• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Festiwal Gwiazd: Według Rembrandta. Zabawa z portretami

5 - 28 kwietnia 2024, godz. 19:00

Wstęp wolny
kwi 27

sobota, godz. 11:00

bilety 1 zł
ulgowy 10 zł
W rocznicę 400-lecia (w 2006 r.) urodzin jednego z najważniejszych dla kultury światowej artystów - Rembrandta Van Rijn, powstała wystawa, na którą składają się interpretacje najpopularniejszych portretów malarza. W postaci znane z obrazów mistrza wcielili się znani krakowscy artyści, m.in. Anna Dymna, Dorota Segda, Anna Polony, Grzegorz Turnau, Jerzy Stuhr.

Autorem zdjęć inspirowanych twórczością Rembrandta jest krakowski fotograf Michał Pasich. Urodzony dokładnie 300 lat i 2 dni po śmierci holenderskiego artysty Pasich, z wykształcenia kulturoznawca, od 15 lat zajmuje się fotografią. Od 12 lat związany jest ze studiem Bogdana Axmanna, stał się specjalistą od - jak sam to nazywa - "portretu psychicznego" człowieka.

Zdjęcia - portrety Michała Pasicha pokazują bohaterów Rembrandta w tych samych sytuacjach, co ich historyczne pierwowzory. Zachwycająca technika fotografii, na których - podobnie jak u holenderskiego malarza - mistrzowskie operowanie światłem i cieniem idzie w parze ze sporą dawką humoru. Np. Dorocie Segdzie w kąpieli towarzyszy żółta kaczka; a Jan Frycz ubrany jest we współczesną skórzaną kurtkę. Na zdjęciach, których wymiary są identyczne z oryginałami, widać i szlacheckie kontusze i kalkulator, i odkurzacz.


Opinie

Sprawdź się

Na budynku Centrali Grupy ERGO Hestia umieszczono rzeźbę lecących ptaków. Jej autorem jest wybitny współczesny polski rzeźbiarz, wykładowca akademicki. Kto?