Wiadomości

stat

Festiwal Narracje tym razem w Brzeźnie

Koncepcja kuratorska "Poza sezonem" koncentruje się na niegdyś uzdrowiskowym

charakterze dzielnicy Brzeźno i jego późniejszych przekształceniach, które widoczne są szczególnie w architekturze i infrastrukturze turystycznej. Na zdj. Gdańsk - Brzeźno, ul. Zdrojowa.
Koncepcja kuratorska "Poza sezonem" koncentruje się na niegdyś uzdrowiskowym charakterze dzielnicy Brzeźno i jego późniejszych przekształceniach, które widoczne są szczególnie w architekturze i infrastrukturze turystycznej. Na zdj. Gdańsk - Brzeźno, ul. Zdrojowa. fot. mat. prasowe

Kolejna, 9. edycja festiwalu "Narracje", odbędzie się w dniach 17-18 listopada w Brzeźnie pod hasłem "Poza sezonem", koncentrując się na niegdyś uzdrowiskowym charakterze dzielnicy. Kuratorem wydarzenia jest kulturoznawca, Anna Czaban.Narracje to jedna z tych imprez, które od lat cieszą się zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta. Jej głównym atutem jest możliwość połączenia spacerów z oglądaniem prac przygotowanych specjalnie na tę imprezę.

Tym razem zostaniemy zaproszeni do Brzeźna zobacz na mapie Gdańska, gdzie w dniach 17-18 listopada 2017 roku odbędzie się 9. edycja imprezy. Koncepcja kuratorska, opatrzona hasłem "Poza sezonem", koncentruje się na niegdyś uzdrowiskowym charakterze dzielnicy Brzeźno i jego późniejszych przekształceniach, które widoczne są szczególnie w architekturze i infrastrukturze turystycznej.

Uczestnicy Narracji będą mieli możliwość spojrzeć na najciekawsze dzielnicowe historie z zupełnie innej strony i odsłonić to, co zazwyczaj niewidoczne. Poznamy Brzeźno, które na przestrzeni dziesiątek lat utraciło aurę luksusowego kurortu i to poza sezonem letnim, kiedy to cały zgiełk odwraca uwagę od rzeczy istotnych i ukrywa to, co mogłoby okazać się najciekawsze i najbardziej wartościowe.

- Główna oś opowieści o Brzeźnie będzie prowadzić przez prawdziwe i funkcjonujące jedynie w legendach historie o uzdrowiskowym charakterze tego miejsca. Przywołanie atmosfery kurortu nie będzie opierało się tylko na nostalgicznej, teatralnej mistyfikacji, przypominającej świetność dawnego kąpieliska, gdzie w Domu Zdrojowym bawili kapitanowie i admiralicja, ale będzie też próbą zweryfikowania wyobrażeń na ten temat i skonfrontowania ich z aktualną rzeczywistością i potrzebami mieszkańców Gdańska - mówi Anna Czaban, kuratorka 9. edycji "Narracji".
Podczas 9. Narracji poznamy Brzeźno, które na przestrzeni dziesiątek lat utraciło aurę luksusowego kurortu i to poza sezonem letnim, kiedy to cały zgiełk odwraca uwagę od rzeczy istotnych i ukrywa to, co mogłoby okazać się najciekawsze i najbardziej wartościowe.
Podczas 9. Narracji poznamy Brzeźno, które na przestrzeni dziesiątek lat utraciło aurę luksusowego kurortu i to poza sezonem letnim, kiedy to cały zgiełk odwraca uwagę od rzeczy istotnych i ukrywa to, co mogłoby okazać się najciekawsze i najbardziej wartościowe. fot. mat. prasowe
Artyści, których zaproszono do udziału w festiwalu, będą w różnorodny sposób eksplorować tematy związane z architekturą, historią, przestrzenią i jej zmysłowym odbiorem, procesami wspólnotowymi i relacjami międzyludzkimi. W większości przygotują prace site-specific, wynikające i wpisane w kontekst miejsca, w którym powstaną.

- Interwencje artystyczne będą miały na celu między innymi sprowokowanie u widzów poczucia autentyczności (za Tomem Selwynem), budowanego na podstawie zarówno wiedzy eksperckiej i wiedzy faktograficznej (tzw. autentyczności zimnej), ale także, jeśli nie przede wszystkim, emocji, antycypowanych oczekiwaniem na niecodzienne przeżycie (tzw. autentyczność gorąca). Zadanie to będzie o tyle ciekawe, że perspektywa ta zostanie skonstruowana wbrew naturalnym dla letniskowego charakteru Brzeźna warunkom pogodowym - późną jesienią. Przesunięcie, dokonane za sprawą sztuki, może przyczynić się do bardziej wiarygodnego obrazu uzdrowiska, skoncentrowanego w ramie swojej reprezentacji i przedstawionego wraz z otaczającym go kontekstem, wielokrotnie niewidzialnym w upalnie słodkich wakacjach nad morzem - komentuje Anna Czaban.
Anna Czaban - ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzealnicze Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest kuratorką wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jest autorką licznych publikacji w zakresie krytyki sztuki. W latach 2009-2015 była kuratorką w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Obecnie pełni funkcję kuratora projektów społecznych w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Zobacz relację z ubiegłorocznych Narracji, które odbywały się na Biskupiej Górce.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (28)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

25

października

Otwarcie Galerii Gdańsk itd. Gdańsk, CSW Łaźnia

27

października

Wystawa jubileuszowa 70-lec... Gdańsk, Stacja Orunia GAK Dworek Artura

27

października

Enemef: Podwójna noc grozy ... Gdańsk, Multikino Gdańsk

Rozrywka

Skawiński i Tkaczyk. Pedagodzy, którzy stali się królami życia
Królowie życia, czyli Skawiński i Tkaczyk
Zobacz egzotyczne motyle w Galerii Metropolia
Egzotyczne motyle we Wrzeszczu

Kulinaria

Co nas denerwuje podczas wizyty w restauracji?
Co nas denerwuje w restauracji?
Pizzeria Gdynianka kończy 30 lat
Pizzeria Gdynianka kończy 30 lat

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: koncerty i moc kulinarnych wrażeń
Planuj tydzień: koncerty i kulinaria