• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Festiwal Literaturomanie - Dni Nagrody Literackiej Gdynia 2011

  • czwartek - sobota, 16 - 18 czerwca 2011
  • Lokalizacja
    Gdynia, Miasteczko Literackie - namiot, Al. Jana Pawła II
  • Bilety
    wstęp wolny

Wydarzenie w ramach

Tegoroczne Dni Nagrody Literackiej Gdynia - "Literaturomanie" odbędą się w specjalnie zbudowanym na tę okazję Gdyńskim Miasteczku Literackim. Organizatorzy ogłosili program festiwalu, ale jednocześnie zapowiedzieli, że w Miasteczku będą dziać się również liczne imprezy towarzyszące.

"Literaturomanie" rozpoczną się 16 czerwca i potrwają trzy dni. Tradycyjnie ich zwieńczeniem będzie Gala Finałowa Nagrody Literackiej Gdynia, podczas której poznamy czworo tegorocznych laureatów. Czworo, ponieważ Kapituła Nagrody już przy okazji ogłaszania nominacji ujawniła, że przyzna dodatkowo tzw. Nagrodę Osobną. A większość nominowanych będzie można spotkać właśnie podczas "Literaturomanii".

Ponadto na imprezie pojawi się wielu znakomitych gości i wraz z nimi tematów godnych zainteresowania. Dość powiedzieć o tercecie twórców fantastyki - Dukaj, Szostak, Orbitowski, czołówce polskiego reportażu w osobach Mariusza Szczygła i Włodzimierza Nowaka czy też o gdyńskich laureatach z poprzednich edycji Nagrody: Magdalenie Tulli, Adamie Wiedemannie, Justynie Bargielskiej. W sumie to grono około 40 pisarzy i krytyków, którzy będą gościć w Gdyni - zapewnia Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

Miasto postanowiło także uczcić pamięć laureata swojej nagrody z 2008 roku, prof. Mariana Pankowskiego, który zmarł w kwietniu br. Jego dorobkowi zostanie poświęcona specjalna debata. Spotkania, dyskusje i warsztaty będą też przeplatane rozrywką z wysokiej półki. W pierwszym dniu festiwalu zagrają "Ballady i Romanse", w drugim - zespół "Pustki".

Gdyńskie Miasteczko Literackie, ulokowane na placu przy Akwarium Gdyńskim, to jednak nie tylko "Literaturomanie", ale także inne przedsięwzięcia. W dniach od 15 do 19 czerwca zaplanowane są w tym miejscu liczne imprezy, organizowane przez Centrum Kultury w Gdyni oraz Kwartalnik Artystyczny "Bliza". Nie zabraknie propozycji zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla bardziej "doświadczonych" czytelników. Pełny, pięciodniowy program wydarzeń w Miasteczku zostanie przybliżony z początkiem czerwca.

Gospodarz festiwalu: Michał Chaciński (TVP Kultura)

PROGRAM "LITERATUROMANII" - DNI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA
Miasteczko Literackie, Gdynia, Al. Jana Pawła II

Czwartek, 16 czerwca

18:30 - Inauguracja festiwalu
18:35 - S.O.D.
S.O.D., czyli Wit Szostak, Łukasz Orbitowski oraz Jacek Dukaj podejmują dyskusję na temat: Realizm w cudzysłowie. Jak opowiedzieć wpływy i granice fantastycznych tradycji literackich we współczesnej prozie polskiej? (na przykładach: "Wieczny Grunwald", "Balladyny i romanse")
19:45 - Nagroda Literacka Gdynia 2011 - PROZA
Spotkanie z autorami książek nominowanych do NLG w kategorii "proza". Prowadzenie: Darek Foks (Twórczość)
21:00 - Autor! Autor!
Spotkanie autorskie z Magdaleną Tulli - Laureatką Nagrody Osobnej "Gdyni" (2007). Pisarka przeczyta także publiczności swoją wybraną niepublikowaną nowelę. Prowadzenie: Michał Chaciński (TVP Kultura)
22:10 - Koncert - BALLADY I ROMANSE
Koncert poprzedza krótka rozmowa z zespołem. Prowadzenie: Łukasz Rudziński - Portal Trojmiasto.pl

Piątek, 17 czerwca

11:30 - 20:30 - Warsztaty - reportaż literacki
Zajęcia dla grupy, wyselekcjonowanej z wcześniejszych zgłoszeń, poprowadzi Mariusz Szczygieł.
18:00 - Zjednoczenie Czytelnicze
Happening z książką w ręku (plac przed Miasteczkiem Literackim); współpraca - Spółdzielnia Literacka
18:30 - Autor! Autor!
Spotkanie autorskie z Antonim Liberą poprowadzi Agata Bielik-Robson (Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia).
19:40 - "Fenomen Pankowskiego"
Debata poświęcona zmarłemu w kwietniu laureatowi Nagrody Literackiej Gdynia, prof. Marianowi Pankowskiemu. Udział wezmą: Piotr Marecki (Korporacja Ha!art), Aleksander Nawarecki (Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia) oraz Ewa Graczyk (Uniwersytet Gdański), prowadzenie - Remigiusz Grzela (prozaik, dramaturg).
21:00 - Nagroda Literacka Gdynia 2011 - POEZJA
Spotkanie z autorami tomików nominowanych do NLG w kategorii "poezja" poprowadzi Krzysztof Koehler - TVP Kultura.
22:10 - Koncert - PUSTKI
Zespół "Pustki" interpretuje w duchu alternatywnego rocka wiersze Gajcego, Broniewskiego, Leśmiana, Wyspiańskiego czy Tuwima. Koncert poprzedza krótka rozmowa z zespołem nt. projektu i twórczości. Prowadzenie: Łukasz Stafiej - Portal Trojmiasto.pl.

Sobota, 18 czerwca

11:00 - Konkurs
Rozstrzygnięcie konkursu na esej pt: "O czym milczy powieść a mówi reportaż?" - nagrody i czytanie najlepszego tekstu.
11:20 - Adaptacje filmowe polskiej literatury. Coraz gorsze? Coraz lepsze?
Dyskusja o mniej lub bardziej udanych przenosinach polskiej literatury na ekran (i odwrotnie) oraz przyszłości takich przedsięwzięć w polskiej kinematografii i literaturze. Udział w dyskusji wezmą: Kazimierz Kutz (reżyser, prozaik) oraz Michał Chaciński (dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, krytyk filmowy); prowadzenie - Piotr Marecki (kulturoznawca, wydawca oraz współzałożyciel Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej)
12:30 - Nagroda Literacka Gdynia 2011 - ESEISTYKA
Spotkanie z autorami książek nominowanych do NLG w kategorii "eseistyka". Prowadzenie: Justyna Sobolewska (Tygodnik Polityka).
13:45 - O czym mówi reportaż a milczy powieść?
Debata z udziałem Piotra Śliwińskiego (Kapituła NLG), Mariusza Szczygła (Instytut Reportażu), Włodzimierza Nowaka (Gazeta Wyborcza), oraz moderatora dyskusji - Przemysława Czaplińskiego (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza).
15:00 - Oficjalne zakończenie Festiwalu "Literaturomanie"
16:30 - Gala Finałowa Nagrody Literackiej Gdynia 2011 (wstęp za zaproszeniem); podczas Gali wystąpi z recitalem Basia Stępniak-Wilk

Stałe elementy festiwalu:
- Księgarnia Literaturomaniaka
- stoisko Gdyńskiego Kwartalnika "Bliza"
- stoisko Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury z Poznania
- wymiana książek używanych

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie imprezy.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Kiedy dokładnie rozpoczęła działalność Opera Leśna w Sopocie?