stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal ORGANy PLUS+ /Sweelinck

Wydarzenie w ramach

Inauguracyjny koncert monograficzny twórczości organowej i wokalnej Jana Pieterszoona Sweelincka - jednego z gigantów muzyki europejskiej na festiwalu ORGANy PLUS+®.

Wiosenna odsłona siódmej edycji festiwalu ORGANy PLUS+®2021 rozpocznie się tradycyjnie we franciszkańskim kościele Św. Trójcy. Pierwszy koncert będzie miał charakter monograficzny i poświęcony będzie jednemu z gigantów muzyki europejskiej doby renesansu i wczesnego baroku.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Te Deum
Tomasz Głuchowski (Wrocław) - organy
Cracow Singers (Kraków)

Jan Pieterszoon Sweelinck był nie tylko wspaniałym wirtuozem organów oraz genialnym kompozytorem, ale również wpływowym nauczycielem, u którego kształciło się wielu muzyków z całej północnej Europy, w tym również gdański organista Paul Siefert. Co ich tak przyciągało w muzyce Sweelincka będziemy mogli się przekonać na inauguracyjnym koncercie. Niezwykle utalentowany organista z Wrocławia - Tomasz Głuchowski oraz kwintet wokalny Cracow Singers oplotą nas girlandami polifonii niderlandzkiej, która w czasach budowy wielkich organów barokowych rozbrzmiewała również we franciszkańskim kościele.

Oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce pomogą nam wejść w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków. Pozwólmy sobie na podróż w czasie!

Tomasz Głuchowski - organy

W latach 1996-2004 studiował organy (Klemens J. Kaminski) i klawesyn (Marta Czarny-Kaczmarska) we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Wpływ na jego osobowość artystyczną wywarły również liczne wyjazdy naukowe do Holandii (2008-10), gdzie kształcił się pod okiem Petera van Dijka z Utrechtu. W roku 2011 r. uzyskał stopień doktora sztuki, a w 2019 r. stopień doktora habilitowanego. Ukończył ponadto Podyplomowe Studia Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie (2016-2018). Tytularny organista wrocławskiego kościoła dominikanów. Adiunkt w macierzystej uczelni (Katedra Muzyki Kościelnej), nauczyciel dyplomowany klawesynu i organów w OSM I i II st. Konsultant CEA, juror krajowych konkursów organowych i pianistycznych. Prowadził kursy improwizacji i interpretacji muzyki organowej oraz wykłady z zakresu

muzyki organowej, organologii i śpiewu gregoriańskiego w kraju i we Włoszech. Stały
współpracownik Orkiestry Symfonicznej NFM i innych zespołów tej instytucji. Współzałożyciel
i kierownik artystyczny zespołu muzyki dawnej Ars Concordiae, członek ensemble Sanssouci
- zespołu barokowego Filharmonii Opolskiej. Kurator organów Narodowego Forum Muzyki, oraz
konsultant ds. projektów renowacji i rewitalizacji organów. Uznany specjalista w zakresie strojenia
i temperacji historycznych. Dyrektor artystyczny Festiwalu Muzycznego Lato Organowe w
Krotoszyńskiej Bazylice oraz koordynator koncertów organowych w NFM.

Cracow Singer - Zespół wokalny skupia śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby zarówno pod względem konceptualnym jak i wykonawczym. Zespół koncentruje swoją działalność na przedsięwzięciach autorskich, interdyscyplinarnych. Cracow Singers współpracuje wydawnictwem Hans Sikorski z Hamburga wykonując europejskie premiery najnowszych kompozycji Lery Auerbach (72 Angels - in splendore lucis, 72 Goetia - in umbra lucis) współpracując z Raschèr Saxophone Quartet oraz Kwartetem Śląskim. W ciągu zaledwie 6 lat działalność zespół dokonał rejestracji 4 wydawnictw płytowych: Soyka & Cracow Singers. Shakespeare a cappella, dwupłytowy album z udziałem Stanisława Soyki, SUB URSAE Under the Northern Sky z wszystkimi dziełami Wacława z Szamotuł, włączając premierowe nagranie rekonstrukcji odnalezionej kompozycji
Lamentationes, Koniunkcja Panufnik - płyta zawiera 5 premier nagraniowych utworów Roxanny Panufnik, Tabulatura Joannis de Lyublyn 1540 - Sacrum et Profanum - z utworami z Tabulatury Jana z Lublina. Zespół jest zapraszany do udziału w zagranicznych i krajowych festiwalach, m.in. Wien Modern, Banchetto Musicale, Canterbury Festival, L'Orgue de Chaource, Zagreb Classic, Festiwale Szekspirowskie (Bitola, Erywań, Gdańsk), Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Gorczycki Festiwal, Festiwal Górecki-Penderecki, Festiwal Muzyki Filmowej i wiele innych. Kierownikiem artystycznym Cracow Singers jest Karol Kusz.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego. Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie centrum Kultury, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, ARMS Production

Partnerzy: Ruch Muzyczny, Drukomania.pl, Villa Anna, Dom Muzyka, Grupa NDI

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10-25 zł
Bilety do nabycia godzinę przed koncertem.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Prawa licencyjne do jakiego głośnego musicalu Amerykanie sami zaproponowali Teatrowi Muzycznemu w Gdyni?