Trójmiejscy artyści

Ewelina Wojciechowska

muzyka

Solistka Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Sopran


Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Początkowo kształciła się pod kierunkiem prof. Haliny Mickiewiczówny i Aleksandry Kucharskiej - Szefler, a następnie w klasie śpiewu solowego prof. Brygidy Skiby (dyplom w 2004 r.). Ukończyła także Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Swoje umiejętności wokalne rozwijała także pod kierunkiem prof. Jadwigi Rappè i Rolando Paneraia, uczestnicząc w kursach mistrzowskich.
Laureatka nagrody dla najlepszego wykonawcy w IV Konkursie Moniuszkowskim Pieśń Wieczorna w 2003 r.

Na deskach Opery Bałtyckiej, z którą łączy ją stała współpraca, zadebiutowała w lutym 2007 roku mezzosopranową partią Cześnikowej w Strasznym dworze Moniuszki. Wykonywała również partie Jadwigi w Strasznym dworze, Magdaleny w Rigoletto Verdiego, partię Czipry w Baronie cygańskim Straussa, Damy w Makbecie Verdiego oraz partię tytułową w Halce Moniuszki. Uczestniczyła w premierze opery Verdiego I due Foscari, wykonując partię Pisany w ramach festiwalu IV Świętojańskie Noce Muzyki Operowej (Gdańsk, 2007). Należy do niej prawykonanie Pie Jesu Boulanger, podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu - Kalejdoskop Form Muzycznych (Sopot, 2007 r.). Uczestniczyła w VIII Festiwalu Hoffmannowskim w Poznaniu w 2008 roku. Była nominowana do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2008.

Od czasu studiów współpracuje z Białostockim Towarzystwem Śpiewaczym im. Moniuszki, uczestnicząc w Moniuszkowskich Festiwalach Podlasia. Występuje z recitalami pieśni, arii i modlitw Moniuszki w Filharmonii Białostockiej i Pałacu Branickich. Uczestniczyła w spektaklu Stanisław Moniuszko wg Aleksandra Walickiego w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Brała udział w prawykonaniu Oratorium Syberyjskiego Terra Excècrabilis Popielskiego, wykonując partię solową (Białystok, 2005 i 2009).

W swoim repertuarze artystka posiada arie i partie z oper m.in.: Donizettiego, Belliniego, Verdiego, Bizeta, Mascagniego, Straussa, Moniuszki, Webera, Wagnera. Do najważniejszych należą: Leonora w Faworycie Donizettiego, tytułowa Carmen w operze Bizeta, Santuzza w Rycerskości wieśniaczej Mascagniego, Halka w operze Moniuszki, Lady Makbet w Makbecie Verdiego. Wykonuje także pieśni kompozytorów polskich i zagranicznych m.in.: Moniuszki, Szymanowskiego, Karłowicza, Paderewskiego, Lutosławskiego, Chopina, Popielskiego, Grubby, Schumanna, Brahmsa, Straussa, Mahlera, Wagnera, Boulanger, Ravela, Dvoraka, Rossiniego, Gliera, Rachmaninowa, Czajkowskiego.

Wywiad z artystą

Nikt nie wie o tym, że...

odpowiem cytatem: "Omne ignotum pro magnifico" Tacyt (Wszystko, co nieznane, uchodzi za wielkie.)

Gdybym nie był tym, kim jestem...

jestem przekonana, że wewnętrzny głos skierowałby mnie do teatru operowego! Wcześniej ukończyłam Politologię i nauki społeczne, a pasje można przecież łączyć i może w przyszłości będę śpiewającym ambasadorem!

Inspiruje mnie...

świat, muzyka, piękno przyrody, przeżycia, ludzie, obrazy...

Przełomowy moment w moim życiu ?

spotkanie z maestrą Haliną Mickiewiczówną, jej słowa

Pierwsze wspomnienie z dzieciństwa...

spacery po gdańskiej Starówce, smak rurek z ul. Długiej, morze... pierwsza wizyta w Filharmonii.

Uwielbiam poświęcać czas na...

śpiewam, piszę wiersze, fotografuję...

Moje największe marzenie, to...

kreować role, które mnie fascynują a przez to wzruszać ludzi.

Największa gafa...

wstyd się przyznać!

Żyję w Trójmieście gdyż...

kocham Gdańsk, tu się urodziłam, rozwijałam, studiowałam, debiutowałam w Operze.

Ulubione miejsce w Trójmieście...

gdańska Starówka, morze, scena Opery Bałtyckiej - która jest moim drugim domem.

Jesteś utytułowanym lub młodym utalentowanym artystą?

Chcesz by o Tobie i Twojej działalności artystycznej dowiedział się świat? Wypełnij formularz.