stat
PATRONAT

Eryka i Jan Drostowie. Otwarcie wystawy z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci

Podczas ósmej edycji cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci Muzeum Miasta Gdyni zaprezentuje twórczość wybitnych projektantów Eryki i Jana Drostów.

Na wystawie ukażemy dorobek jednego z najciekawszych tandemów projektanckich w powojennej historii wzornictwa szkła. W atrakcyjny poznawczo sposób przedstawimy szkła produkowane masowo oraz realizacje unikatowe, ich miejsce w historii polskiego wzornictwa oraz przełomową technologię szkła prasowanego. Zabierzemy zwiedzających w pouczającą, a zarazem sentymentalną podróż, uświadamiając powszechność dobrego projektowania w polskich domach i jego wartość kolekcjonerską.

Celem wystawy jest pokazanie jak nowatorskie działania projektowe Drostów uczyniły z szkła prasowanego nowoczesne i pełne wyrazu naczynia codziennego użytku. Wiele lat po wygaśnięciu pieców hutniczych w Ząbkowicach, szkła projektu Eryki i Jana Drostów wciąż używane są w polskich domach, jednocześnie przeżywając renesans na rynkach aukcyjnych i w środowiskach kolekcjonerskich, osiągając często zawrotną wartość. Bazując na trzech zasobach: zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz dwu kolekcjach prywatnych, spróbujemy uchwycić ulotny moment, w którym przedmiot użytkowy awansuje do roli obiektu muzealnego i pożądanego obiektu kolekcjonerskiego.
Ekspozycję dopełnią elementy multimedialne, m. in. film o projektantach oraz polsko-angielski katalog.

Otwarcie wystawy odbędzie się z udziałem artystów. Będzie to jedyna taka szansa by poznać twórczość Eryki i Jana Drostów z pierwszej ręki. Zapraszamy do Muzeum Miasta Gdyni w sobotę 3 lipca. Od godziny 18 pierwszych pięćdziesiąt osób będzie mogło zwiedzić wystawę z zachowaniem obostrzeń epidemiologicznych. Kolejne osoby będą miały szansę zobaczyć ekspozycję poświęconą twórczości Eryki i Jana Drostów po uprzednim opuszczeniu siedziby muzeum przez wcześniejszych zwiedzających.

Termin: 3 VII 2021, godz. 18:00
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Kuratorki: Barbara Banaś, Marta Borowska-Tryczak, Anna Śliwa
Współorganizatorem wystawy Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Partnerzy wystawy: Centrum Designu (PPNT Gdynia), Edwanex, Fundacja Fabryka Kulturalna, Galeria Klif

Wydarzenia towarzyszące wystawie:
Oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystów: 4 VII 2021 godz. 14:00
Wykład Katarzyny Jesiołek: 9 VII 2021, godz. 17:00

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Festiwal Szekspirowski, jedna z najważniejszych imprez teatralnych w Polsce, odbędzie po raz: