• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Fortepian w kościele - letni cykl koncertów

"Fortepian w kościele" to cykl w 100-procentach akustycznych koncertów fortepianowych, z udziałem czołowych polskich muzyków jazzowych, którzy zechcieli wesprzeć społeczną inicjatywę odbudowy XVIII-wiecznych organów Fryderyka Rudolfa Dalitza, w zabytkowym Kościele Bożego Ciała w Gdańsku (ul. 3 maja 19A).

Cykl, któremu patronuje Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych, składać się będzie z sześciu bezpłatnych koncertów, podczas których będą zbierane środki na przygotowanie dokumentacji pozwalającej na rozpoczęcie kilkuletniego procesu odbudowy instrumentu, który jakością dźwięku co najmniej dorównywał organom w Oliwie.

jazz - koncerty w Trójmieście


Wystąpią: Włodzimierz Nahorny (22 lipca), Piotr Wyleżoł (5 sierpnia), Adam Makowicz & Krzysztof Medyna (19 sierpnia), Andrzej Jagodziński (2 września), Kamil Piotrowicz (16 września), Leszek Kułakowski (30 września). Wszyscy oni, podobnie jak organizatorzy, zrzekli się honorariów, a firma Pianoforte z Jerzwałdu udostępni fortepiany najwyższej światowej klasy po kosztach.

Organy Fryderyka Rudolfa Dalitza to wyjątkowe dzieło sztuki i cenny zabytek - perła wśród europejskich instrumentów aerofonicznych. Zbudowano je w latach 1765-1767. Wypełniają one cały chór w prezbiterium i mierzą blisko dziewięć metrów szerokości i ponad siedem wysokości. Instrument składał się z siedmiu wież oraz dwunastu płaszczyzn piszczałkowych upakowanych w zachwycający, barkowy prospekt. Organy funkcjonowały do 1943 roku, kiedy to zostały ewakuowane i słuch o nich zaginął. Po wojnie odnaleziono jedynie barokowy prospekt oraz niezbędne elementy konstrukcyjne i dokumentację pozwalającą na odbudowę tego cennego instrumentu.

Friedrich Rudolf Dalitz (1721-1806) pracujący w Gdańsku budowniczy organów. Uczeń i asystent słynnego gdańskiego organmistrza Andreasa Hildebrandta. Zbudował m.in. organy w Kościele Bożego Ciała w Gdańsku i kościele Św. Ducha w Toruniu oraz instrumenty w Koźlinach, Osicach i Różynach. Maczał też palce w przebudowie słynnych organów w Katedrze Oliwskiej oraz w kościołach Mariackim i św. Trójcy w Gdańsku. Przypisuje mu się skonstruowanie pierwszej hybrydy, będącej połączeniem fortepianu i organów, czego usiłował też dokonać słynny kompozytor Ryszard Wagner.

Harmonogram:
22.07 - niedziela - g. 19:00 > WŁODZIEMIERZ NAHORNY
05.08 - niedziela - g. 19:00 > PIOTR WYLEŻOŁ
19.08 - niedziela - g. 19:00 > ADAM MAKOWICZ & KRZYSZTOF MEDYNA
02.09 - niedziela - g. 19:00 > ADNDRZEJ JAGODZIŃSKI
16.09 - niedziela - g. 19:00 > KAMIL PIOTROWICZ
30.09 - niedziela - g. 19:00 > LESZEK KUŁAKOWSKI

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Najbardziej prestiżowa i najwyższa nagroda dla dramatopisarzy przyznawana jest w:

 

Najczęściej czytane