stat
Impreza już się odbyła

Fantazje, suity i poematy

Konkurs zakończył się Sprawdź zwycięzców

Bułgarski dyrygent Vladimir Kiradijev chętnie sięga po muzykę operową. W programie grudniowego koncertu znajdą się dwie suity baletowe oraz dwa utwory koncertowe na skrzypce z orkiestrą: powstały u schyłku XIX Poème Chaussona - pełen intensywnego liryzmu, oraz skomponowany już w początku XX wieku Koncert a-moll Głazunowa.

Balet La boutique fantasque jest opracowaniem utworów fortepianowych Rossiniego, dokonanym przez Respighiego w 1918 na zamówienie słynnych Baletów Rosyjskich. Efektowna orkiestracja Respighiego nadaje bezpretensjonalnym miniaturom mistrza włoskiej opery szczególnego blasku i zdecydowanie warta jest przypomnienia. Podobnie Kopciuszek Prokofiewa, pozostający trochę w cieniu Romea i Julii - najbardziej znanego baletu Prokofiewa zaskakuje świeżością ujęcia rozmaitością nastrojów.
Dwa wirtuozowskie utwory, które wypełnią miejsce pomiędzy baletowymi suitami utrzymane są jeszcze w tonalnym języku typowym dla XIX wieku (choć koncert Głazunowa powstał już w XX wieku). Oba powstały z myślą o wybitnych wirtuozach: Poème Chaussona został skomponowany na zamówienie Eugène Ysaÿe, a Koncert a-moll Głazunowa jest dedykowany Leopoldowi Auerowi, który wiele lat wcześniej twierdził, że słynny Koncert skrzypcowy D-dur Czajkowskiego jest niewykonalny.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Orkiestra Symfoniczna PFB
Vladimir Kiradijev - dyrygent
Erzhan Kulibaev - skrzypce

Program:
Ottorino Respighi - Suita La boutique fantasque [21']
Ernest Chausson - Poème na skrzypce i orkiestrę op. 25 [16']
Przerwa [20']
Aleksander Głazunow - Koncert skrzypcowy a-moll op. 82 [20']
Sergiusz Prokofiew - I Suita symfoniczna z baletu Kopciuszek op. 107 [29']

Koncert objęty programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!". Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Ile razy Festiwal Literatury dla Dzieci odbył się w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane