• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Festiwal Literacki Miasto Słowa

Znamy 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej GDYNIA za rok 2023. Finałowa dwudziestka wyselekcjonowana została spośród ponad 700 książkowych zgłoszeń. Laureatów lub Laureatki w kategoriach esej, poezja, proza i przekład na język polski poznamy 30 sierpnia.


Gdyńskie Kostki Literackie zostaną przyznane w tym roku już po raz 19. Nominowane książki to, zgodnie z niepisaną konkursową zasadą, propozycje nieoczywiste, często językowo i formalnie odważne, które wyznaczają kurs współczesnej polskiej literatury. W gronie tegorocznych nominowanych znajdziemy zarówno debiutantki i debiutantów, jak i uznanych już autorów i autorki - dla siedmiorga z nich jest to bowiem druga nominacja do Nagrody.

ESEJ
W kategorii esej nominacje otrzymali: Marta Baron-Milian za książkę "Neofuturzy i futuryści. Kryptohistorie polskiej awangardy", za pisanie na przekór i w poprzek o początkach polskiej awangardowej poezji; Marcin Dymiter i "Maszyny do ciszy", za umiejętne przekazywanie wiedzy o tym, na czym grać, by zatriumfowała cisza; Zuzanna Fruba za "Czmych, czyli na tropach figuranta", za zaskakującą formalnie, przejmującą opowieść o własnej rodzinie i latach 80.; Weronika Murek, za fascynujące opowieści dziewczynek i o dziewczynkach w postaci książki "Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się"; oraz Magda Szcześniak za książkę "Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce", czyli różnorodne świadectwa awansu społecznego, którym autorka przygląda się z wrażliwością i wnikliwością.

POEZJA
W kategorii poezja, w której rokrocznie zgłaszanych jest najwięcej kandydatur do nagrody, Kapituła nominowała: "Ostatni i pierwszy kajman" Emilii Konwerskiej, za pomysłową, pełną gier i zabaw książkę, w której każdy wiersz jest osobnym konceptem; niepozbawiony humoru i migocący znaczeniami poemat "jest taki konik" Wojciecha Kopcia; "Zeszyt ćwiczeń" Joanny Łępickiej, za poetyckie żonglowanie dykcjami i formami wypowiedzi; tom Julii Tkacz "Algorytmy nastawione na lokalne wypadki", za niezwykłość, zaskoczenie i poczucie humoru; oraz "Letnisko" Mateusza Żaboklickiego, za wyjątkowe połączenie dyscypliny i lekkości oraz wyrafinowane nawiązania do tradycji.

PROZA
Wśród nominowanych w kategorii proza znaleźli się: Grzegorz Bogdał za olśniewająco nienarcystyczną kontemplację nad męskością w różnych fazach życia bohaterów w książce "Idzie tu wielki chłopak"; Mateusz Górniak i "Dwie powieści ruchu" - za rozpędzone językowo, awangardowe mikrohistorie o dynamice życia; Katarzyna Groniec i zbiór opowiadań "Kundle", za misterne splecenie ze sobą wielu opowieści, które łączy małe miasteczko na Górnym Śląsku; "Późne życie" Ingi Iwasiów, za wnikliwą opowieść o życiu po; oraz "Spotkanie po latach" Macieja Sieńczyka, za nową opowieść w obrazkach pełną najdziwniejszych zdarzeń.PRZEKŁAD
Nominacje w kategorii przekład na język polski otrzymali: Mateusz Kwaterko, za finezyjne oprowadzenie po wszystkich odcieniach XIX w. w przekładzie z języka francuskiego "Kaprysów i zygzaków" Théophile'a Gautiera; Maciej Piotrowski za brawurowy przekład z języka ukraińskiego awanturniczej książki Mike'a Johannsena "Podróż uczonego doktora Leonarda i jego przyszłej kochanki, przepięknej Alcesty, do Szwajcarii Słobodzkiej"; Piotr Tarczyński za tłumaczenie "Światłości w sierpniu" Williama Faulknera, w którym umiejętnie dotrzymuje kroku autorowi; Iwona Zimnicka za przekład mrocznego i gęstego "Drugiego imienia" Jona Fossego z języka norweskiego; oraz Arkadiusz Żychliński za precyzyjne tłumaczenie z języka niemieckiego książki Moniki Helfer "Hałastra".

Laureatów lub Laureatki 19. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA poznamy 30 sierpnia podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Otrzymają oni nagrody w postaci Literackich Kostek oraz 50. tysięcy złotych. Wręczenie nagród będzie kulminacyjnym momentem gdyńskiego festiwalu literackiego Miasto Słowa, który potrwa w tym roku od 28 sierpnia do 1 września. Jego program poznamy w lipcu.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Popularna aktorka Katarzyna Figura związana jest z: