• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Francuski czarny humor z elementami absurdu. Premiera w Teatrze Wybrzeże

Magdalena Raczek
1 sierpnia 2022, godz. 17:30 
Opinie (23)

Lato w Teatrze Wybrzeże trwa w najlepsze. Od czerwca do sierpnia na pięciu scenach widzowie obejrzeć mogą ponad sto spektakli, w tym dwie premiery. Jedna z nich już za nami. Kolejna odbędzie się w sobotę, 6 sierpnia, o godzinie 21 na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. Będzie to spektakl pt. "Kim jest pan Schmitt?" na podstawie francuskiej sztuki Sébastiena Thiéry'ego. Przedstawienie wyreżyseruje Jan Hussakowski i zobaczymy je również w Starej Aptece.Zobacz, kiedy grany jest spektakl "Kim jest pan Schmitt?"


"Kim jest pan Schmitt?" to francuska tragikomedia z elementami czarnego humoru, nawiązująca do teatru absurdu. Sztuka była nominowana m.in. do nagrody Moliera, jednej z najważniejszych nagród teatralnych we Francji. Polska prapremiera miała miejsce na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu pod koniec ubiegłego roku. Bohaterem sztuki jest typowe mieszczańskie małżeństwo - pan Baran wraz z żoną, którzy starają się wybrnąć z serii spadających na nich absurdów i jakoś logicznie je wyjaśnić.

"Kim jest pan Schmitt?" plakat do spektaklu. "Kim jest pan Schmitt?" plakat do spektaklu.

Kim jest autor sztuki?Autor sztuki - Sébastien Thiéry to urodzony w 1970 roku francuski aktor i reżyser, znany z ról w filmach tj.: "Taxi", "RRRrrrr!!!" i "Taxi 2". Jest również absolwentem prestiżowej paryskiej szkoły teatralnej - Narodowego Konserwatorium Sztuki Dramatycznej. Pisanie zaczął w 2004 od scenariusza do serialu telewizyjnego dla Canal +. Rok później zadebiutował jako dramaturg sztuką "Sans ascenseur". Na swoim koncie ma już 7 nominacji do prestiżowej francuskiej nagrody Moliera, w tym jedną właśnie za "Qui est Monsieur Schmitt?". W Polsce znane są jego sztuki: "Kasta la vista" (polska prapremiera w 2011 roku) i "Ściana" (2018).

Typowe dla jego pisarstwa jest mieszanie gatunków: farsy, czarnej komedii i groteski. Autor stawia swoich bohaterów w dziwnych sytuacjach - głównie mieszczańskie rodziny, które nagle, z powodu jakiegoś dziwnego zdarzenia, stają przed nowymi, nietypowymi wyzwaniami. Na przykład w sztuce "Momo" (która doczekała się również ekranizacji) bezdzietnie małżeństwo odkrywa, że zamieszkał u nich (nielegalnie) niejaki Momo, który utrzymuje, że jest ich synem. Z kolei w sztuce "Ramzes II", starsze małżeństwo czeka na powrót córki i jej męża z wakacji w Egipcie, ale wraca tylko mąż i dziwnie się zachowuje. Celem Thiéry`ego jest obnażanie stereotypów społecznych i wytracanie widzów z przyzwyczajeń i schematów. Podobnie dzieje się w sztuce "Kim jest pan Schmitt?".

Kim jest reżyser?Jan Hussakowski (ur. w 1991 roku) jest aktorem i reżyserem, absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie Filii we Wrocławiu i Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. W czasie studiów był związany z Instytutem im. J. Grotowskiego we Wrocławiu. Na swoim koncie ma już kilka spektakli wyreżyserowanych w Lublinie, Katowicach czy Olsztynie. Zapytany o to, co zainteresowało go w tekście Sébastiena Thiéry`ego i czy trudno reżyseruje się takiego rodzaju sztuki, odpowiedział:

- Ciężko znaleźć "świeże" komedie, które dają do myślenia. W dodatku Thiéry czerpie z nurtu teatru absurdu, do którego mam sentyment. Jest tu też materiał do świetnych zadań aktorskich, a praca z aktorami najbardziej mnie w teatrze interesuje. Przyjemnie się reżyseruje, kiedy sceny się udają i naturalnie we mnie wywołują śmiech. Żeby doszło jednak do takiego momentu najczęściej wymaga to precyzyjnej pracy na rytmach, sytuacjach, które wymagają wielokrotnego powtarzania, żeby aktorzy poczuli się w nich tak naturalnie, aż przestaną o nich myśleć. Trudne w takim materiale jest też to, że widownia od razu weryfikuje "czy jest śmiesznie". Oczywiście z tym bywa różnie, ale po kilku takich produkcjach mam już trochę zaufania do mojego poczucia humoru - mówi reżyser.
 • "Kim jest pan Schmitt?" próba czytana do spektaklu. Na zdjęciu reżyser Jan Hussakowski.
 • "Kim jest pan Schmitt?" - próba czytana spektaklu.
 • "Kim jest pan Schmitt?" - próba czytana spektaklu.
 • "Kim jest pan Schmitt?" - próba czytana spektaklu.
 • "Kim jest pan Schmitt?" - próba czytana spektaklu.
 • "Kim jest pan Schmitt?" - próba czytana spektaklu.

O czym będzie spektakl?- O czym, o czym... Gdyby się dało powiedzieć w dwóch zdaniach, to po co zapraszać widza do teatru? (śmiech) Na pewno jest to spektakl o uwikłaniu, które bywa śmieszne, ale i przerażające. Uwikłaniu w kłamstwa i relacje społeczne. Spektakl przede wszystkim opiera się na wspaniałym (i nie mam co do tego wątpliwości!) aktorstwie. To brawurowy popis aktorskiego rzemiosła. Śmiało bawimy się różnymi przestrzeniami gry aktorskiej na granicy kilku konwencji. To nasz gwóźdź programu, ale na pewno będzie też czym nacieszyć oczy i uszy - zapewnia Jan Hussakowski.
W spektaklu "Kim jest pan Schmitt?" na podstawie sztuki Sébastiena Thiéry'ego w przekładzie Irmy Helt, w reżyserii Jana Hussakowskiego, ze scenografią Joanny Walisiak, z muzyką Tymka Witczaka, występują: Monika Chomicka-Szymaniak, Piotr Chys, Piotr Łukawski oraz Adam Turczyk. Premiera odbędzie się 6 sierpnia na Scenie Letniej. Pokaz przedpremierowy 5 sierpnia w Starej Aptece. Kolejne spektakle zobaczymy: 9, 11 i 12 sierpnia w Starej Aptece oraz 20 sierpnia na Scenie Letniej.

Spektakl

7.5
8 ocen

Kim jest pan Schmitt?

spektakl dramatyczny, komedia

Miejsca

Spektakle

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (23)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaką funkcję pierwotnie pełniła Łaźnia Miejska, obecnie siedziba Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku?