Spektakl

Ferdydurke

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr Muzyczny - Nowa Scena

adres:
Gdynia, Pl. grunwaldzki 1 pokaż na mapie
kasy:
58 661-60-00, 785-59-00
data premiery:
27 maja 2018
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

5.0 / 5 (4 głosy)

Teatr Off Junior
Ferdydurke
na podstawie prozy Witolda Gombrowicza

Dla jednych Gombrowiczowska "pupa, gęba i łydka" to trauma dzieciństwa albo sentymentalny powrót do przeszłości, dla innych to aktualna rzeczywistość. Do tej drugiej grupy należy młodzież Teatru Off Junior, która z pomocą Marka Richtera wystawiła "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, świetnie adaptując powieść do swoich potrzeb.

Reżyser z tekstu Gombrowicza wykroił fragment związany z upupieniem Józia i jego oddelegowaniem do szkoły, w której na powrót staje się niedojrzały. Co ciekawe główny bohater szybko usuwa się w cień, bo sama szkolna rzeczywistość z frakcjami zwolenników "niewinnych" (wyznawców dziewcząt i chłopiąt pod kierunkiem Syfona) wobec "uświadomionych" wyznawczyń dziewczyn i chłopaków, prowadzonych przez - znak czasów - Miętalską, a nie Miętusa, zdaje się reżysera dużo bardziej interesować.

Poziom dyskusji sprowadzonej przez Gombrowicza do absurdu, Marek Richter uprawomocnia wpisując go w bieżące spory polityczne. W spektaklu wszystko dzieje się jednak w szkolnej rzeczywistości i oprócz zabawnych, żartobliwych odniesień do naszej sceny politycznej, porusza inny, dla młodych dużo ważniejszy temat - czyli ich nagminne "upupianie", traktowanie młodych ludzi jak dzieci i lekceważącą infantylizację ich przeżyć czy doświadczeń przez dorosłych.

Reżyser: Marek Richter

Recenzja Trojmiasto.pl

Słowacki wielkim poetą... Obiecująca "Ferdydurke" Teatru Off Junior

Dobiega końca rok zajęć Teatru Muzycznego Junior. Teatr Off Junior - działający przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, czyli grupa teatralna...

Zdjęcia

  Dodaj zdjęcie

  Opinie (33)

  Dodaj opinię

  Dodaj opinię

  Odpowiedz

  Regulamin dodawania opinii

  zamknij

  Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.