• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Francuski "Waterlitz" największą atrakcją FETY

Łukasz Rudziński
27 marca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Efektowny finał Festiwalu Feta. Podsumowanie

Na Placu Zebrań Ludowych stanie kolos złożony z ośmiu kontenerów. Zobacz, czego spodziewać się można po "Waterlitz" Générik Vapuer, który pokazany zostanie na finał Fety w niedzielę 12 lipca.


Choć do rozpoczęcia Festiwalu FETA pozostało jeszcze kilka miesięcy, zarys programu najbliższej imprezy już jest znany. Impreza skoncentruje się na przestrzeni parkowej terenu w okolicy Centrum Hewelianum. Największą gwiazdą będzie anonsowany już w ubiegłym roku "Waterlitz" francuskiego Générik Vapuer. Święto teatru plenerowego i ulicznego odbędzie się w dniach 9-12 lipca.Czy Feta powinna mieć własną ofertę gastronomiczną?

Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA pozostaje na kolejny rok na terenie Centrum Hewelianum. Jednak serce festiwalowe (razem z Centrum Festiwalowym) i niemal wszystkie atrakcje Fety, przeniesione zostaną w przestrzeń parkową zobacz na mapie Gdańska. Na majdanie zobacz na mapie Gdańska zorganizowane będą wieczorne wydarzenia i ostatnie nocne spektakle w piątek i sobotę. Na Placu Zebrań Ludowych zobacz na mapie Gdańska odbędzie się tym razem tylko jedno wydarzenie, za to na finał imprezy.

- W tym roku bardzo szybko zamknęliśmy program. Wynika to z tego, że zdecydowaliśmy się zakup dwóch dużych produkcji, wokół których budujemy festiwal. Na otwarcie Fety zaprosiliśmy dobrze znanego w Gdańsku Titanicka ze spektaklem "Sonnambulo". Spektakl odbędzie się w części parkowej Centrum Hewelianum. Finał festiwalu planujemy na Placu Zebrań Ludowych. To specyficzny teren, który wysysa energię nawet z dużych spektakli, bo sam jest potężniejszy. Tym zaskoczyła nas ta przestrzeń w ubiegłym roku - nawet duże produkcje sporo tam tracą, przytłoczone wielkością placu. Dlatego też, jako że w ubiegłym roku nam się nie udało, a my się poddawać nie lubimy, w tym roku podjęliśmy ponownie próbę, by zaprosić do Gdańska gości z Francji - Générik Vapuer ze spektaklem "Waterlitz" - którego nie da się przeoczyć - mówi Szymon Wróblewski, szef klubu Plama GAK i dyrektor Festiwalu FETA.

Niemiecki Theater Titanick stała publiczność Fety kojarzy na pewno z hardcore'owej produkcji "Odysee" i punkowej "Hutniczej symfonii", pokazywanych przy Bastionie św. Gertrudy w poprzedniej lokalizacji Fety, na Starym Przedmieściu. "Sonnambulo" utrzymany będzie w podobnym klimacie jak ta pierwsza propozycja. To też pierwsza nocna produkcja najbliższej edycji festiwalu - pokazana zostanie w czwartek 9 lipca. Finał Fety w tym roku to "Waterlitz" Générik Vapuer . Ten podniebny balet, rozgrywający się na zbudowanym z kontenerów kolosie Omni, mówić ma o problemach naszej cywilizacji: globalizacji i wpływie zmechanizowanego świata na środowisko.

"Sonnambulo" niemieckiego teatru Titanick złożony jest z sennych wizji, połączonych z ostrym, harcore'owym brzmieniem i obrazem. Spektakl będzie pierwszą nocną produkcją festiwalu, pokazaną w czwartek 9 lipca w przestrzeni parku Centrum Hewelianum. "Sonnambulo" niemieckiego teatru Titanick złożony jest z sennych wizji, połączonych z ostrym, harcore'owym brzmieniem i obrazem. Spektakl będzie pierwszą nocną produkcją festiwalu, pokazaną w czwartek 9 lipca w przestrzeni parku Centrum Hewelianum.
Bez trudu podczas Fety odnajdziemy też Słoweńców z Kud Ljud, którzy jako różowi kosmici z "The Invasion" dokonają tytułowej inwazji na park i spróbują pozyskać sojuszników wśród publiczności. Ponadto, w przestrzeni parkowej pojawi się monstrualna klatka, w której zamknięci będą dzicy Squames. Przedstawienie "Les Squames" przygotowane przez francuską Compagnie Kumulus to produkcja z lat 80-tych, przez cały czas znajdująca się w repertuarze Kumulusów.

- Tym spektaklem chcemy wprowadzić element zaskoczenia, bo w ostatnich latach coraz częściej dochodziło do sytuacji, gdy ludzie przychodzili na miejsce spektaklu pół godziny przed jego rozpoczęciem, zajmowali miejsca i czekali, a zaskoczenie to przecież też część teatru plenerowego - dodaje Szymon Wróblewski.

Na majdanie spektakle rozpoczynać się będą o godz. 21, ale tylko w piątek i sobotę. Pokazana zostanie tam najnowsza produkcja czeskiego teatru Continuo "By the Wall", z tytułową ścianą jako świadkiem rozmaitych historii i spektakl Teatru Usta Usta Republika pod tytułem "Cykl", czyli cykl obrazów symbolizujących ludzkie lęki i pragnienia. W czwartek wszystkie wydarzenia teatralne zaplanowano na przestrzeń parkową włącznie ze wspomnianym spektaklem Theater Titanick, a w niedzielę, po spektaklach popołudniowych w parku, będzie dłuższa przerwa przed finałowym pokazem "Waterlitz" Générik Vapuer.

Niepewna jest sytuacja gastronomii na festiwalu. Ponieważ tylko wieczorem będą spektakle na majdanie, prawdopodobnie nie będzie w tym roku punktu gastronomicznego poniżej majdanu. Być może z parku znikną foodtrucki, które pozwalały posilić się w przestrzeni parkowej. Widzom pozostanie zaopatrywanie się w okolicznych sklepach, które być może działać będą w weekend dłużej niż w ubiegłym roku.

- Park jest dużym terenem, ale jak wprowadzimy tam większość działań, okaże się mały i dość ciasny. Apelowałbym do naszych widzów, by się dobrze przygotowali na spotkanie z Fetą i mieli własny prowiant, bo może się okazać, że będzie festiwal bez foodtrucków - zapowiada Szymon Wróblewski.

Biletowane będą akcje w namiocie z udziałem teatru z Holandii, gdzie spotkamy Jezusa Chrystusa i Czarnoksiężnika (wstęp do namiotu 2 zł) oraz produkcja Générik Vapuer na Placu Zebrań Ludowych - 5 zł. Wszystkie pozostałe wydarzenia (także trzy pozostałe nocne spektakle) nie będą biletowane.

Tak wyglądał "Odyssee" Theater Titanick, pokazany na Fecie w 2011 roku.

Wydarzenia

Festiwal FETA 2015 (72 opinie)

teatr uliczny, festiwal teatralny

Miejsca

 • Plama Gdańsk, Pilotów 11 Mapa

Opinie (11) 4 zablokowane

 • Powinno być lepiej niż w zeszłym roku, ale lokalizacji i klimatu bastionów nie pobije.

  • 26 1

 • Chcemy FEtę na Dolnym Mieście.

  • 34 1

 • Ankieta

  Brak słów.

  • 7 0

 • Ale czad,superr.

  Szkoda tylko Dolnego Miasta.Tak na krotko powracalo tam jakiekolwiej zycie .Na Gorze gradowej nie było źle...ale Dolne Miasto mialo najlepszy klimat..

  • 22 0

 • Podupadła nam ta Feta /

  • 8 3

 • Będzie super:-)

  Dobrze, że Organizatorzy uczą się na błędach i starają się doskonalić festiwal. Już nie mogę się doczekać, będę jak co roku.

  • 3 2

 • Feta na Dolnym Mieście

  Podpisuję się pod postulatem powrotu Fety na dolne Miasto i Bastiony!

  • 13 1

 • Będzie super.

  Tak mi mówi Głos...

  • 3 1

 • (1)

  Za mało fajerwerków... Co to za sztuka bez fajerwerków?

  • 1 2

  • Chciałbym pogratulować rewitalizacji strony internetowej, bo poprzednia przez kilka lat straszyła, a wy nic nie zrobiliście. Nadal jest kilka rzeczy do opracowania, ale gratuluje zmiany.

   • 1 0

 • No to trzeba zrobić kontrolę antynarkotykową, jeżeli tyle osób ma być non stop na fecie.

  • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Moda i reklama w PRL-u

wystawa

Wystawa modeli statków na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Zielonej Bramie znajduje się:

 

Najczęściej czytane