaprosił jednego z największych eksperymentatorów wśród współczesnych polskich muzyków - Dominika Strycharskiego, kompozytora, wokalistę i performera. W słuchowisku zagrali aktorzy Teatru Miniatura: Krystian Wieczyński, Andrzej Żak, Hanna Miśkiewicz, Piotr Kłudka, Zofia Bartoś, Agnieszka Grzegorzewska, Jacek Gierczak i Jadwiga Sankowska.

Słuchowisko składa się z trzech części, które będą po kolei premierowane na YouTube TeatrMiniatura 31 października od godz. 18.00. "Frankenstein" będzie potem dostępny również na Spotify i Soundcloudzie. Kolejny słuchowiskiem, nad którym prace rozpoczną się w grudniu, będzie "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej podróży" Juliusza Verne'a w adaptacji i reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.

"Frankenstein" - słuchowisko familijne na podstawie powieści Mary Shelley
tłumaczenie, adaptacja i reżyseria: Jakub Roszkowski
muzyka, przestrzeń dźwiękowa: Dominik Strycharski
realizacja akustyczna: Jacek Puchalski
produkcja: Emilia Orzechowska
obsada:
Krystian Wieczyński - Wiktor Frankenstein
Andrzej Żak - Monstrum
Zosia Bartoś - Elżbieta Lavenza
Piotr Kłudka - Henryk Clerval
Hania Miśkiewicz - Matka
Jadwiga Sankowska - Staruszka
Agnieszka Grzegorzewska - Agata
Jacek Gierczak - Feliks

Produkcja: Miejski Teatr Miniatura, Radio Gdańsk

Premiera: 31 października 2020
godz. 18.00 | I odcinek
godz. 18.30 | II odcinek
godz. 19.00 | III odcinek


YouTube TeatrMiniatura

O cyklu Uchosfera

Wejdźcie w dźwiękowe światy zapisane w najlepszych dawnych powieściach! Spędźcie rodzinnie czas, wsłuchując się w historie, które zaciekawią i młodszych, i starszych. Cenieni polscy reżyserzy i kompozytorzy spotykają się w tym projekcie, by stworzyć wyjątkowe doświadczenia słuchowe i emocjonalne dla całej rodziny.

Projekt Uchosfera ma na celu realizację cyklu słuchowisk familijnych na bazie klasycznych powieści polskich i światowych. Wykorzystując formę słuchowiska, chcemy stworzyć rozwijające wyobraźnię dźwiękowe światy, które pozwolą powrócić współczesnym odbiorcom do najwybitniejszych dzieł literatury. Do realizacji wybraliśmy powieści, które odsyłają do swoistych wyobrażonych światów, ciekawych do odtworzenia w fonosferze. Zaproszeni do projektu reżyserzy i reżyserki oraz kompozytorzy i kompozytorki we współpracy z aktorami i aktorkami Teatru Miniatura stworzą swoje fonoświaty, adaptując wybrane powieści.

Uchosfera jest kontynuacją projektu Teatr dźwięku, który Miniatura realizowała we współpracy z festiwalem Literacki Sopot i Teatrem Polskiego Radia oraz Radiem Gdańsk w 2015 roku. W jego ramach odbył się konkurs na scenariusz słuchowiska dla dzieci "Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki", powstały 4 słuchowiska, wydane na płytach winylowych i emitowane w Teatrze Polskiego Radia i Radiu Gdańsk. Jedno ze słuchowisk - "Tam, gdzie mieszka cisza" w reż. Anny Wieczur-Bluszcz - otrzymało główną nagrodę Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w kategorii słuchowisko dla dzieci. W teatrze powstała również specjalnie zaprojektowana przestrzeń odsłuchowa, w której odbywały się regularne prezentacje powstałych słuchowisk połączone z rodzinnymi warsztatami. Teatr dźwięku okazał się świetnym sposobem na kontakt z młodym odbiorcą, a także działania integrujące rodziny. Liczymy, że kolejna odsłona tego typu działań spotka się z równie dobrym przyjęciem.

Dostęp bezpłatny na YouTube TeatrMiniatura i Spotify Uchosfera Miniatury

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery