Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Experyment - spektakl gościnny (1 opinia)

spektakl dramatyczny
kasy:
605-251-992
wystawia:
Plenum
Experyment
Mario Giordano

Przekład: Piotr Jankowski

"Eksperyment" - tekst inspirowany stanfordzkim eksperymentem więziennym Philipa Zimbardo z 1971 r. Niezwykle istotny głos w obecnych czasach.

Jak dobrze w rzeczywistości znamy samych siebie? Czy możemy z przekonaniem przewidzieć do czego bylibyśmy zdolni, lub czego nigdy byśmy nie zrobili w całkowicie nowych dla nas okolicznościach. Co powoduje, że zwyczajni ludzie radykalnie zmieniają swoje zachowanie? Na co pozwalamy sobie pozostając anonimowymi? Czy i w jakim stopniu poczucie władzy i przypisane role zmieniają nas? Jak zło rodzi się w człowieku?

Transformacja zwykłych normalnych ludzi w krzewicieli zła, działa jak ślepota umysłowa, która przysłania myślenie i zaszczepia przekonanie, że inni to mniej niż ludzie.

Więzienie w spektaklu zbudowane zostanie na oczach widzów, a uczestnicy eksperymentu będą jednymi z nas. Granica między sceną a widownią zatrze się, wszyscy skonfrontują wiedzę o sobie. Będziemy w środku procesu uwalniania zła w człowieku i chęcią zdominowania drugiej osoby. Integralną częścią spektaklu teatralnego, będą projekcje i materiały filmowe przygotowane z myślą o "Experymencie".

Reżyseria, koncept muzyczny: Piotr Jankowski
Scenografia: Robert Rumas
Kostiumy: Katarzyna Zawistowska
Muzyka: Mikołaj Trzaska
Film i video-projekcje: SOCOlab

Obsada:
Wojciech Dolatowski, Dominik Fijałkowski, Marta Jankowska, Piotr Jankowski, Magda Kasperowicz, Klara Kaszkowiak, Dominika Kozak, Mateusz Miernik, Anna Nowak, Julia Ostaszewska, Monika Pawłowska, Jan Popis, Marek Puchowski, Mateusz Sikorski, Justyna Stankiewcz.

Opieka nad spektaklem: Instytut Kultury Miejskiej

-----

Piotr Jankowski - reżyser, aktor teatralny, filmowy i serialowy; nagradzany za role teatralne na festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Kontakt" w Toruniu. Zagrał w filmie M. Szumowskiej "Szczęśliwy człowiek". W latach 2001-2006 był aktorem Teatru Wybrzeże za dyrekcji Macieja Nowaka. Za "Nowaka" grał u Kani, Wiśniewskiego, Zadary, Demirskiego , Babickiego, Zioło. Gra w serialach u Vegi, Pieprzycy, Dejczera, Zylbera, Korynckiej-Gruz. Nie jest związany z żadnym teatrem, jako aktor i reżyser współpracuje z Gdyńskim Centrum Kultury. Jako pedagog pracuje ze studentami trójmiejskich szkół artystycznych; jest autorem tłumaczenia

Robert Rumas - absolwent Gdańskiej PWSSP (obecnie ASP), artysta, kurator, projektant przestrzeni wystawienniczych i scenicznych w galeriach sztuki, scenograf; zainteresowany problematyką społeczeństwa jako obiektu manipulacji w kontekście pojęć dotyczących ekonomii, religii, rasy czy narodu. Od początku swojej twórczości wyraźnie poddaje krytyce polski katolicyzm, jego powierzchowność i obłudę; obok Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego i Zbigniewa Libery uważany jest jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu sztuki krytycznej. Jego prace prezentowane były w Narodowej Galerii Sztuki "Zachęta", Muzeum Narodowym w Warszawie, brał udział w wystawach m.in. w Bonn, Moskwie, Wiedniu, Zagrzebiu, Budapeszcie. Jako scenograf współpracuje z Michałem Zadarą, Pawłem Łysakiem, Rudolfem Zioło

Katarzyna Zawistowska - absolwentka ASP w Gdańsku (studia magisterskie i podyplomowe); laureatka wielu nagród w tym Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego; prowadziła warsztaty scenograficzne i kostiumowe ze studentami w kraju i za granicą. Zrealizowała ponad 20 autorskich projektów. Teatr, architektura i miasto to obszary jej zainteresowań. Obecnie zajmuje się badaniem działań performatywnych, eksperymentów wizualnych i przestrzennych jakie miały miejsce w Bauhausie. Współpracowała m.in. z Iwoną Kempą, Grzegorzem Wiśniewskim, Eweliną Pietrowiak, Wojciechem Misiurą.

Mikołaj Trzaska - muzyk. kompozytor, saksofonista, klarnecista i lider m.in. zespołów Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych m.in. Wołyń, Kler, Drogówka, Dom zły, Róża; nominowany do nagrody "Fenomen", "Fryderyka", Paszportu Polityki, Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł", zdobywca tytułu muzyka roku.

Dorota Nieznalska - urodzona 1973 r. w Gdańsku. Od  1993 r. studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. F. Duszenki oraz pracowni multimedialnej, gdzie w 1999 r. obroniła dyplom. Współpracowała z Galerią Wyspa i Fundacją Wyspa Progress w Gdańsku. W 2013 r. uzyskała stopień doktora na Wydziale Rzeźby, Kierunek Intermedia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 2010-2017 wykładowczyni na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP Gdańsk. Realizuje prace z zakresu rzeźby, instalacji, fotografii, wideo. W swoich wczesnych pracach wykorzystywała między innymi symbole religijne. Problem silnej tradycji katolickiej panującej w Polsce łączyła z męską dominacją w społeczeństwie. Poruszała także tematy tożsamości, seksualności oraz stereotypowych ról kobiet i mężczyzn. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje  projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.

SOCOlab - Agencja Reklamowa-Fotografia i produkcja Filmów. Studenci wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku: Anna Nowak, Dominika Kozak, Julia Ostaszewska, Monika Pawłowska, Justyna Stankiewicz, Wojciech Dolatowski, Dominik Fijałkowski, Mateusz Miernik, Jan Popis, Marek Puchowski, Mateusz Sikorski i studenci Studium przy Teatrze Muzycznym w Gdyni: Magda Kasperowicz i Klaudia Kaszkowiak.

Opinie (1)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery