• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Filharmonia Bałtycka kończy sezon, ale zamierza grać całe lato

Ewa Palińska
8 czerwca 2022, godz. 17:10 
Opinie (6)
Tradycyjnie już, koncert z okazji zakończenia sezonu w Filharmonii Bałtyckiej nie oznacza zawieszenia działalności na czas wakacji, a przejście w tryb letni. Sezon ogórkowy nam nie grozi. Tradycyjnie już, koncert z okazji zakończenia sezonu w Filharmonii Bałtyckiej nie oznacza zawieszenia działalności na czas wakacji, a przejście w tryb letni. Sezon ogórkowy nam nie grozi.

W najbliższą sobotę o godz. 19 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert wieńczący sezon artystyczny 2021/22. Nie oznacza to jednak wstrzymania działalności koncertowej, bo PFB już teraz szykuje się do Gdańskiego Lata Muzycznego, w ramach którego odbędą się m.in. koncert muzyki filmowej (19 czerwca), 65. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie oraz cykle Chopin nad wodami Motławy i Muzyka w zabytkach starego Gdańska.Nadchodzące koncerty w Filharmonii Bałtyckiej - kalendarz imprezCzy lubisz muzykę klasyczną?

Powiedzieć, że to był niełatwy sezon artystyczny, to nie powiedzieć nic. Instytucje kultury musiały wykazać się niebywałą kreatywnością, bo covidowe restrykcje zmieniały się z minuty na minutę. Zmniejszano dopuszczalną liczbę osób na widowni, nakazywano podczas wydarzeń nosić maseczki. W takich warunkach trudno było cokolwiek zaplanować, bo artyści mieli problemy ze swobodnym podróżowaniem po świecie, a wstrzelenie się w wolne terminy w ich kalendarzach graniczyło z cudem.

- To był trudny sezon, ale myślę egzamin zdaliśmy na piątkę - mówi Georg Cziczinadze, dyrektor artystyczny Orkiestry PFB. - Wyjście z restrykcji i powrót do gry szerokiego repertuaru w pełnym składzie zajęły nam dużo więcej czasu, niż pierwotnie zakładaliśmy, ale się udało. Mimo ograniczeń grywaliśmy bardzo dobre programy. Coraz więcej słuchaczy do nas wraca i mam nadzieję, że kiedy we wrześniu rozpoczniemy kolejny sezon, frekwencja będzie taka, jak przed pandemią. Że pula biletów na każde wydarzenie będzie się rozchodziła do ostatniej sztuki. Powrotu do takiego koncertowania nie mogę się doczekać. Nasza orkiestra zasługuje na to, aby grać dla pełnej widowni.

Po co orkiestrze dyrygent? Odkrywamy kulisy pracy filharmonikówGeorg Cziczinadze, dyrektor artystyczny Orkiestry PFB. Georg Cziczinadze, dyrektor artystyczny Orkiestry PFB.

170 wydarzeń artystycznych i 70 tys. osób na widowni, czyli sezon 2021/22 w liczbachW sezonie artystycznym 2021/22 odbyło się 100 koncertów organizowanych i współorganizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką, a także 15 wystaw. Wydarzeń zewnętrznych/impresaryjnych (to te koncerty - np. muzyki rozrywkowej - które odbywają się w Filharmonii Bałtyckiej, ale organizują je podmioty zewnętrzne) odbyło się 70.

Wydarzenia własne filharmonii i współorganizowane (odbywające się w gmachu PFB, jak Gdański Festiwal Muzyczny oraz poza nim, jak koncerty organowe "Bliżej Bacha" w Bazylice św. Mikołaja) odwiedziło przeszło 40 tys. osób. Natomiast wydarzenia impresaryjne odwiedziło prawie 30 tys. osób. Najogólniej rzecz ujmując w ciągu 170 wydarzeń artystycznych odwiedziło PFB 70 tys. osób, dotyczy to wydarzeń zarówno na Sali Koncertowej, jak i na Sali Kameralnej, która ma widownię pojemną na nie więcej, niż 200 widzów.

Oklaski na koncertach. Czy spontaniczne brawa naprawdę przeszkadzają artystom?Solistką koncertu muzyki filmowej, który odbędzie się 19 września, będzie Natalia Walewska, koncertmistrz Orkiestry PFB. Artystka przed rokiem otrzymała odznakę "Zasłużony dla kultury", przyznawaną osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Solistką koncertu muzyki filmowej, który odbędzie się 19 września, będzie Natalia Walewska, koncertmistrz Orkiestry PFB. Artystka przed rokiem otrzymała odznakę "Zasłużony dla kultury", przyznawaną osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Przepiękna symfonia Karłowicza i Koncert na lewą rękę Ravela, czyli sezon 2021/22 w liczbachTradycją stało się, że program koncertu wieńczącego sezon artystyczny tworzony jest z myślą o szerokiej publiczności, a więc też słuchaczach bez muzycznego wykształcenia. Jeśli zatem ktoś nigdy w filharmonii nie był i ma obawy, czy muzyka nie będzie zbyt innowacyjna, jak na jego niewyrobiony gust, może śmiało kupować bilety na koncert finałowy, który odbędzie się w sobotę 11 czerwca o godz. 19.

- Zamykamy sezon z absolutnie pięknym programem - zapewnia Georg Cziczinadze. - Wykonamy dla państwa m.in. Symfonię e-moll Odrodzenie op. 7 Mieczysława Karłowicza, jedno z największych dzieł w historii muzyki polskiej. Niewiarygodne, że kompozytor stworzył tak genialną muzykę w wieku zaledwie 26 lat. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, jak znakomita muzyka mogłaby wyjść spod jego pióra gdyby nie zmarł przedwcześnie kilka lat później. Równie piękna jest Uwertura do opery "Oberon" Carla Marii von Webera, którą też zamieściłem w programie, a Koncert fortepianowy D-dur M. 82 na lewą rękę Maurice'a Ravela, w dodatku w mistrzowskim wykonaniu Stanislav Ioudenitch, będzie atrakcją samą w sobie. Serdecznie wszystkich państwa zapraszam.

Robert Kabara wystąpi w najbliższym czasie w Gdańsku aż dwukrotnie. Zobacz jego opowieść o niełatwej sztuce dyrygowania.

Sezon się kończy, Filharmonia Bałtycka koncertuje dalejFilharmonia Bałtycka kończy sezon, ale nie zawiesza koncertowania. Przechodzi natomiast w równie intensywny tryb letni, podczas którego odbędzie się wiele wydarzeń dla szerokiego grona odbiorców, w tym sporo koncertów darmowych.

Już 19 czerwca odbędzie się gdański "proms", podczas którego najpiękniejszą muzykę filmową wykona Orkiestra PFB pod dyrekcją wybitnego Roberta Kabary. Solistką podczas tego koncertu będzie Natalia Walewska. 1 lipca odbędzie się natomiast symfoniczna inauguracja jubileuszowego 65. (współorganizowanego przez PFB) Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. W międzyczasie odbędą się cykle Chopin nad wodami Motławy (10-24 lipca) i Muzyka w zabytkach starego Gdańska (31.07-14.08).

Ponadto 12 sierpnia odbędzie się Zakończenie Gdańskiego Lata Muzycznego, a 19 sierpnia odbędzie się kolejny koncert symfoniczny z Robertem Kabarą, który tym razem wystąpi w roli dyrygenta i skrzypka.

Wydarzenia

65.MFMO w Archikatedrze w Oliwie

muzyka poważna

Zakończenie sezonu artystycznego 2021/2022

muzyka poważna

Koncert promendowy - Natalia Walewska

muzyka filmowa

Chopin nad wodami Motławy 2022

muzyka poważna

Zakończenie Gdańskiego Lata Muzycznego

muzyka poważna

Koncert "Cztery pory roku" Vivaldiego

muzyka poważna

Muzyka w zabytkach starego Gdańska

muzyka poważna

Miejsca

Opinie (6) 1 zablokowana

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Kabara aż dwa razy!

  Wow! Będę na obu koncertach. Fajnie, że już nie trzeba jeździć na południe, żeby go posłuchać. A słuchać warto bo to arcymistrz zarówno smyczka jak i batuty. Nie raz to udowodnił

  • 3 1

 • Współczujemy! (3)

  Artyści bez urlopów to nic dobrego. Każdemu jest potrzebny wypoczynek.

  • 2 2

  • Żartujesz sobie? (1)

   Muzycy PFB nie pracują w pełnym wymiarze 40 h tygodniowo. Te kilka koncertów latem nie przeszkodzi im wziąć 26 dni przysługującego urlopu w toku. O czym ty w ogóle mówisz? Co jak co, ale ta grupa zawodowa nie jest specjalnie obciążona pracą. No chyba ze ktoś ciągnie kilka srok za ogon a prace w filharmonii traktuje jako darmowy ZUS

   • 1 2

   • meloman

    może trzeba było zostać muzykiem....gdy mają tak łatwo....

    • 0 0

  • Ty współczujesz! Czy ktoś cię upoważnił, by pisać współczujemy.

   • 1 0

 • Teraz zamienia się w ulicznych muzyków i wyjada na wakacje na zachód

  Z ulicy w miesiąc zarobią tyle co przez rok w filharmonii

  • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Rozrywka

Sprawdź się

Sprawdź się

W piwnicy którego ze słynnych gdańskich budynków Jan Heweliusz składował produkowane przez siebie piwo?

 

Najczęściej czytane