• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Epidermis Krystyna Jędrzejewska-Szmek & Mateusz Olszewski (Zaumne) | wystawa

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprasza na wystawę "Epidermis" Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek i Mateusza Olszewskiiego (Zaumne).

3 lutego - 26 marca 2023, godz. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny

2 - 14 lutego 2023, godz. 9:00 - 17:00

Wstęp wolny
Wystawa: 25.11.2022 - 22.01.2023
Wernisaż: 25 listopada (piątek) 2022, godz. 19.00

Wystawa jest efektem współpracy artysty dźwiękowego i muzyka Mateusza Olszewskiego Zaumne i artystki wizualnej i biolożki Krystyny Jędrzejewskiej-Szmek. Artyści, prowadząc swoje obserwacje obcują z i badają rośliny ze swojego najbliższego otoczenia: łopian, koniczynę, babkę Skupiają się na małych gestach, których siła prowadzona jest dźwiękiem.

W bliskim dotyku wiele się dzieje. Ciało napiera na ciało. Ludzka skóra marszczy się, blaszka liścia pęka. Szczeciny i włoski uginają się i szeleszczą. Przy mocniejszym nacisku żyły, w których płynie krew stają się wydatne jak nerwy na blaszce liścia. Ciało ludzkie i roślinne splatają się ze sobą tworząc hybrydyczne formy. Patrząc z oddali nie jest to jednak nic więcej, niż łuskanie nasion czy rwanie liści. Ursula Le Guin w eseju The carrier bag theory of fiction przewiduje koniec opowieści wywodzących się od myśliwych. Opowieści, opartych na podbojach, bohaterach i konflikcie, które zajęły miejsca na ścianach jaskiń. Zamiast tego zwraca uwagę na historie, które tworzą osnowę naszej codzienności. Powtarzalne i mało zjawiskowe. Takie, które budowane były przez wspólne zbieranie nasion, korzeni, kiełków, pędów, liści, orzechów, jagód, owoców i ziaren

Krystyna Jędrzejewska-Szmek artystka wizualna i biolożka. Absolwentka Fotografii na ASP w Poznaniu, Wydziału Sztuki Mediów na ASP w Warszawie oraz Biologii na Uniwersytecie Warszawskim, przez wiele lat pracowała w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Osią jej zainteresowań są wzajemne powiązania i napięcia pomiędzy człowiekiem a światem więcej-niż-ludzkim, który tworzą byty takie jak drzewa, ropuchy, mchy czy grzyby. Tworzy na pograniczu sztuki i nauki.
Członkini Grupy ZAKOLE, która skupia się na poszukiwaniu sposobów opowiadania i doświadczania terenów takich jak bagna oraz przybliżania perspektywy zamieszkujących je istot. Współautorka nagradzanego artbooka Tropicale, który porusza kwestę związków botaniki z kolonializmem. Zajmuje się nie tylko sztuką wizualną, jest również autorką tekstów i animatorką różnego rodzaju działań społecznych i warsztatów.

Mateusz Olszewski (Zaumne) to poznański artysta dźwiękowy. Badacz kultury internetu i ludzkich nastrojów. Eksploruje uczuciową stronę muzyki elektronicznej. W swoich kompozycjach używa pieczołowicie przetworzonych sampli wokalnych i łaskoczących dźwięków wywołujących zjawisko ASMR (ang. autonomous sensory meridian response samoistna odpowiedź meridianów czuciowych, zjawisko przyjemnego mrowienia w okolicach głowy, szyi i innych obszarach ludzkiego ciała.). Związany z wytwórniami Perfect Aesthetics, czaszka.rec i Mondoj. W zeszłym roku nakładem ostatniej z nich wydał mini album Élévation, na którym szeptane wersy z Kwiatów Zła Baudelairea splatają się z minimalistycznymi melodiami i nagraniami terenowymi. Aktualnie pracuje nad jego kontynuacją. Współpracował z takimi instytucjami jak Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, czy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywa się gra komputerowa stworzona przez Mateusza Skutnika, której akcja rozgrywa się w Gdańsku?