• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Festiwal "Świat Mało Znany"

Świat Mało Znany" jest to wydarzenie realizowane cyklicznie od 29 lat. W tym roku wyjątkowo związany jest z 60leciem Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Impreza artystyczna adresowana jest do twórców i artystów z niepełnosprawnością intelektualną z Polski oraz do szerokiego grona odbiorców społeczności lokalnej. Świat Mało Znany promuje potencjał i możliwości oraz osiągnięcia artystyczne osób z niepełnosprawnością intelektualną.

cze 16

piątek, godz. 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
wrz 14

czwartek, godz. 20:00

bilety 399 zł
Kup bilet
Działania realizowane w projekcie służą promowaniu pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej intelektualnie. Pragnąc odchodzić od powszechnie jeszcze stosowanych wobec osób niepełnosprawnych terminów: "dziecko" , "infantylny", organizujemy działania , które mają na celu pokazanie rzeczywistego obrazu człowieka dorosłego, utalentowanego, potrafiącego sprawnie się komunikować i włączać się w inicjatywy integracyjne człowieka.

"Świat Mało Znany" jest imprezą, która umożliwia osobom niepełnosprawnym integrację ze środowiskiem nie tylko artystycznym. Działania realizowane z udziałem osób pełnosprawnych to coś więcej niż wspólny występ na scenie. Kilkudniowa praca warsztatowa, koncerty, spektakle sprzyjają integracji, wspólnemu zrozumieniu i poznaniu prawdziwego świata osób niepełnosprawnych. To niepowtarzalna okazja do współdziałania ze środowiskiem, z którym na co dzień większość z nas nie ma kontaktu.

W PROGRAMIE:

1.06.23 - Klub Żak godz. 18.00 Spektakl / Film


- Teatr Razem "Ducle Vitium" - film + pokaz warsztatów dramowych
Spektakl Ducle Vitium to opowieść o granicach dziwności i normalności. Poznajemy kilka światów równolegle. Świat widowiska scenicznego z udziałem niesamowitych osobowości, jeden z wielką głową, inna ze ze zrośniętymi nogami, jeszcze inny bez rąk i nóg. Ci odmieńcy co wieczór bawią widownię swoją cyrkową sztuką. Kiedy światła rampy gasną, zamieniają się jednak w zwykłych ludzi, którzy czują, pragną, boją się, marzą, kochają. Pomiędzy tymi światami gości Teatr Razem, czyli odmieńcy z niepełnosprawnością intelektualną. Jaki jest ich stosunek do ludzkiej dziwności? Kim są w tym cyrku?
Scenariusz i reżyseria: Dorota Bielska Scenografia i animacje: Jarek Rebeliński Muzyka: Jarek Marciszewski i Remont Pomp
Występują: Jarek Rebeliński - dyrektor Teatru Razem Marysia Krzempek Gosia Błaszczak Agatka Prud Sylwia Zarembska Jarek Fryckowski Michał Milka Michał Tyburski Łukasz Gawlik Wojtek Leszczuk
Przed pokazem spektaklu odbędzie się pokaz warsztatów dramy prowadzonych przez Jarka Rebelińskiego w ramach festiwalu "Świat Mało Znany"

- pokaz filmu "Amatorzy" reż. Iwona Siekierzyńska + dyskusja
Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Krzyśka "Biuro Rzeczy Osobistych" (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywa festiwal. Nagrodą ufundowaną przez zawodowy teatr jest możliwość zrealizowania spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką Grek Zorba. Wspaniale byłoby wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru oferując im współpracę, stawia określone warunki. Kiedy pojawia się gwiazda - Wiki - aktorzy Krzyśka są pod urokiem jej charyzmy. Presja czasu, fascynacja Wiki... Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny?
Przed filmem odbędzie się rozmowa z aktorami.

2. 06.23 Klub Żak -godz. 18.00 / Spektakle

- Teatr Ubogi Relacji - ,,Anioły życia. Szkic''
Teatr Ubogi Relacji to spontaniczne, co roku odnawialne przedsięwzięcie mające na celu wyrażenie uczuć, myśli i przeżyć jego aktorów, tak już 29 lat. To efekt poszukiwań sposobu opowiadania o tym, co jest ważne w życiu , prezentowania swoich przekonań nieznajdujących innego wyrazu. Teatr ma w swoim dorobku udział w wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Najstarszy aktor gra już 29 lat, najmłodszy pół roku. Teatr działa w Środowiskowym Domu Samopomocy typu B w Sopocie PZW PKPS.
O SPEKTAKLU:
,,Anioły życia. Szkic. '' sztuka w pięciu aktach.
To prosta opowieść o pomaganiu,o ludziach, których nazywamy aniołami ze względu na ich udział w naszym zyciu. Czy to jedyna ich rola? Kim są anioły? Skąd przychodzą? Próbujemy odpowiedzieć na te pytania w pięciu scenach naszego przedstawienia, z których każda stanowi osobną historię.
Reżyseria: Jacek Spica i Paulina Lewandowska
Scenariusz, muzyka , kostiumy: Zespół
Choreografia: Anna Butkiewicz
Wykonanie lalek: Janusz Kubera

- Teatr Przebudzeni - "Na pohybel"
Spektakl pt. "Na pohybel!" to próba odpowiedzenia i zmierzenia się
z dręczącym nas pytaniem "Teatr dla życia czy życie dla teatru?". To próba udowodnienia, że mimo naszych ograniczeń oraz wszelkich przeciwności wciąż się rozwijamy, doskonalimy, kształcimy, nieustannie "ćwicząc się" do "roli życia". Zdobywamy nowe doświadczenia i umiejętności, pokonujemy kolejne stopnie (niepełnej) sprawności scenicznej na rzecz pewności scenicznej. Cykliczny warsztat, etiudy, improwizacje, relacje, dyskusje, konkluzje, gry intelektualne, łzy wymieszane z radością, kontakt z publicznością - to wszystko nas usprawnia i sprawia, że teatr staje się nam wszystkim niezbędny, potrzebny i zbawienny.

3. 06.23 Klub Żak godz. 18.00 / Koncerty

- A może + goście
Zespół "A może..." powstał w 2009 roku z inicjatywy Tomasza Szwelnika, artysty i muzyka, który prowadzi warsztaty muzyczne dla osób niepełnosprawnych we współpracy z Fundacją "Sprawni Inaczej" z Gdańska. Projekty muzyczne grupy "A może ..." są rezultatem warsztatów muzycznych z osobami niepełnosprawnymi. Artyści eksperymentują z różnymi formami, jak muzyka ilustracyjna, improwizacja, słuchowisko, taniec, performance, działania teatralne. Czerpią inspirację z otaczających człowieka dźwięków, jak odgłosy natury, morza, ptaków, czy zgiełku miejskiego. Koncerty zespołu "A może ..." są za każdym razem inne i zaskakują połączeniem różnych form. "A może ..." realizuje ambitne projekty muzyczno-teatralne aktywizujące osoby niepełnosprawne, które pokazują, że można tworzyć razem, w radości pokonując bariery.

- Remont Pomp + Ken Vandermark
Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki etnicznej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Zespół korzysta z różnorodnego instrumentarium początkując od etnicznych instrumentów perkusyjnych tj. djembe, balafon, kalimby, log drum, poprzez instrumenty melodyczne: metalofon, dzwonki chromatyczne, tank drum a kończąc na przedmiotach np. szklankach, butelkach, miskach, dzbanach czy beczkach. Ta wybuchowa mieszanka sprawia, iż muzyka zespołu jest nieprzewidywalna oraz ponad podziałami.
Ken Vandermark - skasofonista, klarnecista. Od kilku lat, jeden z najważniejszych muzyków współczesnego jazzu. Rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Jego gra na obu tych instrumentach, powoduje, że znaleźć się on powinien pośród najwybitniejszych przedstawicieli obu tych instrumentów we współczesnym jazzie. Winien być jednak postrzegany także jako animator jazzowej sceny. Wielość projektów, które prowadzi doprawdy imponuje.

Informacja o biletach

Wstęp na wydarzenia bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona

Opinie

Sprawdź się

Gdzie słynny pisarz Günter Grass, laureat literackiej Nagrody Nobla, ma w Gdańsku swój pomnik razem z Oskarem - bohaterem "Blaszanego bębenka"?