Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Ferdydurke (33 opinie)

spektakl dramatyczny teatr dla dzieci
kasy:
58 661-60-00, 785-59-00
wystawia:
Teatr Muzyczny
data premiery:
27 maja 2018
ocena:
5.0 / 5 (4 głosy)
5.0
Teatr Off Junior
Ferdydurke
na podstawie prozy Witolda Gombrowicza

Dla jednych Gombrowiczowska "pupa, gęba i łydka" to trauma dzieciństwa albo sentymentalny powrót do przeszłości, dla innych to aktualna rzeczywistość. Do tej drugiej grupy należy młodzież Teatru Off Junior, która z pomocą Marka Richtera wystawiła "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, świetnie adaptując powieść do swoich potrzeb.

Reżyser z tekstu Gombrowicza wykroił fragment związany z upupieniem Józia i jego oddelegowaniem do szkoły, w której na powrót staje się niedojrzały. Co ciekawe główny bohater szybko usuwa się w cień, bo sama szkolna rzeczywistość z frakcjami zwolenników "niewinnych" (wyznawców dziewcząt i chłopiąt pod kierunkiem Syfona) wobec "uświadomionych" wyznawczyń dziewczyn i chłopaków, prowadzonych przez - znak czasów - Miętalską, a nie Miętusa, zdaje się reżysera dużo bardziej interesować.

Poziom dyskusji sprowadzonej przez Gombrowicza do absurdu, Marek Richter uprawomocnia wpisując go w bieżące spory polityczne. W spektaklu wszystko dzieje się jednak w szkolnej rzeczywistości i oprócz zabawnych, żartobliwych odniesień do naszej sceny politycznej, porusza inny, dla młodych dużo ważniejszy temat - czyli ich nagminne "upupianie", traktowanie młodych ludzi jak dzieci i lekceważącą infantylizację ich przeżyć czy doświadczeń przez dorosłych.

Reżyser: Marek Richter

Recenzja Trojmiasto.pl

Słowacki wielkim poetą... Obiecująca "Ferdydurke" Teatru Off Junior Słowacki wielkim poetą... Obiecująca "Ferdydurke" Teatru Off Junior

Słowacki wielkim poetą... Obiecująca "Ferdydurke" Teatru Off Junior (28 opinii)

Dobiega końca rok zajęć Teatru Muzycznego Junior. Teatr Off Junior - działający przy Teatrze...

28 maja 2018

Opinie (33) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery