Wiadomości

stat

Farsa na afiszu, psychodrama na scenie

"Farsa z Walworth" to teatr w teatrze. Nawet Denis (Krzysztof Matuszewski, na pierwszym planie), który jako jedyny nie wciela się w nikogo innego, nie zawsze jest sobą.
"Farsa z Walworth" to teatr w teatrze. Nawet Denis (Krzysztof Matuszewski, na pierwszym planie), który jako jedyny nie wciela się w nikogo innego, nie zawsze jest sobą. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

W "Farsie z Walworth" humor pojawia się tylko po to, by przez jego pryzmat dramat bohaterów był jeszcze wyraźniejszy. Historia ojca i dwóch synów na emigracji, tylko na początku wywołuje śmiech. Potem chwyta widza za twarz i mocno trzyma aż do końca.Tytuł sztuki i deski, na których jest wystawiana (Scena Kameralna w Sopocie) mogą sugerować, że "Farsa z Walworth" to utwór lekki i przyjemny. Ale wyreżyserowany przez Adama Orzechowskiego dramat Endy Walsha farsą jest tylko z nazwy. Komediowe są tu niektóre gagi, pomysły scenograficzne i sceniczne qui pro quo, wywołane wykorzystaniem konwencji teatru w teatrze.

Wszystkie te zabiegi zostały użyte przez Walsha tylko po to, by poprzez kontrast jeszcze grubiej nakreślić prawdziwy dramat opowiadanej historii. Bo to, co najpierw wydaje się niewinną opowieścią, później okazuje się terapeutyczną psychodramą. I to taką, w której terapia się nie udaje, a pacjent umiera.

"Farsa..." to historia Dennisa i jego dwóch dorosłych synów: Blake'a i Seana. Imigranci z Irlandii mieszkający w robotniczej dzielnicy Londynu, pomimo dekady spędzonej z dala od rodzinnego Cork, wciąż czują się w metropolii niepewnie. Ich życie podporządkowane jest codziennemu odgrywaniu scen z historii swojej rodziny i wspominaniu życia w Irlandii. Nawet w pobliskim Tesco kupują tylko to, co niezbędne jest do przygotowania ich niekończących się inscenizacji.

Świat zamknięty w klitce przy Walworth Road kręci się wokół Dennisa, szelmy i drobnego oszusta. Grający go Krzysztof Matuszewski raz ma w oczach diabła, innym razem błysk szaleństwa, ale świetny jest także w "scenach prawdy", gdy w swoją zmęczoną twarz wciera kolejne warstwy kremu, i gdy przyznaje się Seanowi do swojego udziału w rodzinnej tragedii sprzed lat.

To właśnie grający młodszego syna Piotr Chys stworzył chyba najciekawszą kreację. Zarazem zahukany i targany emocjami, boi się ojca i jednocześnie pragnie się wyrwać z Walworth, uciec od codziennego opowiadania zafałszowanej historii, którą tak naprawdę doskonale pamięta i cały czas przeżywa. Twardzielem w tej rodzinie jest Blake, starszy syn, który w rodzinnych przedstawieniach bierze na siebie wszystkie role kobiece. I to właśnie ta mnogość kreacji sprawia, że trudno ocenić Blake'a Grzegorza Falkowskiego. Gra brawurowo, ale jego postać to samograj: trudno powiedzieć, czy burza oklasków, jaką zebrał, była nagrodą za aktorstwo, czy za biegłość w zmienianiu kolejnych peruk.

"Farsa z Walwarth" to jedna z tych historii, które igrają z widzem. Teoretycznie już na samym początku zostaje on uprzedzony, że nic tu nie jest takie, jakie się wydaje. Ale po początkowym pozornym sukcesie, gdy widzowi wydaje się, że odkrył myśl dramaturga i bezpiecznie może śledzić rozwój akcji, dostaje obuchem w głowę. Czyli rozwój akcji jak u Hitchcocka? Nie, raczej manipulacja jak u Lyncha i Tarantino.

Dramat Walsha bez wątpienia wywołuje emocje, ale czy także refleksje? "Farsa..." to de facto historia rodem z rubryki kryminalnej, której jedynie wątek emigracji i zatrutych relacji między ojcem i synami próbuje nadać bardziej ważkie społecznie znaczenie.

"Farsa z Walworth"
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie
premiera 14 grudnia 2007
autor: Enda Walsh
reżyseria: Adam Orzechowski
scenografia: Magdalena Gajewska
przekład: Małgorzata Semil
obsada: Piotr Chys, Grzegorz Falkowski, Krzysztof Matuszewski, Karolina Piechota

Opinie (2) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Klub Metro we Wrzeszczu kończy działalność
Klub Metro kończy działalność
Na czym polega poliamoria?
Na czym polega poliamoria?

Kulinaria

Nałóż, zważ i jedz. Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Najsłodszy dzień w roku. Dziś tłusty czwartek
Tłusty czwartek, najsłodszy w roku

Planuj z nami tydzień

Garou, targi vintage i hip-hop. Planuj tydzień
Planuj tydzień: targi vintage, hip-hop

Sprawdź się

Jaką nazwę nosił festiwal, który później został przekształcony w odbywający się do dziś Festiwal Polskich Filmów Fabularnych?