stat
Impreza już się odbyła

Falowiec: historia, architektura i relacje społeczne

Falowiec: historia, architektura i relacje społeczne
Debata z udziałem Jacka Dominiczaka, Kacpra Ludwiczaka i Piotra Perkowskiego
Prowadzi: Małgorzata Fijas


24 listopada (wtorek)
FB: 19.00 | YT: 20.30


Falowiec, czyli podróż w historię | debata i premiera spektaklu

Postanowiliśmy się zająć jednym z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Gdańsku. 24 i 25 listopada odbędą się premiery wydarzeń inspirowanych historią i teraźniejszością falowca na Przymorzu, jednego z najdłuższych budynków mieszkaniowych w Europie: debaty i spektaklu "Beton" w reżyserii naszego dyrektora Michała Derlatki.

Wydarzenia są częścią projektu "Falowiec, czyli podróż w historię" dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. W projekcie spektakl "Beton" na podstawie powieści Moniki Milewskiej "Latawiec z betonu" jest punktem wyjścia do spojrzenia z szerszej perspektywy na historię lokalną Gdańska i Przymorza oraz refleksji, jak wpływa na nas miejsce zamieszkania.

- "Beton" to fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata - nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego - opowiada reżyser spektaklu Michał Derlatka, dyrektor Miniatury.

Premiera odbywa się w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich z pomysłu aktora Wojciecha Stachury, cenionego za liczne role w spektaklach Miniatury (m.in. Zbyszka w "Krzyżakach" i Androida Boui w "Kosmitach"), pomysłodawcy Rodziny Papetów, która z powodzeniem występuje w serialu "Papety: z ostatniej chwili". "Beton" jest także kolejnym przedsięwzięciem w ramach sceny Laboratorium Formy dla młodzieży i dorosłych. Do artystycznej współpracy zostali zaproszeni specjalista od animacji i nowych technologii wizualnych Sebastian Łukaszuk oraz Michał i Mateusz Sarapata, czyli Sarapata Sound Workers, którzy mają na swoim koncie współpracę z wytwórniami takimi jak Fonobo, Asfalt Records i Kayax.

Premierę spektaklu w środę 25 listopada o 19.00 na Facebooku i 20.30 na YouTubie teatru poprzedzi debata "Falowiec: historia, architektura i relacje społeczne", która odbędzie się we wtorek 24 listopada o 19.00 na Facebooku i 20.30 na YouTubie. Wzięli w niej udział architekci Jacek Dominiczak i Kacper Ludwiczak oraz historyk specjalizujący się w okresie PRL-u Piotr Perkowski, a poprowadziła ją Malgorzata Fijas, jedna z liderek gdańskiego programu Kreatywna Pedagogika. Uczestnicy analizują historię i teraźniejszość falowca w kontekście trendów architektonicznych i ważnych historycznych wydarzeń, jednocześnie odwołując się do doświadczeń i wspomnień jego mieszkańców.

Projekt FALOWIEC, CZYLI PODRÓŻ W HISTORIĘ został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu patriotyzm Jutra.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaką funkcję pierwotnie pełniła Łaźnia Miejska, obecnie siedziba Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku?