• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Florestan nie żyje! Zabił go "Fidelio"

Ewa Palińska
11 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Katarzyna Wietrzny (Leonora) jest znakomitą artystką, ale podczas piątkowej premiery dała jedynie szczątkowy popis swoich możliwości. Ktoś, kto nie znał libretta miałby spory problem ze wskazaniem roli tytułowej, bo ta kreacja niczym się nie wyróżniała na tle pozostałych. Chwilami bardziej wyrazisty wydawał się Florestan - najbardziej jednowymiarowa postać w całym "Fideliu".  Katarzyna Wietrzny (Leonora) jest znakomitą artystką, ale podczas piątkowej premiery dała jedynie szczątkowy popis swoich możliwości. Ktoś, kto nie znał libretta miałby spory problem ze wskazaniem roli tytułowej, bo ta kreacja niczym się nie wyróżniała na tle pozostałych. Chwilami bardziej wyrazisty wydawał się Florestan - najbardziej jednowymiarowa postać w całym "Fideliu".

Gdyby wyzwolenie Florestana zależało od sukcesu "Fidelia", który miał swoją premierę w piątek 10 września w Operze Bałtyckiej, to Beethovenowski bohater konałby w męczarniach od pierwszych minut uwertury. Ciężkostrawna, chaotyczna, a chwilami wręcz kuriozalna koncepcja reżysera Michaela Sturma sprawiła, że spektakl najpierw nużył, a potem jednych widzów wprawiał w zażenowanie, innych - mimo z założenia podniosłego charakteru - bawił do łez. Nie pomogło nawet zaangażowanie znakomitych artystów, bo ci dość oszczędnie eksponowali swoje talenty, nie wychylając się poza przeciętność.



Kalendarz imprez - zobacz, co dzieje się w Trójmieście


Trzy premiery, cztery uwertury i dwa tytuły, a kompozytor i tak ponoć nie był zadowolony z efektu. Historia kobiety przebierającej się za mężczyznę, aby pod przykrywką uwolnić z więzienia i ocalić życie ukochanego, była na wskroś banalna. Do tego stopnia, że pierwsza publiczność pierwszej "Leonory" (finalnie powstały jej aż trzy wersje), którą stanowili w większości francuscy żołnierze okupujący Wiedeń, nie wykazała większego zainteresowania tą pozycją. Opera szybko zeszła z afisza.

  • Artur Janda (Pizarro)
  • Katarzyna Wietrzny, Leonora
  • Łukasz Konieczny (Rocco)
  • Orkiestra grała dobrze, ale bez wyrazu. Dyrygent nawet nie podejmował próby interpretacji i nie wciągając do wspólnego muzykowania solistów.
  • Tomasz Kuk, Florestan

Opera, która dała się we znaki nie tylko Beethovenowi



Beethoven początkowo się zapierał, że zmian nie naniesie, jednak po czasie się przełamał. Trzy akty zredukował do dwóch, a i te długo jeszcze poddawał przeróbkom. Prace nad dziełem, jakie wystawia się dziś, trwały blisko 10 lat, a ich efekt - jak wspomniałam na wstępie - podobno nie zadowolił kompozytora.

"Fidelio" dał się we znaki nie tylko Beethovenowi (i to najwyraźniej solidnie, skoro więcej oper nie napisał, choć ponoć nosił się z takim zamiarem), ale też Operze Bałtyckiej. Planowaną na 3 października 2020 r. trzeba było przełożyć aż o rok. Wytęskniona publiczność nie mogła się już doczekać tej inscenizacji, spodziewając się spektakularnego efektu pod każdym względem. Niestety, musiała obejść się smakiem, bo efekt okazał się skrajnie różny od oczekiwań.

Wrzesień melomana: Intensywny początek sezonu



Jan Żądło (Jaquino) i Ewa Tracz (Marcelina) podczas palenia książek z przygotowanej listy. Jan Żądło (Jaquino) i Ewa Tracz (Marcelina) podczas palenia książek z przygotowanej listy.

Dzieło, które prowokuje do odważnych interpretacji



"Fidelio" to świadectwo bezgranicznej miłości, ale przede wszystkim apoteoza wolności. Rozważania na temat tego, o jaką Freiheit miało Beethovenowi chodzić, nieustannie się toczą. W polemikę wszedł też reżyser Michael Sturm, dorzucając swoją, bardzo "niekonwencjonalną" interpretację, która wiele osób na widowni wręcz wprawiła w osłupienie. Ale o tym za chwilę.

Ingerencja w strukturę Beethovenowskiego dzieła nie jest akurat niczym niezwykłym, bo reżyserzy robią to nad wyraz często. Być może sugerują się tym, że skoro sam kompozytor nie był zadowolony z efektu końcowego, to warto co nieco "podrasować". Warto tu przypomnieć koncertowe wykonanie "Fidelia", jakie miało miejsce podczas festiwalu Solidarity of Arts przed czterema laty (partię Don Pizarra brawurowo wykonał wówczas Tomasz Konieczny, brat Łukasza Koniecznego, który podczas piątkowej premiery wcielił się w rolę Rocca).

"Fidelio" z opowieściami uchodźców zakończył Solidarity of Arts



Jan Żądło (Jaquino) - stoczniowo - komunistyczny finał "Fidelia" Jan Żądło (Jaquino) - stoczniowo - komunistyczny finał "Fidelia"

Orkiestra grała, ale nie muzykowała



Michael Sturm też śmiało poczynał sobie materiałem źródłowym. Choć Beethoven do swojej jedynej opery napisał aż cztery uwertury, niemiecki reżyser miał własny pomysł na przywitanie się z publicznością - rozpoczął "Fidelia" od dobiegającej zza kotar wokalizy. Dopełnieniem ascetycznej muzyki była sielankowa scena zbiorowa, choć trudno doprecyzować, co przedstawiała. Dopiero po niej, nagle, Orkiestra Polskiej Opery Bałtyckiej, prowadzona przez Michała Krężewskiego, rozpoczęła uwerturę.

Orkiestra grała z poziomu sceny, więc powinna nieco obniżyć poziom głośności, o czym dyrygentowi zdarzało się zapominać. Bywały też nierówności, ale to przecież nie egzamin techniczny, więc jeśli interpretacja się broni, na to czy owo można przymknąć oko. Tutaj jednak trudno było doszukać się tej interpretacji. Orkiestra grała, chwilami nawet całkiem dobrze, ale nie muzykowała. A skoro nie było mowy o interpretacji na poziomie orkiestry, jak mieli wejść z nią w interakcję i realizować wizję dyrygenta śpiewacy? Nie było co realizować, więc musieli radzić sobie sami. Efekt był taki, że publiczność miała przed sobą artystów o znakomitych warunkach wokalnych, którzy nawet nie próbowali wzbić się ponad przeciętność. Jak powiedział mi w przerwie jeden z widzów "nie było na czym ucha zawiesić".

Każdy projekt to prototyp. Rozmowa ze scenografką Katarzyną Zawistowską



Artur Janda - Pizarro aka Wojciech Jaruzelski Artur Janda - Pizarro aka Wojciech Jaruzelski

Opowieść o Leonorze, która staje się Fideliem, żeby uchronić męża przed karą śmierci



Balastem mogła być też dla nich wizja reżysera, którą zmuszeni byli realizować. A ta była dość osobliwa. Motywem przewodnim pierwszej części było palenie książek. Akcja działa się w lesie, nad paleniskiem, do którego wrzucano arcydzieła literatury światowej, w tym Biblię i Talmud, według przygotowanej wcześniej listy. Po mundurach, w jakie byli ubrani bohaterowie oraz czytanych fragmentach (m.in. z opowiadania "Ludzie, którzy szli" Tadeusza Borowskiego) można było wywnioskować, że reżyser nawiązuje do holokaustu.

Poznaliśmy odźwiernego Jaquina (Jan Żądło), zakochanego w Marcelinie (Ewa Tracz), która jednak kocha się w tytułowym Fideliu, za którego przebrana jest Leonora (Katarzyna Wietrzny). Leonora w przebraniu Fidelia odwzajemnia zaloty Marceliny, bo chce wkupić się w łaski jej ojca, Rocco (Łukasz Konieczny), pracującego na stanowisku dozorcy więziennego u Don Pizarra (Artur Janda), który z kolei chce zabić więzionego od dwóch lat męża Leonory, Florestana (Tomasz Kuk). Leonora chce podstępem wkraść się do więzienia i uratować męża. W kulminacyjnym momencie zjawia się minister Don Fernando (Piotr Lempa), który rozpoznaje we Florestanie swojego dawnego przyjaciela. Przywraca mu wolność, a okrutny Pizzaro zostaje ukarany. Ot i cała fabuła. Przynajmniej u Beethovena.

Beethoven napisał do swojej jedynej opery aż cztery uwertury. Michael Storm rozpoczął piątkowego "Fidelia" w jeszcze inny sposób od wokalizy i idyllicznej scenki. Beethoven napisał do swojej jedynej opery aż cztery uwertury. Michael Storm rozpoczął piątkowego "Fidelia" w jeszcze inny sposób od wokalizy i idyllicznej scenki.

Scenograficzny maksymalny minimalizm



Odpowiedzialna za scenografię i kostiumy Katarzyna Zawistowska postawiła na minimalizm (szczególnie w kwestii scenografii). Obraz miejsca akcji był po prostu wyświetlany z projektora, a całość dopełniały drobne detale, jak np. wspomniana imitacja ogniska czy poustawiane na podłodze sterty książek. Tło kolejnych scen niespecjalnie się od siebie różniło, co skutkowało monotonią i wprawiało widzów w znużenie. Dobrze, że recytatywy były przetłumaczone na język polski - można było zdjąć wzrok z wyświetlacza, na którym pojawiało się tłumaczenia partii śpiewanych i na chwilę dać oczom odpocząć.

W takim nużącym klimacie dotrwaliśmy do sceny, w której przyjeżdża Don Fernando. Leonora mogła opuścić wymierzony w Don Pizarra pistolet i wszyscy odetchnęli z ulgą - Florestan został uratowany.

Ktoś, kto nie zna tej opery śmiało mógł uznać ten moment za jej zakończenie. Reżyser przygotował jednak taki finał, że na długo pozostanie w pamięci tych, którzy mieli okazję go zobaczyć. Przy dźwiękach Leonory III, po przeciwległych stronach sceny, pojawili się Florestan i jego żona. Obok Leonory, która wreszcie mogła zamienić męski mundur na sukienkę, pojawił się Don Fernando. Stał dłuższą chwilę przy wieszaku z ubraniami, przymierzył jakiś mundur, czapkę napoleońską, zakładając finalnie białą sutannę oraz papieską piuskę.

Piotr Lempa - Don Fernando aka Jan Paweł II Piotr Lempa - Don Fernando aka Jan Paweł II

Finał, który chciałoby się zapomnieć, ale nie da rady



Minister odgrywający rolę papieża to nie wszystko - na scenie pojawili się też Don Pizarro przebrany za Wojciecha Jaruzelskiego i Rocco w przebraniu milicjanta. Marcelina została przebrana za sprzątaczkę, a Jaquino - któremu wreszcie dała szansę - za pracownika fizycznego (najprawdopodobniej stoczniowego) w kasku ochronnym. Za plecami artystów wyświetlano obrazy pokazujące upadek komunizmu w Polsce i w Niemczech - protesty, Solidarność, burzenie Muru Berlińskiego, Lecha Wałęsę.

Do aktorów wcielających się w główne role dołączyli chórzyści (Chór Opery Bałtyckiej, Operowy Chór Dziecięcy oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku) w strojach stylizowanych na lata 80, śpiewając ku czci Jaruzelskiego (po niemiecku) "Heil sei dem Tag". A temu wszystkiemu przygląda się papież, udzielający błogosławieństwa Leonorze i Florestanowi. Na koniec to właśnie Jan Paweł II stał się centralną postacią, która emanuje dobrem. Symbolem tej poszukiwanej i upragnionej wolności.

Publiczność może kupiłaby tę wizję artystyczną 30 lat temu, jednak teraz wydawała się nie tylko anachroniczna, ale wręcz kuriozalna. Tym bardziej, że zostaliśmy zaatakowani tym obrazem z zaskoczenia, bez żadnego wprowadzenia czy przygotowania. Publiczność poznała odpowiedź, jakiego rodzaju Freiheit reżyser miał na myśli. Ja miałam jednak wrażenie, że przez większość wieczoru byliśmy prowadzeni ścieżką prowadzącą w zupełnie inne miejsce. Jakbym jechała nad morze, a po długiej wycieczce, robiąc ostatni krok w kierunku plaży, zobaczyła góry. Półtorej godziny monotonii z aluzjami do wojny i holokaustu, a potem "bum" i na jednej scenie Jaruzelski, Jan Paweł II, klimat lat 80. i Lech Wałęsa, choć akurat on spoglądał jedynie z ekranu.

Był też współczesny wątek gdański - w ostatniej scenie Leonora i Florestan, wraz z trzymanym za ręce dzieckiem, przechodzą przez kładkę na Ołowiance. Był to obraz wyświetlony na znajdującym się za sceną ekranie, ale jakże działający na wyobraźnię.

Łukasz Konieczny (Rocco) Łukasz Konieczny (Rocco)

Operze Bałtyckiej życzę udanego sezonu!



Ta inscenizacja miała wszystko to, co potrzebne, żeby odnieść sukces - orkiestrę złożoną z dobrych muzyków, solistów, o fenomenalnych umiejętnościach nie tylko wokalnych, ale i aktorskich (nie rozpisywałam się na temat poszczególnych kreacji, bo poziom ich wszystkich był identyczny, nikt nie wybijał się ponad przeciętność i niczym szczególnie nie wyróżniał), znakomite chóry. Wsparciem była też wspaniała gdańska publiczność, która daje wykonawcom ogromny kredyt zaufania i nagradza gromkimi brawami nawet wtedy, kiedy zdarzą się drobne potknięcia. Tym razem oklaski były jedynie kurtuazyjne, bo piątkowy "Fidelio" wzbudził bardzo mieszane emocje.

Po zakończeniu, podczas oficjalnych podziękowań, życzono Operze Bałtyckiej, aby cały sezon był taki, jak piątkowa premiera. Ja się do tych życzeń nie przyłączę, bo wiem, że stać tę instytucję i związanych z nią artystów na zdecydowanie więcej. Oby jak najczęściej mieli okazję nam o tym przypominać. Tego życzę nie tylko Operze Bałtyckiej, ale i wszystkim jej sympatykom.

Spektakle

Opinie (66) 10 zablokowanych

  • Kocham opery, ale... (3)

    Nie rozumiem skąd w realizatorach ten przymus przenoszenia wszystkiego do współczesności. Klasyka jest dobra i potrzebna. Nie psujcie tego. Takie przeróbki wcale nie zawsze świadczą o wielkim talencie reżysera, a wykonawcy się zwyczajnie męczą, o widowni nie wspomne.

    • 101 6

    • Podobnie jest z teatrem...

      Kiedyś z przyjemnością chodziło się na sztuki które odzwierciedlały pierwowzór napisany przez autora.
      Dziś wszystko przekuwa się na współczesność. Na scenie zmusza się aktorów do (dosłownie) rżnięcia się na scenie. Bo to taka moda... taki trend... Nieważne jaka sztuka...
      Ani to sztuka, ani gra aktorska.
      Na siłę, bez sensu, bez polotu i bez poszanowania dla aktorów.
      To tak jak z dzisiejszą muzyką. Byleby się przebój sprzedał...
      Mam nadzieję że te (głupie) trendy miną i wróci coś porządnie zrobionego bo inaczej wszystko upadnie.

      • 35 4

    • (1)

      Niebagatelną w tym rolę odgrywa kasa. Kostiumy z epoki kosztują. Podobnie scenografia.

      • 12 6

      • ale to nawet nie o to chodzi, żeby było "z epoki", może być minimalistycznie i współcześnie (albo poza czasem), ale bez odniesień do współczesnej rzeczywistości.

        • 18 2

  • Mi się podobalo (3)

    Byłam na próbie generalnej i wyszlam pod ogromnym wrażeniem. Orkiestra wspaniała, druga uwertura zagrana w połowie drugiego aktu aż wbiła w fotele. Soliści dali wspaniały popis wokalny. A interpretacja opery, reżyseria - myślę, że skoro dowolność nie jest tutaj grzechem to takie przedstawienie Fidelia było całkiem dobre. Nie lubię gdy się wykorzystuje wizerunek Papieża więc to mnie razilo (głównie z uwagi na moje przekonania) Podsumowując brawo brawo brawo.

    • 33 44

    • (2)

      mnie się nie podobało i tobie też Życzę, byś nie wypowiadała się "mi" ale mnie

      • 11 22

      • Mi jest potocznie poprawne

        Co za nadęty buc. Ą, Ę, nie?

        • 1 4

      • mi

        to sobie możesz mówić w warzywniaku, jak się wypowiadasz publicznie
        mów poprawnie :mnie.

        tak ogólnie to wiocha !!!

        • 0 1

  • Gratulacje (1)

    Na próbie generalnej orkiestra grała bardzo dobrze .głosy było słychać tak jak należy ..orkiestra poprowadzona z wyczuciem..druga uwertura znakomicie..
    Trębacz za sceną klasa i wyczucie muzyczne wielkie.
    Waltornie piękna barwa. Kwintet duży jak na warunki operowe wielki plus.barwa zyskała na jakości.
    Dyrygent bardzo dobrze kierował Ruchem Muzycznym.
    Szacunek dla całego zespołu.

    • 32 18

    • Kierował ruchem muzycznym?

      Co to w ogóle za stwierdzenie? Chodzi o to, ze pokazywał, kiedy zacząć i kiedy skończyć? No tu się zgodzę - znakomicie to pokazywał. Ale nic poza tym

      • 18 8

  • To był jakiś dramat (1)

    • 30 19

    • Jakie miasto

      Taka opera

      • 10 13

  • Na pewno na to (4)

    nie pójdę.

    • 29 12

    • (3)

      Aby pójść do opery, trzeba mieć wyższe IQ od ciebie.

      • 13 6

      • Parkować nie umiesz (1)

        A do opery chodzisz. Po co? Żeby się dowartosciować

        • 5 7

        • Do lekarza - prędko.

          • 8 1

      • Wystarczy tam pracować :D

        • 6 0

  • Jaki dyrygent (2)

    Grali i śpiewali jak dyrygował . Nie było muzykowania

    • 19 15

    • Ilu fachowców (1)

      Kolejny fachowiec od dyrygowania na forum trojmiasto.pl. Wiadomo, przecież dyrygentury uczą już w przedszkolu i każdy głupi potrafi ocenić warsztat dyrygenta orkiestry operowej. A może po prostu znowu to forum staje się miejscem wymiany opinii osób związanych z OB, smutne...

      • 14 8

      • a co to w trójmieście to tylko w OB są muzycy? :D

        • 3 2

  • Fidelio byl swietny (2)

    Ale bzdury,swietna opera,jakas dziwna nagonka,ciekawe kogo??

    • 26 18

    • Ktoś chce

      Ktoś chce się umościć w operze, więc najpierw trzeba zdeprecjonować potencjalnych konkurentów.

      • 19 6

    • To Josek z niebytu się odzywa

      rękami swojej koleżanki, która przecież nie ma o tym zielonego pojęcia.

      • 12 2

  • Prowincjonalny teatrzyk (8)

    Pani Ewa łaskawie obchodzi się z orkiestrą, pisząc zaledwie o nierównościach które można wybaczyć. Ja uważam, że szkolne orkiestry grywają lepiej. Jakim trzeba być dyrygentem, żeby tak źle pokierować całkiem zdolny przecież zespół? Przerażająco niski poziom, dawno czegoś takiego nie słyszałam. Szkoda, bo śpiewacy naprawdę zdolni.
    Po wczorajszej premierze z niecierpliwością wyczekiwałam opublikowania recenzji bo byłam ciekawa, czy tylko ja byłam zażenowana (szczególnie finałem). Czytając potwierdzenie moich odczuć odczuwam trochę ulgę (że nie jestem jedyna i zbyt wymagająca) ale przede wszystkim dużą obawę związaną z przyszłością Opery Bałtyckiej. Teatr który ma na swoim koncie w ostatnich latach kilka naprawdę udanych spektakli teraz znów prezentuje poziom co najwyżej prowincjonalny... Smutne! Oby ktoś to podźwignął, póki jest co dźwigać.

    • 28 28

    • Ile jadu? (4)

      Szkolne orkiestry grają lepiej?! Widzę, że ktoś ma nie po kolei poukładane w głowie. Orkiestrą grała świetnie, uwertury wymiatały. Bywalczyni opery bywa raczej jadowicie złośliwa. Ciekawe po co, może chce zaszkodzić pewnemu zdolnemu młodemu człowiekowi, który stanął za pulpitem? Wszak w operze pojawił się wakat...

      • 25 11

      • Może zadanie przerosło dyrygenta? (3)

        To młody człowiek, może zadanie go przerosło? Dyrygentura operowa to trudna sztuka. O konkurs z pewnością nie chodzi, bo nie sadze, żeby ten wczorajszy dyrygent w ogóle był brany pod uwagę. Jeszcze nie ten etap. Trzeba najpierw zdobyć doświadczenie i nabrać szlifu.

        • 13 15

        • Wyścig szczurów (2)

          W operze wakat na dyrygenta, kierownika artystycznego. I mamy tu przykład ukrytej walki o stołek. Już próba degradacji młodego człowieka, żeby tylko przypadkiem nie objął stanowiska. Wstyd!!!! Premiera była wyjątkowo udana i takie wymyślanie na siłę, że okłaski wymuszane. No żenada. Orkiestra szkolna gra lepiej??? No uśmiałam się do łez jakich to mamy znawcow w naszym Trójmieście :DDD

          • 13 10

          • Bzdury opowiadasz (1)

            Wszyscy wiedza, ze dyrektor nie szuka zastępstwa za Florencja, tylko osób do okazjonalnego dyrygowania. Tu nie ma się o co ścigać. Poza tym inni młodzi zdolni dyrygenci z okolicy mają ciekawsze fuchy. Opera Baltycka to nie jest dla nich łakomy kąsek. Dla młodego człowieka u progu kariery stołek po Flor. byłby wręcz kulą u nogi.

            • 12 3

            • Opinia śmiechu warta :D

              • 4 6

    • No tak ,poprzedni dyrygent potrafił ten teatrzyk rozbujać? Przykre, że niektórzy nie potrafią godnie odejść

      • 10 2

    • Oby nie Rajski (1)

      Bo będą flaki z olejem.
      Swoją drogą komuś musi strasznie przeszkadzać nowy,młody dyrygent ;)
      Pytanie komu, kto ma ochotę na posadę w OB i brak talentu, którym mógłby zdobyć takie miejsce pracy ;) ?

      • 4 4

      • Przestańcie z tą teorią spiskową

        bo to się robi śmieszne. Koleś dał plamę po całości. Taktował, a nie dyrygował. To orkiestra operowa, a nie szkolna. Tu potrzeba wszechstronności, wizji, stanowczości. Potrzeba lidera, za którym pójdzie orkiestra, a jesli nie będzie chciała pójść, to do nich dotrze i przekona, że jednak warto wspólnie zrobić coś fajnego. Nikt nie czyha na stołek w operze, bo młodzi utalentowani dyrygenci mają już bardziej prestiżowe zajęcia, a nikt z dorobkiem i przy zdrowych zmysłach nie weźmie na siebie takiego ciężaru. Jeśli ten młody dyrygent chce ten stołek, to zakładam, że jest jedyny na to stanowisko (którego, z tego co słyszałem, nie ma, bo dyrektor nie planuje nikogo zatrudniać na stanowisku szefa artystycznego). Jeśli znasz nazwisko kogoś, kto chciałby tam pójść, to napisz, bo ciekawość mnie zżera. Ja nie znam nikogo takiego, a w branży siedzę dość mocno

        • 5 2

  • By ocalić i uwolnić z więzienia życie ukochanego

    A może by tak po polsku i mniej kuriozalnie Pani redaktor ?

    • 24 2

  • Zabijać sztuką (3)

    Bo sztuki i kultury juź dawno nie ma,są tylko,połapane etaty

    • 27 4

    • Są jeszcze Mozartiana, Festiwal Goldbergowski i Actus Humanus (2)

      Ale cóż się dziwić, że u nas nie ma kultury. Gdańsk to smutne porobotnicze miasto z pseudo nowoczesnym pełowskim korpo.

      • 12 4

      • Lechia Gdańsk!!! (1)

        • 3 7

        • Tak.

          Jeszcze jest trochę sportu w Gdańsku. Ale to już wszystko, a potem nie ma już nic.

          • 4 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Do kiedy można zobaczyć wystawę ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie?

 

Najczęściej czytane