• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Muzyka fortepianowa w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

3 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 

Zobacz naszą relację z koncertu Ewy Pobłockiej

Z uwagi na sylwetkę patrona - Fryderyka Chopina - muzyka fortepianowa w repertuarze Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zajmuje szczególnie ważne miejsce. W piątek 27 września, dla przykładu, Ewa Pobłocka z Orkiestrą PFB pod dyr. George'a Tchitchinadze wykonała Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, a już w październiku i listopadzie na Ołowiance wystąpią światowej sławy wirtuozi fortepianu w ramach kolejnej edycji festiwalu Gdańska Jesień Pianistyczna. Bilety na większość koncertów nadal są w sprzedaży.



- Kiedy budowałem filharmonię, zastanawiałem się, kogo ustanowić jej patronem. Gdy skonsultowałem się z ministerstwem, okazało się, że żadna polska filharmonia nie nosi imienia tego największego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina, związanego z fortepianem. Dlatego postanowiliśmy, że klawiatura, a zwłaszcza klawiatura fortepianu, będzie stale gościła w naszych progach - wspomina prof. Roman Perucki, dyrektor naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. - Tam, gdzie gra Orkiestra PFB, regularnie słychać muzykę Chopina. Na cześć naszego patrona organizujemy też liczne koncerty, cykle oraz festiwale pianistyczne. Ten największy - Gdańska Jesień Pianistyczna, rozpocznie się już w połowie października.

Chopin w interpretacji Ewy Pobłockiej



Nie tylko muzyka fortepianowa często gości w murach Filharmonii Bałtyckiej, ale i największe gwiazdy pianistyki, które zachwycają publiczność swoimi interpretacjami. Jedną z gwiazd, które szczególnie upodobały sobie występy dla gdańskiej publiczności, jest Ewa Pobłocka. W piątek 27 września, przy akompaniamencie Orkiestry PFB pod dyr. George'a Tchitchinacze, artystka wykonała Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Koncert ten miał znaczenie szczególne, ponieważ został wpisany w program Międzynarodowego Kongresu Moniuszkowskiego. W repertuarze nie mogło więc zabraknąć kompozycji i tego wybitnego kompozytora - w części drugiej wykonano Uwerturę do opery Paria i - pozostając w klimacie operowym - Suitę z opery Kawaler srebrnej róży Richarda Straussa.

Pierwsza część koncertu należała jednak do Ewy Pobłockiej, która momentalnie skupiła na sobie uwagę słuchaczy. Widownia była tego wieczoru wypełniona do ostatniego miejsca, a zainteresowanie koncertem okazało się tak duże, że organizatorzy posiłkowali się dostawkami.

Chopin Ewy Pobłockiej był bardzo emocjonalny i akademicki. Artystka nie szarżowała ze środkami ekspresji, na emocjach słuchaczy grała bardzo subtelnie. Brawurowy okazał się natomiast akompaniament orkiestry - George Tchitchinadze znakomicie odnajduje się w repertuarze romantycznym i zgodnie z duchem epoki lubi wyraziste rozwiązania. A że orkiestra była w formie, do tego pozostaje w znakomitej komitywie ze swoim dyrektorem, efekt był intrygujący.

Publiczności ta nietuzinkowa interpretacja bez wątpienia przypadła do gustu, bo po zakończeniu nagrodziła artystów niekończącymi się brawami. W podziękowaniu, Ewa Pobłocka wykonała kilka miniatur Fryderyka Chopina, wprawiając słuchaczy w nie mniejszy zachwyt, niż swoją interpretacją Koncertu f-moll.

  • George Tchitchinadze dziękuje Ewie Pobłockiej za wspólny występ
  • Ewa Pobłocka
  • George Tchitchinadze, dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Gdańska Jesień Pianistyczna



Filharmonia Bałtycka, jak na instytucję noszącą imię Fryderyka Chopina przystało, od lat realizuje misję popularyzowania muzyki fortepianowej. Efektem tych działań jest chociażby Gdańska Jesień Pianistyczna - festiwal, który od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem melomanów. Podczas tegorocznej edycji, która potrwa od 15 października do 22 listopada, Ołowiankę odwiedzą największe gwiazdy pianistyki, prezentując fortepian w przeróżnych odsłonach i konfiguracjach brzmieniowych.

Już w połowie października na scenie PFB wystąpi Leszek Możdżer, który wraz z zaproszonymi gośćmi oraz Santander Orchestrą pod dyr. Marcina Sompolińskiego zaprezentuje swój projekt Symphosphere. Będzie to "pre - inauguracja" Gdańskiej Jesieni Pianistycznej.

Oficjalna inauguracja festiwalu nastąpi w piątek 8 listopada. W programie znajdą się V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena oraz V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego, a gwiazdą wieczoru będzie Szymon Nehring. Dzień później, w sobotę 9 listopada, muzykę z rosyjskich baletów na dwa fortepiany zagrają Julia Kociuban i Ilya Maximov. W czwartek 14 listopada natomiast Lukas Geniušas zaprezentuje w Sali Kameralnej PFB kompozycje Franciszka Schuberta i Sergiusza Prokofiewa.

W piątek 15 listopada wybierzemy się w podróż przez muzyczną Europę z Yu Kosuge oraz Orkiestrą PFB pod dyr. Dimitrisa Botinisa, którego słuchacze nazywają współczesnym Karajanem. Dwa dni później dla festiwalowej publiczności zagra Julianna Awdiejewa, prezentując kompozycje największych romantyków - Chopina, Schuberta i Schumanna.

Nie mniej emocjonująco zapowiada się zakończenie Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. W czwartek 21 listopada posłuchamy Michała Mossakowskiego, a dzień później, podczas wielkiego finału, wystąpią Pietro De Maria - zdobywca nagrody Krytyki na Konkursie im. P. Czajkowskiego w Moskwie (1990) oraz gospodarze - Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina pod dyr. swojego dyrektora artystycznego, George'a Tchitchinadze.

Bilety na większość koncertów są jeszcze w sprzedaży, ale warto pospieszyć się z zakupem, bo z każdą chwilą pula maleje.

Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Wydarzenia

Gdańska Jesień Pianistyczna

15-75 zł
muzyka poważna, jazz

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

 

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Do czego wykorzystywano w XI wieku wieżę obecnego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane