• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Fantasy (26 opinii)

kasy:
58 301-13-28
7.0
25 ocen
reżyseria Jan Klata
scenografia Mirek Kaczmarek
reżyseria światła Justyna Łagowska
ruchy Maćko Prusak
próbkowanie muzyczne Jan Klata & Rafał Kowalczyk
kierownik produkcji Magda Raczek
asystent reżysera, inspicjent Jerzy Gutarowski
asystent scenografa Maciej Chojnacki
asystent kierownika produkcji Ewa Siwek
sufler Julia Michalska
grają Joanna Bogacka - Respektowa, Eliza Borowska - Dianna, Marcin Czarnik - Jan, Jerzy Gorzko - Respekt, Grzegorz Gzyl - Rzecznicki, Marta Kalmus - Idalia, Cezary Rybiński - Fantazy, Larry OK Ugwu - Major, Kim - Rzecznicka, Dominika Michalska/ Kinga Michalska - Stella oraz Krzysztof Czerny – Kapitan,
ze specjalnym udziałem: Macieja Szemiela, Franka Milanowskiego, Martyna Ninarda, Piotra Stefaniaka i Łukasza Hamadyka

spektakl trwa 80 minut (bez przerwy)

premiera 16 października 2005, Teatr na Targu Węglowym

Narodziny społeczeństwa pieniądza

Słowacki na pieniądzach znał się jak mało kto. Był skutecznym maklerem. Z powodzeniem obracał akcjami, wekslami i papierami wartościowymi. Wiedział, co znaczy zyskać lub stracić pieniądze w jednej chwili. Rozumiał ich siłę.

- Jego „Fantazy” to jedyny polski dramat romantyczny, a być może jedyny wielki polski dramat w ogóle, który opisuje narodziny społeczeństwa pieniądza. Przez pryzmat pieniędzy usiłuje się tu odczytywać miłość, przyjaźń, patriotyzm. Fascynujące, jak ten tekst pasuje do opisu współczesnej Polski – mówi Jan Klata. W Teatrze Wybrzeże reżyser przygotowuje spektakl „Fantasy” na podstawie dramatu Słowackiego. I tak jak w przypadku głośnego „H.” przenosi oryginalny dramat w realia współczesne. Stawia na scenie falowiec, wprowadza chińskie grzywacze i koalicyjnych żołnierzy. Ostro ingeruje w tekst. Zamienia tytuł. Sampluje o dodaje skrecze mentalne. Nie trzymam się literek, pozostaję wierny tematom – mówi.
[foto1] A głównym tematem są w tym wypadku... pieniądze. Początkujący kapitalizm i jego wpływ na relacje społeczne stanowił jeden z ważniejszych nurtów literatury zachodniej za czasów Słowackiego. Literatury niezwykle kunsztownej w języku i bardzo dojmującej w problemach. A przy tym wyjątkowo aktualnej. - Ze społeczeństwem pieniądza mamy do czynienia współcześnie i to w niezwykle agresywnej formie – zauważa Klata. Daje mu to asumpt, aby bohaterów sztuki z upadającego dworku na Podolu przeprowadzić do gigantycznego, współczesnego blokowiska. Kontrast pomiędzy pięknymi słowami a nędzną rzeczywistością jest przecież głównym motorem komediowym u Słowackiego.

Are you ready to die?

Falowiec na gdańskim Przymorzu. Niemal kilometr długości, około 1700 mieszkań, przeszło 6 tysięcy lokatorów. Tyle, co w małym miasteczku. Najdłuższy blok w Europie, pomyślany jako „superjednostka mieszkaniowa”. Dzisiaj symbol miejskiej biedy i społecznej degradacji. Ta dotknęła w równym stopniu proletariat i inteligencję, byłych prominentów oraz dawny establishment. Są gotowi na drastyczne kroki, by się stamtąd wyrwać.

Dramat Słowackiego to opowieść o ludziach, którzy w obliczu degradacji społecznej i finansowej decydują się na sprzedaż własnej córki. O ludziach przyzwyczajonych do dostatniego, wygodnego życia, którzy nagle popadają w ubóstwo. - A gwałtowne popadnięcie w niedostatek są czymś dużo mocniejszym niż notoryczna bieda – mówi Klata. - Ktoś, kto mieszkał w luksusowej willi w Sopocie, a dziś jest skazany na „dobrodziejstwa” życia w postpeerelowskim blokowisku, musi być zdesperowany. Z takiej desperacji rodzą dramaty ludzkie oraz rewolucje.

„Fantasy” to także opowieść o tych, którzy decydują się na kupno cudzej córki. Skąd przychodzą? Jaki mają stosunek do rzeczywistości? – Rzecznicki i Fantazy to bardzo współcześni bohaterowie – zauważa Klata, zderzając postawy zamożnych i biednych, którzy planują „pożenić się” w ramach transakcji handlowej. „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina…” Czy rzeczywiście?

- Wątek patriotyczny w dramacie Słowackiego dzisiaj brzmi szczególnie interesująco – zaznacza reżyser. Wiadomo, że „słodko i zaszczytnie jest umierać za ojczyznę”. Pytanie tylko, czyja to ojczyzna. Are You ready to die?

Przeczytaj także

Opinie (25)

  • co zostało ze Słowackiego (opinia sprzed 15 lat)

    właściwie, to nie wiem, co zostało w tej inscenizacji z oryginalnej sztuki Juliusza Słowackiego??? Spektakl mimo wszystko bardzo mnie zachwycił - jako satyra ilustrująca życie współczesnego drobnomieszczaństwa i materialistów. Bardzo dobrze prezentował zróżnicowanie klas społecznych w jednym blokowisku, ukazał ludzi jednoczących się w momencie wielkich wydarzeń (śmierć papieża) czy podrzucających sobie świnie sąsiadów. Wspaniała scenografia, świetna muzyka i sceny z udziałem statystów - takie spektakle nie powinny tak szybko schodzić ze sceny.

    • 1 0

  • (opinia sprzed 17 lat)

    To bylo straszne. W niedziele widzialem to przedstawienie i nie wiedzialem gdzie sie podziac, takie czulem zazenowanie...

    • 0 1

  • Sztuka wystawiona z fantazją (opinia sprzed 17 lat)

    Juz po odslonieciu kurtyny obraz jaki zobaczylem zaszokował mnie ile pracy kosztowało stworzenie takiego blokowiska nie wspomne o profesionalizmie ze strony aktorów . przedstawienie bardzo udane

    • 1 0

  • Brawo Klata! (opinia sprzed 17 lat)

    Nareszcie coś naprawdę fajnego.Brakowo tego w tym teatrze.Rzecz mocna ale godna polecenia.Jeśli się mówi o tej sztuce to tym lepiej dla niej.Naprawdę warto!

    • 0 0

  • fanka (opinia sprzed 17 lat)

    Pani Joanna Bogacka wspaniała jak zwykle podziwiam od zawsze.
    Szkoda że Teatr nie błyszczy dawnym blaskiem . Mam w pamięci wspaniałe premiery w Teatrze i łezka kręci się w oku .Ciągle mam nadzieje jako wierna fanka teatru , że wrócą dobre czasy dla tego Teatru czego sobie i innym życzę. I pozdrawiam zawsze cudowną Panią Joannę .

    • 0 0

  • gdzie ten dobry teatr... (opinia sprzed 17 lat)

    Jestem załamana poziomem sztuki prezentowanej na deskach Teatru Wybrzeże.Jestem widzem od 3o lat i szkoda mi tego co minęło mam nadzieję że niebezpowrotnie...

    • 0 0

  • dla mnie przeciętne (opinia sprzed 18 lat)

    pomysł z przenosinami do blokowiska był super, niesamowita scenografia, dobra muzyka i wartko płynąca akcja stanowią dopełnienie pozytywnej stony przedsięwzięcia, niestety teksty Słowackiego zbyt cicho mówione i niewyraźne nie robią wrażenia, a szkoda

    • 0 0

  • Sprawdźcie (opinia sprzed 18 lat)

    Kto nie czytał dramatu, ten nie zrozumie, jak skomplikowane było przeniesienie akcji, a przede wszystkim, przełożenie języka w dzisiejsze realia. To, że trudne jest zrozumienie przesłania tekstu pisanego, jest najzupełniej naturalne, sztuka zaś, na deskach teatru mocno nawiązuje do dzisiejszych symboli i nabiera innego znaczenia, a raczej kładzie nacisk na inne punkty dramatu. Światło, muzyka i scenografia a nawet choreografia są tylko środkami do zwrócenia na nie uwagi. Szczerze mówiąc, wiedząc, kto jest reżyserem należało się spodziewać, a przynajmniej ciut podejrzewać, że będzie to coś "mocnego". Czy warto poświęcić czas na taki spektakl? - A o czym mielibyśmy rozmawiać? Wywołać dyskusję - czy nie takie jest zadanie sztuki?

    • 0 0

  • Nie, nie, nie (opinia sprzed 18 lat)

    Byłam. Zawiodłam się jak mało na czym. Mnóstwo szumu, niepotrzebnych efektór, głośna muzyka i... pustka. Pustka znaczeń, przekazów, myśli. Pan Klata ma być reżyserem młodego pokolenia? Wątpię. Efekciarskie, nudne i puste.

    • 0 0

  • fantasy (opinia sprzed 18 lat)

    polecam ale pod warukiem ze naprawde przyjda mlodzi ludzie nie emerci i starzy, to nie dla nich.sztukaponiewaz nie rozumiejea odniesienia autora.. przejmujaca poniewaz bardzo jaskrawo pokazuje obraz szarej rzeczywistosci Polski-blok na przymorzu, panienki ktore robia to za kase za smietnikiem, faceci dresy ktorzy maja kase i za grosz kultury ososbistej zakochani w swqoich autach z alarmami...sztuka super, dajaca wiele do myslenia, bardzo KONTROWERSYJNA!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery