• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Festiwal Zbliżenia / dla dzieci i młodzieży

Zapraszamy dzieci na dwa wydarzenia dedykowane z myślą o nich podczas IV edycji Festiwal Zbliżenia.

*
Spektakl "Szczęśliwe miasteczko" w wykonaniu Mai Miro i Teatru Barnaby
10 września (sobota), godz. 11:30

*
Warsztaty "Święta żydowskie" prowadzone przez Hankę Kossowską
11 września (niedziela), godz. 10:00-12:00
(obowiązują zapisy na e-maila: zblizeniadsa@gmail.com)

***
SZCZĘŚLIWE MIASTECZKO
"Szczęśliwe Miasteczko" to spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, którego scenariusz został oparty o tradycyjne historie kultury żydowskiej Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to muzyczne przedstawienie lalkowe z udziałem jednego aktora i jednego muzyka, wykonującego muzykę na żywo.

Kultura żydowska może być nazwana kulturą muzyki i słowa - oba te media mają ogromne znaczenie dla ekspresji jej wartości i pielęgnowania tradycji. Jednym z bardzo ważnych tematów opowieści żydowskich jest polskie miasto Chełm, w którym społeczność żydowska obecna była od XIV wieku. W wielu historiach jest ono synonimem wyobrażonego miejsca na świecie, w którym żyją ludzie pozornie niezbyt mądrzy i nierozgarnięci, ale bardzo szczęśliwi. Historie te stały się między innymi kanwą dla "Opowiadań dla Dzieci" Issaca Bashevisa Singera, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, dzięki któremu tradycja i kultura żydowska w barwnej formie zachowana została do dziś.

Są one także adaptowane dla dzieci przez autorów piszących w języku angielskim i niemieckim. Swoista naiwność wyimaginowanych mieszkańców tego żydowskiego miasteczka pozwala przeżywać im barwne, a zarazem abstrakcyjne przygody, które stanowią istotny element żydowskiego dziedzictwa przekazywanego w opowieściach. Wiele z tych historii ma swój walor nie tylko w pełnym humoru przedstawieniu niespotykanych konsekwencji decyzji podejmowanych przez mieszkańców miasteczka, ale także w pochwale uniwersalnych wartości, takich jak potrzeba dobra, przyjaźni i radości w codziennym życiu. Przekaz jest na tyle uniwersalny, że historia odrywa się od geograficznego źródła na mapie i staje się tytułowym "szczęśliwym miasteczkiem" żydowskim, z rabinem, synagogą, kupcem, krawcem itp. - które mogłoby istnieć wszędzie - także w dawnym Gdańsku.

Opieka reżyserska: Marek Brand
Lalki, gra aktorska: Marcin Marzec
Scenariusz, muzyka, koncepcja: Maja Miro-Wiśniewska
Scenografia: Jakub Skrzypczak

***

ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE - warsztaty
Spotkanie będzie dostosowane do wieku i zdolności poznawczych jego uczestników. Wyświetlanej prezentacji będzie towarzyszył komentarz Hanny Kossowskiej, która omówi wybrane święta i legendy obecne w tradycji żydowskiej. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na święto Purim, charakterystyczne ze względu na swój karnawałowy charakter. Podczas spotkania zostanie omówiona geneza święta oraz barwny sposób jego obchodzenia.

Wykład płynnie przejdzie w zajęcia plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają maski oraz grygiery, czyli kołatki. Powstaną również związane ze świętem Rosz Haszana - kartki noworoczne. W miesiącu Tiszrej, który w tym roku wypada w październiku będziemy obchodzić Rosz-Haszana, czyli Żydowski Nowy Rok. Zwyczajem jest wysyłanie lub wręczanie kartek noworocznych - pod koniec spotkania zostaną wykonane kartki.

Zapraszamy!

Zachęcamy do zapoznania się z całym programem Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA
https://www.facebook.com/events/316655672009253/

Przeczytaj także

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Z którymi inicjatywami kulturalnymi jest związana ERGO Hestia?