• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Fałsz (2 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
513-179-238
wystawia:
Teatr Atelier Sopot im. Agnieszki Osieckiej
data premiery:
29 sierpnia 2020
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie
Fałsz
Lot Vekemans

Przekład: Ryszard Turczyn

Co wydarzyło się w nocy, w czasie powrotu samochodem z rodzinnego przyjęcia? Sis, celebrytka i znana moderatorka telewizyjna wraz z siostrą, Kat, uznaną aktorką dramatyczną, siedzą w policyjnej celi, oskarżone o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczkę z miejsca zdarzenia. Kat, niby pijana, spała na przednim siedzeniu, a Sis, która podobno siedziała za kierownicą, wyłącznie przypomina sobie, że samochód uderzył w barierę ochronną.

W izolacji celi, gdzie rozmywają się kategorie "prawda" i "fałsz", siostry są nieuchronnie zdane na siebie. Zaczyna się bezpardonowy rozrachunek życia dwóch sióstr dotykający boleśnie takich egzystencjalnych pojęć jak sumienie, zbrodnia, wina i kara. Gdy nagle pojawia się świadek, wydarzenia tej nocy zdają się wyjaśniać. Lecz, jak wiarygodny jest ten obcy?

W sztuce "Fałsz" autorka posyła swoje postaci i publiczność na poszukiwanie prawdy. Czy istnieje ta jedna prawda, która oddziela "prawdę" i "fałsz"? Czy też prawda jest tylko kwestią perspektywy? Siostry, Kat i Sis, oskarżone są o spowodowanie śmiertelnego wypadku i ucieczkę z miejsca zdarzenia. Kat, pijana, niby spała na przednim siedzeniu i niczego sobie nie przypomina. Sis, która podobno kierowała samochodem, twierdzi, że samochód tylko wjechał w barierę ochronną.

W przytłaczającej atmosferze celi siostry nie tylko skonfrontowane są z niespodziewaną izolacją, lecz także ze sobą nawzajem. Są zmuszone do analizowania siebie samych i swoich wzajemnych relacji. Nawzajem odkrywają bezlitośnie swoje słabości i wikłają się w dyskusję o winie i odpowiedzialności, prawdzie i wątpliwości. Pojawienie się świadka wypadku zmienia równowagę sił.

Ten żyjący już w całkowitej izolacji od społeczeństwa mikrobiolog, Ge, konfrontuje siostry z prawdziwym przebiegiem wypadku, twierdząc przy tym, że powinny one same ustalić ostateczną wersję dla policji. Teraz się decyduje, czy kruchy związek między siostrami wytrzyma próbę!... Wszystkie postaci w sztuce Lot Vekemans są poranionymi, samotnymi i obarczonymi winą istotami ludzkimi.

Reżyseria, scenografia, kostiumy: André Hübner-Ochodlo
Scenografia: André Hübner-Ochodlo, Stanisław Kulczyk
Muzyka: Adam Żuchowski
Asystent i inspicjent: Mariusz Korek

Występują:
Kat - Iwona Chołuj
Sis - Teresa Dzielska
Ge - Maciej Półtorak

Opinie (2)

 • bez złośliwości ;) (opinia sprzed 3 lat)

  Bardzo proszę autora artykułu o przeczytanie swojego tekstu i po chwili zastanowienia - przeredagowanie.

  • 0 0

 • (opinia sprzed 3 lat)

  Dlaczego te wszystkie spektakle zaczynają się dopiero o 19:30? Teatrze, może czas na większą elastyczność! Może pomyślicie o ludziach, którzy mają dzieci i problemem jest taka pora w kontekście opiekunek... Normą jest, że teatr gra o 19:00, więc dokładanie dodatkowych 30 minut wieczorem naprawdę jest niewygodne. Poza tym, już każdy teatr gra chociaż raz w godzinach wcześniejszych - 18, czasem 17, w GTS regularnie grali o 16:00... A u Was kolejny rok tylko 19:30... :(

  • 3 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery