• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Festiwal Narracje 2016 na Biskupiej Górce

aos
15 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Zwyciężyła koncepcja z dzielnicą położoną blisko centrum, która jednak nie jest pierwszym wyborem spacerów turystów i mieszkańców. Zwyciężyła koncepcja z dzielnicą położoną blisko centrum, która jednak nie jest pierwszym wyborem spacerów turystów i mieszkańców.

Ósma edycja Festiwalu Narracje odbędzie się na Biskupiej Górce w Gdańsku w dniach 21-22.10 2016 roku. W konkursie na kuratora festiwalu zwyciężyła koncepcja "Królestwo 60,8 m n.p.m" Stacha Szabłowskiego - krytyka sztuki, publicysty, kuratora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.



Do złożenia projektów koncepcji ósmej edycji Festiwalu Narracje zostało zaproszonych jedenaścioro kuratorów i kuratorek, a proponowanymi dzielnicami były Biskupia Górka lub Brzeźno. Zwyciężyła koncepcja z dzielnicą położoną blisko centrum, która jednak nie jest pierwszym wyborem spacerów turystów i mieszkańców. Zmienia się to dzięki oprowadzającym po Biskupiej Górce od 2012 roku Lokalnym Przewodnikom i Przewodniczkom. Tytułowe 60,8 metrów n.p.m. jest wysokością wzgórza Biskupiej Górki.

- Projekt ósmej edycji festiwalu pod roboczym tytułem "Królestwo. 60,8 m n.p.m." jest scenariuszem opowieści o Biskupiej Górce - jednej z najciekawszych i zarazem najbardziej osobnych dzielnic miasta. W tej opowieści Biskupia Górka jest zarazem protagonistą i narratorem: "ukryta" dzielnica ukazuje się i opowiada sama siebie - mówi kurator Narracji 8, Stach Szabłowski.
Kurator zapowiada, że artyści zostaną zaproszeni do przyjęcia roli przypominającej medium. Ich misją będzie wysłuchanie głosu miejsca, zinterpretowanie, wzmocnienie i wyartykułowanie tego głosu, a także dopisywanie dalszego ciągu rozwijanej przez dzielnicę opowieści.

- Jednym z podstawowych narzędzi użytych do konstrukcji Narracji 2016 jest alegoria. Alegoryczny charakter ma sam tytuł projektu - "Królestwo". Za pojęciem królestwa kryje się obraz mikrokosmosu istniejącego w kosmosie metropolii, miasto w mieście rozciągające się u stóp wzgórza zwieńczonego lasem, twierdzą, zamkiem i wieżą - mówi Szabłowski. - Jako alegorię traktuję także samą dzielnicę. Festiwal jest rodzajem reflektora, który ją "oświetla". Założeniem projektu jest takie "oświetlenie" Biskupiej Górki, aby ukazała się jako zbiór znaków, układających się w alegorię miasta - miejsca zawieszonego między porządkiem realnego a porządkiem wyobrażeń i metafor.
Stach Szabłowski: ur. 1973. Kurator, krytyk sztuki i publicysta. Absolwent Instytutu Historii Sztuki UW. Od 1998 związany z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Kurator i producent ponad 50 wystaw i projektów artystycznych realizowanych w Polsce i za granicą. Redaktor wydawnictw o sztuce i autor licznych tekstów. Publikuje w katalogach wystaw, książkach o sztuce, a także w periodykach specjalistycznych i prasie głównego nurtu.

Narracje 2015 w Nowym Porcie:

aos

Wydarzenia

Narracje 2016 (25 opinii)

(25 opinii)
performance, festiwal sztuki

Miejsca

Zobacz także

Opinie (30)

  • Bu! (1)

    Toż na tej Biskupiej nic ciekawego nie ma. Co was tam tak ciągnie?

    • 0 5

    • Adrenalina..

      Perspektywa poczucia pięści na policzku, czy zobaczenia ostrza noża.. ;P

      • 0 3

  • narracje są żałosne (1)

    wybacie ale prawda jest taka ze jest kupa dobrej i fajnej sztuki i wielu sensownych artystów a te narracje to jest smiech na sali. byłam na 3 - w tym roku i poprzednich i to jak slowa sztuka i artysta sa tam bardzo naciagane jest po prostu straszne. a najbardziej smiesza mnie ludzie ktorzy sie ta chala zachwycaja. nie wiem jak wyglada organizacja tego ale brani sa "artyści" ktorzy im bardziej dziwni i trudni do zrozumienia tym lepiej - bo liczy sie performance a nie zeby faktycznie pokazac cos widzowi. i mam nadzieje ze na zorganizowanie tej zenady nie ida zadne pieniadze...

    • 2 1

    • są to incjatywy oddolne..

      Społeczne...
      TO nie jest Filharmonia ani teatr Szekspirowski, to są rzeczy na miarę Czerwonej Róży, Bruno Milczewskiego itp.

      Ludzie chcą coś zrobić, pokazać swoją historię itd.
      Nie wszystko jest na miarę " Casablanki " skrojone na tym świecie.
      ale...Czasami można się w życiu zdziwić...

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Czego symbolem jest opłatek wigilijny?

 

Najczęściej czytane