stat
Impreza już się odbyła

Eugeniusz Kwiatkowski i jego pobyt w Sopocie - wystawa

Zapraszamy na wystawę"Eugeniusz Kwiatkowski i jego pobyt w Sopocie".

Eugeniusz Kwiatkowski (1888-1974) - mąż stanu i patriota, wicepremier i minister w okresie II Rzeczypospolitej, zasłużony dla budowy portu i miasta Gdynia oraz Centralnego Okręgu Przemysłowego, znany jest również jako pisarz, publicysta i wykładowca chemii. Po okresie internowania w trakcie II wojny światowej przybył na Wybrzeże, gdzie spędził trzy lata jako Delegat Rządu dla Spraw Wybrzeża (1945-1948). Wspólnie z rodziną zamieszkał wówczas w dawnej sopockiej willi Ernsta Claaszena, obecnie stanowiącej siedzibę Muzeum Sopotu. Jako osoba bezpartyjna, o poglądach sprzecznych z ówczesną linią polityki władz, Eugeniusz Kwiatkowski został wyeliminowany z życia publicznego w 1948 roku i zmuszony do odejścia na przedwczesną emeryturę.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 130. rocznicy urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, przypadającej w grudniu 2018 roku, Muzeum Sopotu pragnie przypomnieć postać i dokonania tego wielkiego Polaka - przybliżając nie tylko Jego zasługi na rzecz ojczyzny, lecz również życie prywatne, a w szczególności "okres sopocki", przypadający na pierwsze lata powojenne.

Autorka tekstów: Jagoda Załęska-Kaczko
Współpraca: Karolina Babicz-Kaczmarek
Koncepcja graficzna wystawy: Małgorzata Gliwińska-Radwańska
Organizacja wystawy: Karolina Babicz-Kaczmarek, Maria Bilikiewicz, Katarzyna Kreft
Wystawa będzie czynna do 27 stycznia 2019 roku, od wtorku do niedzieli, w godz.
10.00-16.00. W niedzielę wstęp wolny.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który z aktorów grających w Teatrze Wybrzeże jest mimem?

 

Najczęściej czytane