• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Filip Żółtowski Quartet

Filip Żółtowski Quartet to młody, gdański zespół założony w sierpniu 2020 roku. Kwartet w 2020 roku zdobył 3 miejsce na Blue Note Jazz Competition, a w 2022 został wyróżniony przez fundacje JazzPoPolsku na konkursie JazzJuniors w Krakowie. Mimo niedługiego stażu występowali już na znaczącym Festiwalu Jazz Jantar (premiera materiału z płyty Humanity) oraz na Sopot Molo Jazz Festiwal. Dużym wyróżnieniem było zaproszenie zespołu do zaprezentowania swojej debiutanckiej płyty "Humanity" w eksluzywnej serii koncertów, na antenie II Programu Polskiego Radia.

Filip Żółtowski Quartet łączy w swojej koncepcji tradycje jazzowego grania z nowoczesnymi brzmieniami i śpiewnymi tematami, czerpiąc także z polskiego folkloru. Jest to fuzja muzyki jazzowej, często mocno improwizowanej, z elektronicznymi brzmieniami, inspirowanymi producentami znanymi bardziej ze sceny muzyki pop czy EDM (np. Flume, Medasin), a także hip-hopowymi beat'ami w stylu produkcji James'a Yancey (J.Dilla). Jeśli mielibyśmy zdefiniować główny punkt łączący tę fuzję gatunków, to będzie to właśnie jazz, zainspirowany stylem Steve'a Coleman'a and Five Elements, czy Brad'a Mehldau.

jazz - koncerty w Trójmieście


Skład zespołu:
Filip Żółtowski- trąbka
Szymon Zawodny- saksofon
Wojtek Wojda- instrumenty klawiszowe
Mikołaj Stańko- perkusja

"Humanity" to materiał przemyślany na wskroś: koncepcja powiązania natury z algorytmem to nic innego jak udana próba uzasadnienia organicznego splotu elementów bardziej tradycyjnych, czyli stylistyki quasi-bigbandowej (nie tylko big bandów jazzowych, ale także klasycznych orkiestr symfonicznych czy komercyjnych orkiestr rozrywkowych drugiej połowy XX w.) z nowszymi trendami jak jazz fusion czy współczesna muzyka taneczna. " Tomasz Rozwadowski po koncercie na Jazz Jantar Festiwal.

Opinie

Sprawdź się

W historii Teatru Muzycznego w Gdyni "Skrzypek na dachu" zajmuje szczególne miejsce. Dwukrotnie z wielkim powodzeniem wyreżyserował go: