• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Wilno w Gdańsku 2014 (5 opinii)

 • czwartek - niedziela, 4 - 7 września 2014
 • Lokalizacja
  Gdańsk, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańska Galeria Miejska, Targ Węglowy
  Organizator: CSW Łaźnia
 • Bilety
  wstęp wolny

Festiwal "Wilno w Gdańsku" już od kilku lat pokazuje, w ciągu zaledwie 3 dni festiwalowych to, co najciekawsze w kulturze Litwy i jej stolicy Wilna.

Organizatorzy:
Miasto Gdańsk
CSW "Łaźnia"
GAK
WPART

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Muzyczne "Wilno w Gdańsku" otwiera przestrzeń dialogu, spotkań pokoleń, stylów i gatunków muzycznych, w którym tradycja sąsiaduje z nowoczesnością. Do projektów zapraszamy artystów z całej Polski oraz Litwy. Do najważniejszych wydarzeń muzycznych festiwalu zaliczamy w tym roku przede wszystkim projekty "Free Culture Gdańsk-Vilnius", polegające na łączeniu stylów, gatunków i muzyków w nowe, spójne projekty. Zaprosiliśmy do współpracy znakomitych muzyków polskich i litewskich tj: PABLOPAVO + BALTASIS KIRAS (6.09.) , NEO QUARTET + RASA SERRA WORLD DUO (7.09.), VARIETE + NEDA MALUNAVICIUTE + JAN MAKSYMOWICZ (6.09.). Artyści spędzą w Gdańsku kilka dni poświęcając je na wspólną pracę nad trzema różnymi projektami muzycznymi. Wszystkie premiery będziemy mogli usłyszeć podczas koncertów w Gdańsku i w Wilnie, w ramach III edycji festiwalu FREE CULTURE Gdansk Vilnius 19-21.09.2014 organizowanego przez stronę litewską.

Ponadto zapraszamy na wszystkie pozostałe koncerty zespołów z Litwy i Wilna, które odbędą się na scenie otwartej umiejscowionej na TARGU WĘGLOWYM tj: LIBERTE, PIEVOS, KAMANIU SILESIS. Zapraszamy również na Tradycyjny Jarmark Wileński (koło 40 stoisk z rękodziełem oraz kulinarnymi produktami regionalnymi z Wilna i Litwy ) gdzie towarzyszyć nam będzie KAPELA WILEŃSKA i zespół SIETUVA.

Program:

Czwartek 4 września

17:00 - 18:00 Spotkanie autorskie z Herkusem Kunciusem, powieściopisarzem z Litwy
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Piątek 5 września
10:00 - 12:00 Jubileusz 25-lecia Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski, otwarcie wystawy fotograficznej Na kresach wileńskiego baroku. Zapomniane świątynie w obiektywie żołnierzy Wehrmachtu z kolekcji Jakuba Kotowicza, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Nowy Ratusz, ul. Wały Jagiellońskie 1

16:00 - 20:00 Jarmark Wileński
Scena, Targ Węglowy

16:00 Oficjalne otwarcie Festiwalu
Scena, Targ Węglowy

16:00 - 17:30 Występ zespołu Kapela Wileńska
Scena, Targ Węglowy

17:30 - 18:30 Koncert litewskiego zespołu Sietuva
Scena, Targ Węglowy

18:00 Wernisaż wystawy Sztuka vs. Design
CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5

18:30 - 20:00 Koncert zespołu Kamaniu Silelis
Scena, Targ Węglowy

20:00 - 21:30 Koncert zespołu Liberte
Scena, Targ Węglowy

Sobota 6 września

12:00 - 20:00 Jarmark Wileński
Scena, Targ Węglowy

12:00 - 13:30 Koncert zespołu Kapela Wileńska
Scena, Targ Węglowy

13:30 - 14:30 Niespodzianka Wileńska - degustacja smakołyków kuchni litewskiej
Scena, Targ Węglowy

14:30 - 16:00 Koncert litewskiego zespołu Sietuva
Scena, Targ Węglowy

16:30 - 18:00 Koncert zespołu Pievos
Scena, Targ Węglowy

18:00 Wernisaż wystawy Egle Ridikaite Szale
Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15

18:00 - 19:30 Koncert FREE Culture Vilnius - Gdańsk: Baltasis Kiras & PABLOPAVO
Scena, Targ Węglowy

20:00 - 21:30 Koncert Free Culture Vilnius-Gdańsk: Variete & Neda Malunaviciute & Jan Maksimowic
Scena, Targ Węglowy

Niedziela 7 września

10:30 Uroczysta Msza Św. w Bazylice Mariackiej z udziałem gości z Wilna
Bazylika Mariacka, ul. Podkramarska 5

12:00 - 16:00 Jarmark Wileński
Scena, Targ Węglowy

12:00 - 13:00 Występ zespołu Kapela Wileńska
Scena, Targ Węglowy

13:30 - 14:30 Występ litewskiego zespołu Sietuva
Scena, Targ Węglowy

14:30 - 16:00 Koncert zespołu Świtezianka z Wilna
Scena, Targ Węglowy

16:00 - 17:00 Koncert Free Culture: Carillion in Jazz Jan Maksimowic
(saksofon) / Monika Kaźmierczak (carillion)
Wieża Kościoła Św. Katarzyny, ul. Profesorska 3

20:00 - 21:30 Free Culture Vilnius Gdańsk: Rasa Serra & World Duo & Neo Quartet
Centrum Św. Jana, ul. Świętojańska 50


Szanowni Goście, Uczestnicy Festiwalu,
Festiwal Wilno w Gdańsku oraz Fundacja Hospicyjna pragną poinformować o planowanej na czas trwania festiwalu akcji charytatywnej mającej na celu wsparcie finansowe dla Hospicjum w Wilnie. Pragniemy poinformować, że podczas festiwalu wszystkie imprezy, koncerty są dla Państwa bezpłatne. Ośmielamy się jednak zwrócić do Państwa, abyście w zamian podarowali wolny datek na rzecz utrzymania i ratowania życia ludzkiego naszych Sąsiadów w bliskim Nam Wszystkim Wilnie. Szczegóły akcji znajdują się w rozwinięciu. Podczas imprezy odbędzie się kwesta na ten cel zorganizowana przez Fundację Hospicyjną oddział w Gdańsku.

Dni Wilna w Gdańsku będą wyjątkową okazją do ciekawych spotkań, rozmów, ale i okazania solidarności z tymi, którzy znaleźli się w potrzebie. Gdańsk odwiedzą przedstawiciele Hospicjum w Wilnie, na rzecz którego odbędzie się specjalna kwesta podczas festiwalu. Zorganizowała ją Fundacja Hospicyjna, która w ten sposób postanowiła wesprzeć jedyną tego typu placówkę na Litwie.

Festiwal Wilno w Gdańsku to sposobność, by poznać niezwykłych gości - to przedstawiciele Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, jedynej takiej placówki na Litwie. Prace nad jego utworzeniem trwały od 2009 r., kiedy Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego podjęło się dzieła odbudowy budynku przy dawnym klasztorze Sióstr Wizytek w Wilnie. W okresie sowieckim mieściło się tam więzienie. - Po długich staraniach, zmaganiach z różnymi trudnościami, dzięki pomocy ludzi o wielkim i wrażliwym sercu w ciągu 4 ostatnich lat udało nam się w Wilnie wyremontować XVII-wieczny budynek i dostosować go do potrzeb domu dla osób chorych i umierających na raka - opowiada siostra Michaela Rak, szefowa Hospicjum. Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, które rozpoczęło działalność w 2013 r. jest pierwszą i jedyną tego typu placówką na Litwie.

Do Gdańska przyjedzie siostra Michaela Rak, a wraz z nią m.in. znana działaczka polonijna, Anna Adamowicz oraz palmiarka, która będzie sprzedawała wileńskie specjały i rękodzieło - chleb, piernikowe serca, lizaki, miód, wyroby z lnu, ceramikę i, oczywiście, palmy. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na potrzeby Hospicjum, które boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Opieką hospicyjną otoczone są zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, a pracownicy dbają, by codzienność ludzi umierających uczynić lżejszą, pełną wiary, nadziei oraz ciepła. Refundacja Litewskiej Kasa Chorych pokrywa tylko 35% kosztów utrzymania placówki. Resztę pieniędzy Hospicjum musi zebrać samodzielnie. W pomoc włączyła się Fundacja Hospicyjna z Gdańska. Wolontariusze Fundacji będą kwestować na ten cel podczas jarmarku, po niedzielnej Mszy Św. w Bazylice Mariackiej oraz przed koncertem w kościele św. Jana. Bardzo prosimy o solidarność i wsparcie dla wileńskiego Hospicjum. Liczy się każda złotówka.Przeczytaj także

Opinie (5)

 • bedzie zarcie za darmo? (1)

  • 3 10

  • jak dobie kupisz to będziesz miał

   • 0 0

 • Bardzo dobry skład na zakończenie sobotniego wieczoru

  • 4 3

 • Fajna sprawa a potem na piwo z Łotwy

  Fajna sprawa, a po koncercie pójdę na piwa z Łotwy do Old Gdansk Beer Pub :)

  • 4 4

 • Oni nas na Litwie nienawidzą, plują na Polskę i Polaków.

  • 4 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jaką nazwę nosił festiwal, który później został przekształcony w odbywający się do dziś Festiwal Polskich Filmów Fabularnych?