Impreza już się odbyła
PATRONAT

Fair Building - wystawa

Zapraszamy na wystawę "Fair Building" do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia w dniach 16 listopada - 30 grudnia. Ekspozycja poruszy temat etyki w budownictwie.

4 września 2020 - 31 stycznia 2021, godz. 10:00

Wstęp wolny
"Fair Building" - wystawa, która odniosła sukces na 15. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, uznana za jedną z sześciu najlepszych ekspozycji według The New York Times.

Kuratorka wystawy, architektka i projektantka - Dominika Janicka - podejmuje w niej temat, zazwyczaj pomijany oraz bagatelizowany w dyskursie architektonicznym, którym jest wkład robotników w proces budowlany.

Kupujemy coraz więcej produktów spożywczych z naklejką "fair trade". Zastanawiamy się nad wyborem butów ze względu na to, czy zostały wykonane przez uczciwie opłaconych rzemieślników. Krytykujemy firmy odzieżowe, upokarzające swoich pracowników i łamiące prawo pracy. Ale czy kiedykolwiek zdarzyło się, że użytkownicy budynku zbojkotowali go ze względu na nieetyczne warunki pracy na budowie? Czy myślimy o bezpieczeństwie budowniczych? Czy rozważamy proces budowy pod względem etyki pracy?

Celem wystawy "Fair Building" nie jest szukanie winnych nadużyć, ale stworzenie przestrzeni do zastanowienia się nad tym, jak sprawić, by ten proces był efektywny, a jednocześnie sprawiedliwy. Architektura jest kolektywną pracą, a za jej sukcesem bądź porażką stoją wszyscy zaangażowani. Potrzeby twórców (zaczynając od architektów i inwestorów, a kończąc na pracownikach fizycznych) nie mogą być ignorowane na żadnym etapie. Na efekt finalny nie składa się tylko zewnętrzna fasada, czyli to co widzimy oglądając czy użytkując budynek, ale wszystko, co doprowadziło do jego powstania.

Organizatorzy: Centrum Designu Gdynia | Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Miasto Gdynia
Parter: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Partnerzy medialni: Architektura&Biznes, Architektura Murator, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk

Pełen program wydarzeń towarzyszących wkrótce.

Organizatorem pierwszej edycji wystawy "Fair building" w Pawilonie Polskim podczas 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji była Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Skąd bierze się nazwa Dworów Artusa, znajdujących się w różnych miastach Polski (m.in. Gdańsk, Toruń, Łódź)?