• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Światła (10 opinii)

Iluminacje świetlne, wystawy, warsztaty i pokazy z pogranicza sztuki, nauki oraz technologii - w weekend 13-14 maja całe rodziny zapraszamy do Hevelianum na Festiwal Światła. Kulminację wydarzenia zaplanowano na sobotni wieczór, kiedy to górujące nad centrum wzgórze zmieni się w najbardziej rozświetlony punkt na mapie Trójmiasta. Świętujmy wspólnie Międzynarodowy Dzień Światła na Górze Gradowej w Gdańsku.

Od zarania dziejów światło fascynowało naukowców i artystów, a jego badanie umożliwiało postęp cywilizacji. Dlatego 16 maja, w rocznicę pierwszego udanego wykorzystania lasera, obchodzimy ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Światła. W Trójmieście będziemy celebrować święto światła przez cały weekend. W dniach 13-14 maja na odwiedzających Hevelianum czekać będzie wiele atrakcji. Festiwal Światła będzie okazją do naukowych eksperymentów, artystycznej ekspresji, ale przede wszystkim - integracji i dobrej zabawy na świeżym powietrzu.

- Na Festiwalu Światła znajdzie się miejsce dla każdego - mówi Magda Maszewska z Hevelianum - dla najmłodszych uczestników i uczestniczek przygotowaliśmy warsztaty edukacyjne o świetle, na seniorów czekają zajęcia dotyczące sztucznej inteligencji i rozpoznawania fałszywych treści w Internecie, pozostałe atrakcje są otwarte na wszystkich, niezależnie od wieku, płci czy wykształcenia.

Podczas festiwalowych warsztatów, które rozpoczną się o godz. 11:00, będzie można namalować obraz świecący w UV, zapleść abażur techniką makramy iwykonać ozdobną świecę (na niektóre warsztaty obowiązują zapisy). Wszyscy goście bez wyjątku są zaproszeni do udziału w rodzinnej grze terenowej przygotowanej przez Instytut Metropolitalny.

Na pasjonatów sztuki będą czekać liczne wystawy i instalacje w przestrzeni stworzone przez artystów agencji L'art. O miłośników nauki zadba Hevelianum oraz zaproszeni goście
z czasopisma astronomicznego Urania - Postępy Astronomii, Instytutu Łukasiewicza
i Polskiej Agencji Kosmicznej, natomiast dla fanów nowych technologii Hackerspace Trójmiasto przygotował prezentacje gadżetów w różny sposób wykorzystujących światło.

- Pokażemy różne oblicza światła w technologii, między innymi w mikrokontrolerach, elektronice i druku 3D. Zaprezentujemy także neony ledowe stworzone przez uczestników warsztatów Zrób sobie LEDon, które przeprowadziliśmy w ramach przygotowań do festiwalu - mówi Leszek Miotk z Hackerspace Trójmiasto.

Wystawy będą czynne dla zwiedzających przez cały weekend - w sobotę w godz. 16:00-22:00 oraz w niedzielę 12:00-17:00, natomiast główna część tegorocznego wydarzenia została zaplanowana na sobotni wieczór, kiedy będziemy bawić się aż do północy. Wieczorne pokazy rozpoczną się o godz. 20:30.

Zainicjuje je uruchomienie największej atrakcji festiwalu - artystycznej instalacji świetlnej For Peace, która otoczy główny plac Hevelianum. Praca słowackiego artysty tworzącego pod pseudonimem "sedemminut" jest wyrazem sprzeciwu wobec wojny w Ukrainie. Praca składa się z 50 dwumetrowych postaci, których spokojny spacer subtelnie przechodzi w bieg i to bieg zprędkością światła. Górę Gradową opanują niepowtarzalne wizualizacje oraz unikatowe mappingi, które świecić będą przy akompaniamencie muzyki ambientowej w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów. Odbędzie się także spektakl teatru tańca h.art, który wprowadzi publiczność w niezwykły świat światła i przestrzeni.

Gdański Festiwal Światła to oddolna inicjatywa niezależnej grupy animatorów kultury związanych z kilkoma lokalnymi instytucjami, którzy połączyli siły i zasoby, by stworzyć coroczne święto światła integrujące lokalną społeczność. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2022 roku i zgromadziła ponad 2500 osób, w tym 370 uczestników warsztatów. W wydarzenie zaangażowało się wiele instytucji ze świata nauki i technologii oraz ponad 20 artystów interdyscyplinarnych z 8 krajów świata. Trwają już prace nad kolejną, trzecią edycją Festiwalu Światła. Wszystkich zainteresowanych dołączeniem do projektu zapraszamy do kontaktu: festiwalswiatla@gmail.com.

PROGRAM:


Wystawy będą otwarte w godzinach:
sobota 16:00-22:00
niedziela 12:00-17:00

Wstęp na wydarzenie jest wolny, natomiast płatne jest uczestnictwo w niektórych warsztatach. Zapisy na warsztaty dostępne na portalu Evenea:
* ZAPLEĆ SOBIE LAMPĘ - MAKRAMOWE ABAŻURY
* KROPKA W UV - MALOWANIE AKRYLEM
* ZRÓB SOBIE ŚWIECĘ SOJOWĄ


Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronie: https://festiwalswiatla.hs3.pl/ 

Organizatorzy:

Hevelianum to miejsce, w którym można się spotkać z nauką i historią. To także idealna przestrzeń do przyjemnego spędzania wolnego czasu, spacerów wśród zabytkowej architektury i relaksu w otoczeniu zieleni. Od stycznia 2022 funkcjonuje także nadmorska filia Hevelianum - Dom Zdrojowy w Brzeźnie, miejsce edukacji ekologicznej.

Hackerspace Trójmiasto to społeczność pasjonatów technologii i konstruktorów zrzeszająca wszystkich, którzy chcą się rozwijać, dzielić wiedzą i budować otwartą przestrzeń technologiczną.

L'art to kreatywna agencja sztuki i galeria online, która nie tylko łączy artystów
z potencjalnymi klientami, ale także tworzy niesamowite projekty artystyczne, inicjuje współpraca i eventy.

Opinie (10)

 • Gwiazd w aglomeracjach nie widać. Nie da się korzystać w obserwatoriów. (6)

  Ptaki giną bo mylą dzień z nocą, światło lamp ze świtaniem. A w centrum nauki jest nam takie coś fundowane. Polska to zaiste kraj i**otów a nauka, o etyce nie wspominając, upada.

  Niech zgadnę. Będzie do tego nagłośnienie mordujące nietoperze i nasz słuch?

  • 1 10

  • i dinozaury (2)

   przez takie imprezy wyginęły dinozaury - wstydźcie się.
   Laserów się zachciało jakby nie można normalnie patykiem się pobawić. I do tego wszystkiego to wszystko kierowane jest do dzieci. Nigdy nie wyjdę z jaskini aby poznać trochę świata. dalej będę stukać głupie opinie na moim laptopie napędzanym siłą wolą - ale przynajmniej nietoperze się cieszą jak mi patrzą przez ramię.

   • 10 0

   • ja się tylko zastanawiam co będzie jak ktoś oberwie z takiego lasera... (1)

    • 1 0

    • Kończyne mu ovetnie

     • 0 0

  • Świetna zabawa (1)

   Fantastyczne wydarzenie! W tamtym roku zachwyciło moje dzieciaki! Na pewno odwiedzę w maju.

   • 3 0

   • ile masz bombelków?

    1500 -2000 czy więcej?

    • 1 2

  • od polakuw to się odczep i o etyke się nie martw

   jesteśmy tradycyjnym i katolickim narodem i rzyjemy po swojemu

   • 1 1

 • Może dziki wypłoszy? (1)

  Jak będzie muza głośna.

  • 2 1

  • dziki lepiej trzymać na czarną godzinę.

   jak nie będzie co jeść to zjemy dziki

   • 2 0

 • będą gdzieś rozdawać jakieś poczęstunki albo degustacje trunków?

  ja bym chciał podegustować. Potrafię wydegustować sporo a szczególnie za darmo a chodzić i oglądać stare klamoty to mi się nie chce

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jakiego pseudonimu używa Stefan Chwin, polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury związany z Gdańskiem?