stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal ORGANy PLUS+ Wiosna 2021

  • Kalendarz
    4 - 12 czerwca 2021
  • Lokalizacja
    Gdańsk
  • Bilety
    10-75

Na festiwalu ORGANy PLUS+® już po raz siódmy organizatorzy proponują na żywo niczym niezmąconą podróż w czasie i przestrzeni wraz z muzyką w najlepszym możliwym wykonaniu artystów polskich i zagranicznych. Tematem głównym tej edycji, który będzie się przewijał przez wszystkie wieczory i popołudnia będzie tworzenie muzyki na żywo - IMPROWIZACJA. W dwóch koncertach ta rzadka sztuka pojawi się w samym centrum programu.

Wiosenna odsłona rozpocznie się tradycyjnie we franciszkańskim kościele Św. Trójcy. Pierwszy monograficzny koncert będzie poświęcony jednemu z gigantów muzyki europejskiej doby renesansu i wczesnego baroku. Jan Pieterszoon Sweelinck był nie tylko wspaniałym wirtuozem organów oraz genialnym kompozytorem, ale również wpływowym nauczycielem, u którego kształciło się wielu muzyków z całej północnej Europy. Co ich tak przyciągało w muzyce Sweelincka będziemy mogli się przekonać na inauguracyjnym koncercie w piątek 4 czerwca o godz. 19.00.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W trakcie drugiego koncertu po raz pierwszy na festiwalu ORGANy PLUS+® sztuka muzyczna spotka się ze sztuką filmową. Młody polski organista Filip Presseisen, oprócz zamiłowania do muzyki organowej, jest też miłośnikiem filmów, zwłaszcza niemych. W sobotę 5 czerwca o godz. 19.00 w Centrum Świętego Jana będziemy mogli się przekonać, jak brzmiała sztuka improwizacji organowej do filmu. Spośród wielu kuszących tytułów wybraliśmy rzadko pokazywaną ekspresjonistyczną adaptację filmową Friedricha Murnaua z roku 1926 na temat Fausta Johanna Wolfganga von Goethe.

Pod koniec dziewiętnastego wieku po ponad stuletniej zapaści zaczęła odżywać tradycja chorału
gregoriańskiego. Neoromantyczny styl panujący wówczas w europejskiej muzyce pozwalał kompozytorom w nowatorski sposób podejść do harmonizacji tego pięknego śpiewu. Podczas niedzielnego koncertu 6 czerwca o godz. 16.00 w oruńskim kościele ojców salezjanów pw. Św. Jana Bosko warszawski mistrz improwizacji organowej Michał Markuszewski wraz z krakowskim zespołem wokalnym Flores Rosarum wprowadzą nas w niezwykły koloryt skal modalnych chorału gregoriańskiego i neoromantycznej, symfonicznej harmoniki.

Na zakończenie wiosennej edycji festiwalu poczekamy do soboty 12 czerwca. Wtedy to o godz. 19.00 ponownie we franciszkańskim kościele Św. Trójcy, ale tym razem w jego prezbiterium będziemy mieli możliwość wysłuchania prapremiery zrekonstruowanych w formie kantaty części wielkiego oratorium gdańskiego osiemnastowiecznego muzyka Johanna Daniela Pucklitza, który pozostawił po sobie w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej sporo dzieł wokalno-instrumentalnych o niezwykłych wprost walorach barwowych.

Zapraszamy do Gdańska! Zapraszamy do kościoła Świętej Trójcy, św. Jana i św. Jana Bosko! Szczegóły na stronie www.organyplus.com

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

Koncerty realizowane będą w reżimie sanitarnym. Organizatorzy proszą melomanów o przychodzenie w maskach higienicznych, oraz zapewnią dezynfekcję rąk i utrzymanie dystansu.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie centrum Kultury, parafia Św.
Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production

Partnerzy: Ruch Muzyczny, Drukomania.pl, Villa Anna, Dom Muzyka, Grupa NDI

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Najlepszy film Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymuje: