Wiadomości

stat

Festiwal Narracje tym razem w Brzeźnie

Koncepcja kuratorska "Poza sezonem" koncentruje się na niegdyś uzdrowiskowym

charakterze dzielnicy Brzeźno i jego późniejszych przekształceniach, które widoczne są szczególnie w architekturze i infrastrukturze turystycznej. Na zdj. Gdańsk - Brzeźno, ul. Zdrojowa.
Koncepcja kuratorska "Poza sezonem" koncentruje się na niegdyś uzdrowiskowym charakterze dzielnicy Brzeźno i jego późniejszych przekształceniach, które widoczne są szczególnie w architekturze i infrastrukturze turystycznej. Na zdj. Gdańsk - Brzeźno, ul. Zdrojowa. fot. mat. prasowe

Kolejna, 9. edycja festiwalu "Narracje", odbędzie się w dniach 17-18 listopada w Brzeźnie pod hasłem "Poza sezonem", koncentrując się na niegdyś uzdrowiskowym charakterze dzielnicy. Kuratorem wydarzenia jest kulturoznawca, Anna Czaban.Narracje to jedna z tych imprez, które od lat cieszą się zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta. Jej głównym atutem jest możliwość połączenia spacerów z oglądaniem prac przygotowanych specjalnie na tę imprezę.

Tym razem zostaniemy zaproszeni do Brzeźna zobacz na mapie Gdańska, gdzie w dniach 17-18 listopada 2017 roku odbędzie się 9. edycja imprezy. Koncepcja kuratorska, opatrzona hasłem "Poza sezonem", koncentruje się na niegdyś uzdrowiskowym charakterze dzielnicy Brzeźno i jego późniejszych przekształceniach, które widoczne są szczególnie w architekturze i infrastrukturze turystycznej.

Uczestnicy Narracji będą mieli możliwość spojrzeć na najciekawsze dzielnicowe historie z zupełnie innej strony i odsłonić to, co zazwyczaj niewidoczne. Poznamy Brzeźno, które na przestrzeni dziesiątek lat utraciło aurę luksusowego kurortu i to poza sezonem letnim, kiedy to cały zgiełk odwraca uwagę od rzeczy istotnych i ukrywa to, co mogłoby okazać się najciekawsze i najbardziej wartościowe.

- Główna oś opowieści o Brzeźnie będzie prowadzić przez prawdziwe i funkcjonujące jedynie w legendach historie o uzdrowiskowym charakterze tego miejsca. Przywołanie atmosfery kurortu nie będzie opierało się tylko na nostalgicznej, teatralnej mistyfikacji, przypominającej świetność dawnego kąpieliska, gdzie w Domu Zdrojowym bawili kapitanowie i admiralicja, ale będzie też próbą zweryfikowania wyobrażeń na ten temat i skonfrontowania ich z aktualną rzeczywistością i potrzebami mieszkańców Gdańska - mówi Anna Czaban, kuratorka 9. edycji "Narracji".
Podczas 9. Narracji poznamy Brzeźno, które na przestrzeni dziesiątek lat utraciło aurę luksusowego kurortu i to poza sezonem letnim, kiedy to cały zgiełk odwraca uwagę od rzeczy istotnych i ukrywa to, co mogłoby okazać się najciekawsze i najbardziej wartościowe.
Podczas 9. Narracji poznamy Brzeźno, które na przestrzeni dziesiątek lat utraciło aurę luksusowego kurortu i to poza sezonem letnim, kiedy to cały zgiełk odwraca uwagę od rzeczy istotnych i ukrywa to, co mogłoby okazać się najciekawsze i najbardziej wartościowe. fot. mat. prasowe
Artyści, których zaproszono do udziału w festiwalu, będą w różnorodny sposób eksplorować tematy związane z architekturą, historią, przestrzenią i jej zmysłowym odbiorem, procesami wspólnotowymi i relacjami międzyludzkimi. W większości przygotują prace site-specific, wynikające i wpisane w kontekst miejsca, w którym powstaną.

- Interwencje artystyczne będą miały na celu między innymi sprowokowanie u widzów poczucia autentyczności (za Tomem Selwynem), budowanego na podstawie zarówno wiedzy eksperckiej i wiedzy faktograficznej (tzw. autentyczności zimnej), ale także, jeśli nie przede wszystkim, emocji, antycypowanych oczekiwaniem na niecodzienne przeżycie (tzw. autentyczność gorąca). Zadanie to będzie o tyle ciekawe, że perspektywa ta zostanie skonstruowana wbrew naturalnym dla letniskowego charakteru Brzeźna warunkom pogodowym - późną jesienią. Przesunięcie, dokonane za sprawą sztuki, może przyczynić się do bardziej wiarygodnego obrazu uzdrowiska, skoncentrowanego w ramie swojej reprezentacji i przedstawionego wraz z otaczającym go kontekstem, wielokrotnie niewidzialnym w upalnie słodkich wakacjach nad morzem - komentuje Anna Czaban.
Anna Czaban - ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzealnicze Studia Kuratorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest kuratorką wystaw zbiorowych i indywidualnych. Jest autorką licznych publikacji w zakresie krytyki sztuki. W latach 2009-2015 była kuratorką w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Obecnie pełni funkcję kuratora projektów społecznych w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Zobacz relację z ubiegłorocznych Narracji, które odbywały się na Biskupiej Górce.

Opinie (28) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Na czym polega poliamoria?
Na czym polega poliamoria?
Klub Metro we Wrzeszczu kończy działalność
Klub Metro kończy działalność

Kulinaria

Nałóż, zważ i jedz. Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Najsłodszy dzień w roku. Dziś tłusty czwartek
Tłusty czwartek, najsłodszy w roku

Planuj z nami tydzień

Garou, targi vintage i hip-hop. Planuj tydzień
Planuj tydzień: targi vintage, hip-hop

Sprawdź się

Który duży gdański festiwal o zasięgu międzynarodowym kultywuje tradycje Solidarności w przejawach kultury?