Wiadomości

stat

Filharmonia w posadach (za)drży

Aż dwunastu wiolonczelistów na jednej scenie - to z pewnością będzie wyjątkowy wieczór.
Aż dwunastu wiolonczelistów na jednej scenie - to z pewnością będzie wyjątkowy wieczór. mat. prasowe

Tuzin wiolonczel i nic więcej. Pełny skład sekcji wiolonczel Filharmonii Berlińskiej wystąpi w niedzielę w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.Gdy w 1972 roku basowa część berlińskiej orkiestry siedziała po próbach, żeby przygotować utwór "Hymnus" Juliusa Klengla, napisany właśnie na dwanaście wiolonczel, mało kto spodziewał się, że wykonanie to zostanie przyjęte tak entuzjastycznie, że grupa postanowi działać dalej. Wkrótce o zespole zrobiło się głośno i posypały się zaproszenia koncertowe z całego świata. "12 wiolonczelistów" czarowało publiczność piękną barwą, biegłością techniczną i wyjątkowością takiego składu. Nie bez znaczenia był też dobór repertuaru, na który składały się transkrypcje popularnych dzieł muzyki klasycznej, utwory napisane specjalnie dla tej grupy i aranżacje przebojów muzyki popularnej.

Dzisiaj "Die 12 Cellisten der Berliner Philharmoniker" to już kolejna generacja znakomitych muzyków, ale idea funkcjonowania tego zespołu jest wciąż ta sama - przyciągać uwagę jak najszerszego grona odbiorców, bez straty na poziomie wykonywanej muzyki. I choć nie każdy da się przekonać do tej formy rozrywki, a zakasane rękawy białych koszul u co bardziej szalonych członków grupy mogą się wydać nieco naiwne, to uważam, że "12 wiolonczelistów" robi naprawdę dobrą robotę, docierając tam, gdzie konwencjonalna "klasyka" nigdy by nie dotarła.

Na gdańskim koncercie usłyszymy wszystko to, czego można spodziewać się po tego typu występie - transkrypcje co bardziej charakterystycznych dzieł Bacha, Mendelssohna, Verdiego, Ravela, Poulenca i niezastąpionego w takich sytuacjach Piazzolli. Zespół zagra też utwory napisane specjalnie dla niego - trzy utwory Borisa Blachera, oraz specjalny punkt programu - "Cello animation" Krzesimira Dębskiego. Będzie to światowe prawykonanie tego utworu.

Opinie (2) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

13

listopada

15

listopada

JarmaRock Fest Gdańsk, B90

26

listopada

Osiecka, Młynarski, Przybora Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

Rozrywka

Roboty z odzysku. Recenzja filmu "Terminator: Mroczne przeznaczenie"
Recenzja filmu "Terminator: Mroczne ..."
Świetny koncert Lao Che w Starym Maneżu
Koncert Lao Che w Starym Maneżu

Kulinaria

Jemy na mieście. W Skrzydlarni jest tanio, smacznie i szybko
W Skrzydlarni jest tanio, smacznie i szybko
Restauracja Cyrano et Roxane kończy działalność
Cyrano et Roxane kończy działalność

Planuj z nami tydzień

Nie tylko Święto Niepodległości. Planuj tydzień
Nie tylko Święto Niepodległości

Sprawdź się

Gdzie odbył się pierwszy powojenny festiwal jazzowy?