Impreza już się odbyła
PATRONAT

Franciszek Starowieyski

Salon wystawowy Sopockiego Domu Aukcyjnego zaprasza na wystawę malarza, grafika i plakacisty, jednej z najbardziej barwnych postaci polskiej sztuki współczesnej, Franciszka Starowieyskiego.

4 września 2020 - 31 stycznia 2021, godz. 10:00

Wstęp wolny

21 stycznia - 28 lutego 2021, godz. całodobowo

Gdańsk,
Wstęp wolny

Artysta urodził się 8 lipca 1930 roku w Bratkówce koło Krosna, zmarł 23 lutego 2009 roku w Warszawie. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Studiował malarstwo na ASP w Krakowie, a następnie na ASP w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku.

Poza działalnością artystyczną zasłynął jako kolekcjoner antyków, znawca dawnej broni i zegarów oraz miłośnik baroku. Zwykł powtarzać, że wcielił się weń duch XVII-wiecznego przodka, przez co swe prace antydatował o 300 lat wstecz.

W 1980 r. zainspirowany obrazem 'Pracownia malarza' Courbeta, wpadł na pomysł spektakli Teatru Rysowania - kilkudniowych akcji, podczas których dyskutując z publicznością, opowiadając o swych inspiracjach i popijając białe wino tworzył wielkoformatowe kompozycje. Starowieyski rysował dynamicznie, obiema rękami, a zarazem z anatomiczną precyzją. Wypracował swój własny surrealistyczno - groteskowy język wypowiedzi artystycznej, charakteryzujący się barokową wybujałością form, bogatą symboliką, niezwykłym rozmachem i zmysłowością. W swojej twórczości pragnął mówić o sekretnych dążeniach człowieka, jego tajemnych marzeniach, a określał ją mianem eternofugizmu - ucieczki ku wieczności.

Jak sam twierdził rysunek najlepiej wyrażał jego myśli: Najbardziej sobie cenię to, co ujawnia się spontanicznie. Zaczynam kreślić - i nagle coś się z tych linii, kresek wyłania. Trzeba rozhuśtać wyobraźnię. Na wystawie w Sopockim Domu Aukcyjnym zgromadzono szereg rysunków, wśród których znajdziemy szkice oraz prace koncepcyjne do większych dzieł - świadectwa twórczych poszukiwań. Wszystkie razem prezentują repertuar ulubionych motywów, powtarzających się ornamentów, nawiązań do XVII-wiecznych mistrzów i zaskakujących, surrealistycznych wizji. Stanowią świadectwo "niepohamowanej" wręcz wyobraźni twórcy, jego humoru, wyczucia absurdu. Dopełnieniem obrazu tej wyjątkowej twórczości są dzieła ukończone - barwne akwarele i imponujące rozmachem pastele.

Franciszek Starowieyski 14 listopada - 6 grudnia 2011 r.
Salon Wystawowy Sopockiego Domu Aukcyjnego, ul. Boh. Monte Cassino 43, Sopot.
Wystawa połączona ze sprzedażą. Wstęp wolny.

Godz. Otwarcia: pn - pt 11:00-18:00, sob. 11:00-15:00.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Gdzie przechowywany jest obecnie księgozbiór Johanna Uphagena?