stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Fair Building - wystawa

Zapraszamy na wystawę "Fair Building" do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia w dniach 16 listopada - 30 grudnia. Ekspozycja poruszy temat etyki w budownictwie.

Future Living - wystawa

8 listopada 2019 - 19 stycznia 2020, godz. 12:00 - 18:00

Gdynia,
Wstęp wolny

Miejsca #4: Proste momenty

14 grudnia 2019 - 12 stycznia 2020, godz. 11:00 - 19:00

Wstęp wolny
"Fair Building" - wystawa, która odniosła sukces na 15. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji, uznana za jedną z sześciu najlepszych ekspozycji według The New York Times.

Kuratorka wystawy, architektka i projektantka - Dominika Janicka - podejmuje w niej temat, zazwyczaj pomijany oraz bagatelizowany w dyskursie architektonicznym, którym jest wkład robotników w proces budowlany.

Kupujemy coraz więcej produktów spożywczych z naklejką "fair trade". Zastanawiamy się nad wyborem butów ze względu na to, czy zostały wykonane przez uczciwie opłaconych rzemieślników. Krytykujemy firmy odzieżowe, upokarzające swoich pracowników i łamiące prawo pracy. Ale czy kiedykolwiek zdarzyło się, że użytkownicy budynku zbojkotowali go ze względu na nieetyczne warunki pracy na budowie? Czy myślimy o bezpieczeństwie budowniczych? Czy rozważamy proces budowy pod względem etyki pracy?

Celem wystawy "Fair Building" nie jest szukanie winnych nadużyć, ale stworzenie przestrzeni do zastanowienia się nad tym, jak sprawić, by ten proces był efektywny, a jednocześnie sprawiedliwy. Architektura jest kolektywną pracą, a za jej sukcesem bądź porażką stoją wszyscy zaangażowani. Potrzeby twórców (zaczynając od architektów i inwestorów, a kończąc na pracownikach fizycznych) nie mogą być ignorowane na żadnym etapie. Na efekt finalny nie składa się tylko zewnętrzna fasada, czyli to co widzimy oglądając czy użytkując budynek, ale wszystko, co doprowadziło do jego powstania.

Organizatorzy: Centrum Designu Gdynia | Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Miasto Gdynia
Parter: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Partnerzy medialni: Architektura&Biznes, Architektura Murator, trojmiasto.pl, Radio Gdańsk

Pełen program wydarzeń towarzyszących wkrótce.

Organizatorem pierwszej edycji wystawy "Fair building" w Pawilonie Polskim podczas 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji była Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Pierwsza nazwa Muzeum Miasta Gdyni to: