• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Kultura w bliskości

Misją Festiwalu Kultura w bliskości jest promowanie idei kultury inkluzywnej (społeczności włączającej). Podczas festiwalu skoncentrujemy swoją uwagę na ideach otwartości, kulturowej dostępności, sprawiedliwości społecznej, krzywdzących stereotypach czy pokonywaniu uprzedzeń.

Wraz z profesjonalnymi organizacjami wspierającymi, specjalistami humanistycznych dziedzin tj. językoznawcami, arte-terapeutami, psychologami, artystami stworzymy platformę wymiany praktyk, by móc uczyć i poznawać SIEBIE nawzajem, tworzyć wysokie jakości aktywnego uczestnictwa w kulturze, poznawać oraz łączyć potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami. Zmierzymy się z tematem budowania otwartości, wzmacniającej roli języka, postaw tolerancyjnych, by rzeczywistość, którą tworzymy miała jeszcze bardziej przyjazny, pełen wsparcia i empatii charakter.

W programie:
27.05.2022 (PIĄTEK)/ Otwarcie festiwalu

18.00 - SALON POEZJI ANNY DYMNEJ
Krakowski Salon Poezji to kulturalna inicjatywa Anny Dymnej. Aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie, wspólnie z małżonkiem, prof. Krzysztofem Orzechowskim, zapoczątkowała ją 20 stycznia 2002 roku. W trakcie poetyckiego spotkania w ramach Festiwalu aktorka zaprezentuj poezję ks. Jana Twardowskiego oraz wybrane utwory laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Słowa, dobrze, że jesteście organizowanego przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko.
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK / Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, pętla indukcyjna + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.

28.05.2022 (SOBOTA)
13.00-14.30 RÓŻNI, ALE TACY SAMI. JĘZYKIEM TOLERANCJI
Spotkanie z książką Płomyczek uczy się ziać ogniem" warsztaty literackie + malowanie skrzydeł + nauka ziania (bańkami mydlanymi)!
Prowadzenie - Lidia Ławicka, kierownik Biblioteki na Wyspie i Mirella Makurat, WiMBP
Miejsce: Ogród. Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.

13.00-15.00- KULTURA POMOSTEM DIALOGU MIĘDZYLUDZKIEGO / DEBATA
Debata z udziałem gości: Katarzyny Cimoch (Fundacja Kulawa Warszawa), Wilhelminy Grych (założycielki Stowarzyszenia Nadzieja Dla Rodziny), Alicji Redlickiej (Dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 28 w Gdańsku), Jarosława Rebelińskiego i Doroty Bielskiej (Teatru Razem), Katarzyny Świeczkowskiej(wiceprzewodniczącej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku PSONI). Gość Specjalny - ANNA DYMNA (Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko).
Prowadzenie - Robert Więckowski, dziennikarz, literaturoznawca i kulturoznawca, współtwórca i wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.
Miejsce: Wyspa Drogowiec. Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchową, tłumacz języka migowego na żywo + wsparcie wolontariuszy + dostępność cyfrowa po publikacji spotkania via Facebook/Wyspa Skarbów GAK.

15:00-16:00 POKAZ MALARSTWA NA ŻYWO
Spotkanie z artystami: Stanisławem Kmiecikiem i Walerym Siejtbatałowem połączone z pokazem malarstwa stopami i ustami.
Miejsce: Drogowiec. Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy

16:00 WIELCY ARTYŚCI, WAŻNE SPRAWY / wystawa prac beneficjentów Stowarzyszenia Nadzieja dla Rodziny i uczniów Szkół Podstawowych nr 87 i 88 w gdańsku
Miejsce: Drogowiec. Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy

17.00 - DUCLE VITIUM na podstawie książki Marie Desplechin i Emmanuelle Houdart Cyrkowcy prezentacja filmowa projektu teatralnego + rozmowa z Dyrektorem Teatru RAZEM oraz twórcami.
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: napisy + dla osób z niepełnosprawnością ruchową + pętla indukcyjna + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.

18.00. REMONT POMP / koncert
Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na nietypowych instrumentach oraz przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. W skład zespołu wchodzą: Magdalena Spaleniak, Wojciech Birtus, Sebastian Włodarek, Jacek Cieślicki, Jan Skiba, Miriam Porębska, Jarosław Marciszewski, Francisco Amorim, Lea Ewers, Leonie Eberl.
Miejsce: Drogowiec. Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy.

19.00 SOUND OF METAL (2019) / Dyskusyjny Klub Filmowy
Prowadzenie dyskusji: Wojtek Zejda (Klub Filmowy KOSMOS Sceny Muzycznej GAK) oraz Robert Więckowski.
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, napisy + pętla indukcyjna + audiodeskrypcja na żywo + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.

29.05.2022 (NIEDZIELA)
12.00-14.00 SŁOWNIK EMPATYCZNEGO JĘZYKA POLSKIEGO DEBATA
Debata z udziałem gościń: dr hab. Doroty Krzemińskiej, prof. Uniwersytetu Gdańskiego (swoje zainteresowania naukowe i badawcze koncentruje wokół zjawiska niepełnosprawności, w szczególności niepełnosprawności intelektualnej), prof.dr hab. Ewy Graczyk (literaturoznawczyni i działaczka społeczna, nominowana do Literackiej Nagrody Nike za 2004), Moniki Domagalskiej Ilińskiej (Prezeski Stowarzyszenie Invisiblia, Muzeum Niewidzialny Gdańsk) dr hab. Katarzyna Kłosińska (pracownik naukowy w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka w zakresie językoznawstwa normatywnego (poprawność językowo-stylistyczna i ortograficzna), socjolingwistyki, politolingwistyki i etnolingiwistyki.
Prowadzenie - Robert Więckowski, dziennikarz, wiceprezes Fundacji Kultury bez Barier.

