• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Europa +/- 1700: Les Nations i Koncerty Królewskie

Festiwal EUROPA +/- 1700 to kameralne wydarzenie artystyczne skierowane do miłośników muzyki epoki baroku oraz ludzi ciekawych, jak taka muzyka zabrzmi na instrumentach historycznych lub ich kopiach, wykonana zgodnie z praktyką wykonawczą tamtych czasów.

cze 5

niedziela, godz. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
cze 11

sobota, godz. 20:00

Gdańsk Sopot,
bilety 190 - 590 zł
Kup bilet
Ideą Festiwalu jest prezentacja dzieł wybitnych kompozytorów działających w XVII i XVIII wieku a także tych, których twórczość jest mało znana i rzadko prezentowana na europejskich scenach muzycznych, a która wzbogaca dziedzictwo kulturowe naszego kontynentu.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod patronatem jednego z najwybitniejszych kompozytorów francuskich Fraçois Couperina, którego 350 rocznica urodzin przypada w tym roku.

Fraçois Couperin był jednym z ulubionych kompozytorów króla Ludwika XIV, wysoce cenionym zarówno przez samego władcę jak i kompozytorów jemu współczesnym. Doceniając jego wielki talent nazwano go "Le Grand" czyli "Wielki". Jego dzieła klawesynowe były inspiracją nie tylko dla twórców epoki baroku, do których należał m. in. Jan Sebastian Bach, ale również epok późniejszych, jak np. Johannesa Brahmsa, Maurice'a Ravela czy Richarda Straussa.

Podczas Festiwalu będzie można posłuchać kameralnych utworów François Couperina, do których należą m. in. "Koncerty Królewskie" pisane specjalnie na niedzielne koncerty organizowane na dworze królewskim Ludwika XIV oraz jedną z czterech sonat triowych z cyklu "Les Nations", który to cykl powstał pod wpływem twórczości Arcangelo Corellego. Zabrzmią również dźwięki klawesynu, a właściwie dwóch klawesynów - modelu włoskiego i francuskiego. Koncert "Klawesyn w dwóch odsłonach" będzie konfrontacją dwóch przeciwstawnych sobie stylów muzycznych (włoskiego i francuskiego) jakie obowiązywały w epoce baroku, a które to style Fraçois Couperin próbował połączyć w swojej twórczości. Artyści zaprezentują kompozycje włoskich i francuskich twórców, nie zabraknie na pewno muzyki Fraçois Couperina.

Tegoroczna edycja festiwalu EUROPA +/- 1700 jest również okazją do przybliżenia słuchaczom jeszcze wciąż mało znanej francuskiej kompozytorki i klawesynistki, żyjącej i działającej mniej więcej w tym samym czasie, co Fraçois Couperin, Élisabeth Jacquet de la Guerre. Jej twórczość kameralną będzie można posłuchać podczas koncertu "Kobiece dźwięki - Élisabeth Jacquet de la Guerre".
Bardzo serdecznie zapraszamy na wszystkie koncerty festiwalu EUROPA +/- 1700, które odbędą się w pięknych i nastrojowych wnętrzach Muzeum Archeologicznego oraz Piwnicy Romańskiej w Gdańsku.

Szczegółowy program koncertu: 13 lipca 2018 r., godz. 20:00
Sala Kolumnowa Muzeum Archeologicznego w Gdańsku ul. Mariacka 25/26

LES NATIONS i KONCERTY KRÓLEWSKIE

w programie:
Fr. Couperin - I i II Koncert Królewski, "L'Espagnole"

Wykonawcy:

Zespół Silva Rerum arte:

Maja Miro Wiśniewska - traverso
Katarzyna Sokołowska - obój barokowy
Danuta Zawada - skrzypce barokowe
Karolina Koślacz - viola da gamba
Małgorzata Skotnicka - klawesyn

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA jest...?