• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Filharmonia Bałtycka - sentymentalne zakończenie trudnego sezonu

Ewa Palińska
12 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W piątek 11 czerwca w Filharmonii Bałtyckiej odbyło się uroczyste zakończenie sezonu artystycznego 2020/2021. Orkiestrę PFB poprowadził jej dyrektor artystyczny, Georg Cziczinadze. W piątek 11 czerwca w Filharmonii Bałtyckiej odbyło się uroczyste zakończenie sezonu artystycznego 2020/2021. Orkiestrę PFB poprowadził jej dyrektor artystyczny, Georg Cziczinadze.

Wspomnienia osób, które grają w Orkiestrze Filharmonii Bałtyckiej dłużej niż trzy dekady (nie do wiary, że jest ich tak wiele), odznaka honorowa "Zasłużony dla kultury" dla Natalii Walewskiej, pełniącej od przeszło 20 lat funkcję koncertmistrza tejże orkiestry oraz koncert, podczas którego Konstanty Andrzej Kulka skradł serca słuchaczy emocjonalną interpretacją V Koncertu skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza - tak zakończono na Ołowiance kolejny, bardzo trudny, ale niewątpliwie udany sezon artystyczny.



To nie był łatwy sezon. Przez wiele miesięcy publiczność miała zakaz wstępu na salę koncertową, ale Filharmonia Bałtycka nie zawiesiła działalności. Koncerty się odbywały nawet bez fizycznego udziału słuchaczy. Melomani mogli je bezpłatnie słuchać i oglądać na filharmonicznym kanale YouTube.

Nadchodzące koncerty w Trójmieście - muzyka poważna



Konstanty Andrzej Kulka skradł serca słuchaczy emocjonalną interpretacją V Koncertu skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza. Konstanty Andrzej Kulka skradł serca słuchaczy emocjonalną interpretacją V Koncertu skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza.

Czy stęskniłe(a)ś się za możliwością uczestniczenia w koncertach?

Kiedy tylko rząd luzował obostrzenia i dopuszczał możliwość udziału publiczności w koncertach, Filharmonia Bałtycka natychmiast podejmowała niezbędne działania, aby melomani mogli jak najszybciej cieszyć się muzyką wykonywaną na żywo. Profilaktyka (mierzenie temperatury, dezynfekcja rąk, wypełnianie formularzy) tak już weszła w nawyk i pracownikom, i słuchaczom, że przestoju przy wejściu prawie nie ma. Jest natomiast ogromne zainteresowanie koncertami, czego dowodem była spora frekwencja podczas piątkowego, uroczystego zakończenia sezonu artystycznego 2020/2021 - na widowni zasiadło blisko 500 osób, a więc tyle, ile - zgodnie z rządowymi dyrektywami - zasiąść mogło.

Koncert rozpoczął się sentymentalnie - na zawieszonym nad sceną ekranie wyświetlano stare zdjęcia orkiestry, a z głośników płynęły wspomnienia opowiadane przez muzyków, którzy przepracowali w Orkiestrze Filharmonii Bałtyckiej więcej niż trzy dekady. Jak się okazało, jest to niemałe grono! Wspomnienia były zróżnicowane - jedne chwytały za serce, inne rozczulały, jeszcze inne bawiły. Słuchałam z zaciekawieniem, ale żałowałam, że na ekranie nie pokazano twarzy muzyków, którzy się wypowiadali. To z pewnością wzmocniłoby przekaz, a słuchacze zyskaliby pewność, że zarówno historie, jak i opowiadające je osoby są autentyczne.

Natalia Walewska - koncertmistrz Orkiestry PFB, otrzymała podczas niedzielnego wydarzenia odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Natalia Walewska - koncertmistrz Orkiestry PFB, otrzymała podczas niedzielnego wydarzenia odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Piątkowy wieczór z pewnością będzie wspominała z sentymentem Natalia Walewska - koncertmistrz Orkiestry PFB, która otrzymała odznakę "Zasłużony dla kultury", przyznawaną osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Artystka została uhonorowana tym wyróżnieniem już rok temu, kiedy obchodziła jubileusz dwudziestolecia pracy na stanowisku koncertmistrza Orkiestry PFB. Dotychczas brakowało jednak okazji, aby wreszcie mogła odebrać je osobiście. Zakończenie sezonu nadało się idealnie.

Jestem artystką i pandemia tego nie zmieni - wywiad z Natalią Walewską



To jednak nie koniec sentymentów, bo sentymentalna, nastrojowa, ale też bardzo witalna była muzyka, która znalazła się w programie koncertu. Orkiestra powtórzyła program, jaki wykonała dzień wcześniej, podczas gali wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Złożyły się na niego: Uwertura Włoszka w Algierze Gioaccina Rossiniego, I Symfonia D-dur op. 25 Klasyczna Sergiusza Prokofiewa i Notturno per orchestra op. 70 Giuseppe Martucciego. Prowadzący Orkiestrę Georg Cziczinadze w takim repertuarze czuje się jak ryba w wodzie, więc bawił się muzyką, ile tylko był w stanie, sukcesywnie podsycając jej emocjonalność. To był idealnie skrojony program pod taką uroczystość, kiedy na widowni zasiadają zarówno melomani, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z koncertami muzyki klasycznej.

Zakończenie Symfonii klasycznej Prokofiewa

Crème de la crème tego wieczoru był V Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza w interpretacji wybitnego skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki. Artysta - w przeciwieństwie do dyrygującego orkiestrą Georga Cziczinadze - jest oazą spokoju. Po prostu wychodzi, staje i gra. Cała jego ekspresja zawarta była w muzyce, a ta zachwycała nie tylko melodyjnością, ale też granymi z niesamowitą lekkością i zarazem precyzją fragmentami wirtuozowskimi. Jedyna jego interakcja z publicznością ograniczała się do subtelnego zwracania uwagi, że podczas słuchania koncertów (mam na myśli formę) powinno się klaskać po zakończeniu utworu, a nie każdej z części. Słuchacze byli jednak tak oczarowani i rozentuzjazmowani, że zdarzało im się wyrwać z oklaskami mimo uwag mistrza.

Wydarzenia

Zakończenie sezonu artystycznego 2020/2021

48-100 zł
muzyka poważna

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (14)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Hanna Raniszewska występuje pod pseudonimem:

 

Najczęściej czytane