Miejsce: Galeria / Streaming na żywo na portalu FB.
Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową, tłumacz języka migowego, dostępność cyfrowa po publikacji spotkania via Facebook/Wyspa Skarbów GAK + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.

14.00 DOŚWIADCZANIE SMAKU - DEGUSTACJA W CIEMNO
Doświadczanie Smaku to atrakcja, która uwrażliwi Twoje kubki smakowe na wszystkie doznania, które uciekają ze świadomości podczas pospiesznego posiłku. Zwolnij, posmakuj, poczuja rozsmakujesz się w gładkości, chropowatości, kwaskowatości czy świeżości roślinnych przysmaków.
Prowadzenie - Janusz Arrasz, promotor zdrowia

Miejsce: Ogród. Dostępność: wsparcie wolontariuszy.
15.30-17.00 POZNAJ KOD GENETYCZNY SWOJEJ OSOBOWOŚCI, CZYLI KLUCZ DO SAMEGO SIEBIE (STRUCTOGRAM) WYKŁAD
W trakcie wykładu dowiecie się, jak praca mózgu wpływa na życie, potrzeby i wybory, a także co czyni nas indywidualnymi jednostkami i na co mamy wpływ, niezależnie od naszych norm i dysfunkcji.
Prowadzenie wykładu - Katarzyna Polachowska - Właścicielka Warsztatowni Efekt Motyla. Coach, terapeutka, psychopedag, psychograntolog, trenerka komunikacji opartej na empatii oraz structogramu.

Miejsce: Galeria. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową + tłumacz języka migowego + wsparcie wolontariuszy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.

17.00 NA OSTATNI GUZIK ceramiczne warsztaty artystyczne
Integracja w plenerze ogrodu Wyspy Skarbów GAK podczas której złączymy nie tylko kawałki tkaniny, ale także nas wszystkich ze sobą nawzajem. Sprawnych- niepełnosprawnych, małych- dużych, amatorów-profesjonalistów. Podczas festiwalu Kultura w bliskości guzik- ten prosty przedmiot, będzie symbolem idei inkluzywności, otwartości oraz łączenia. Zachęcamy do wspólnej zabawy!
Prowadzenie - Agnieszka Weis, mgr wzornictwa (ASP Gdańsk), tworzy obiekty przy pomocy technik ceramicznych. Jej prace zostały docenione m. in. w Międzynarodowym Konkursie Make me!. Obecnie prowadzi pracownię ceramiczną w Kolonii Artystów (Dolne Miasto), gdzie toczy naczynia na kole garncarskim. Instagram: @weis.ceramics.

Miejsce: Ogród. Dostępność: dla osób z niepełnosprawnością ruchową + wsparcie wolontariuszy.

17.00 19:00 POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY, CZYLI KOMUNIKACJA OPARTA NA EMPATII
W trakcie warsztatów Katarzyna Polachowska pokaże, jak być z drugim człowiekiem w taki sposób, aby ten kontakt był wartościowy nawet pomimo różnic. Dowiecie się jak dbać o potrzeby drugiego człowieka, nie zapominając o własnych. Opowie o tym, że świat osób ze specjalnymi potrzebami - seniorów, chorujących na choroby otępienne i inne - jest różny od tego, który znamy i pokaże, jak go zrozumieć, oswoić i zintegrować się we wspólnym życiu.

Miejsce: Sala Rady Dzielnicy. Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.
Dostępność: wsparcie wolontariuszy.

19.00 SOKÓŁ Z MASŁEM ORZECHOWYM (2019); SUKIENKA (2020) / Dyskusyjny klub filmowy
Prowadzenie dyskusji: Weronika Orzechowska (Klub Filmowy KOSMOS Sceny Muzycznej GAK)
Miejsce: Galeria Wyspy Skarbów GAK. Dostępność: napisy + audiodeskrypcja na żywo (wolontariusze). Liczba miejsc ograniczone. Wstęp na zapisy.

UWAGA:
Liczba miejsc ograniczona - na poszczególne atrakcje obowiązują zapisy . Udział zapewni Ci dokonanie zapisu wraz z obowiązkowym zapoznaniem się z REGULAMINEM (dostępnym na stronie www.wyspaskarbow.gak.gda.pl) Zapisy: tel: 58 323 91 15, e-mail wyspaskarbow@gak.gda.pl.

PARTNERZY:
Fundacja Kultury bez Barier
Fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko
Fundacja Kulawa Warszawa
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku
Stowarzyszenie Nadzieja dla Rodziny
Fundacja 4 Sztuki
Stowarzyszenie Invisibilia
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Stowarzyszenie Organizacji Obozów Cieciorka"
Szkoła Podstawowa Specjalna nr 28 w Gdańsku
Szkoła Podstawowa nr 87 w Gdańsku
Szkoła Podstawowa nr 88 im. Daniela Gabriela Fahrenheita w Gdańsku

SPONSORZY UPOMINKÓW
Miasto Gdańsk
Visit Gdańsk
Gdańska Galeria Miejska
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

PATRONAT MEDIALNY
Gdańsk.pl, Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk,

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Kiedy odbył się pierwszy koncert w Państwowej Operze Bałtyckiej?

 

Najczęściej czytane