• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Elegia STYKS - spektakl gościnny

spektakl dramatyczny
kasy:
58 341-94-83, 601-628-377
wystawia:
Miejski Teatr Miniatura
Elegia STYKS
na motywach powieści Olgi Tokarczuk "Ostatnie historie"

Po raz pierwszy w Gdańsku wystąpi gościnnie zespół Teatru Muzyczno-Dramatycznego z Drohobycza na Ukrainie. Artyści zaprezentują sztukę pt. "Elegia STYKS" na motywach powieści Olgi Tokarczuk "Ostatnie historie"

Przedstawienie "Elegia STYKS" nawiązuje do tragicznych wydarzeń po II wojnie światowej - masowych deportacji ludności ukraińskiej z Polski południowo-wschodniej na Ukrainę radziecką oraz na północne i zachodnie ziemie polskie, ukazuje też bogatą kulturę pogranicza polsko-ukraińskiego, która po wysiedleniu ludności uległa zniszczeniu.

"Elegia STYKS"
"Zniknęliśmy jednego dnia. Wszyscy stamtąd. Do naszych domów wprowadzili się obcy ludzie. Wsiedliśmy do nieogrzewanych, powoli jadących pociągów. Towarowych, bo byliśmy towarem..."

Paraskewia:
"Którejś nocy - granica ruszyła z miejsca i odnalazła się zupełnie gdzie indziej. I okazało się że jesteśmy po niewłaściwej stronie. A ponieważ człowiek nie może żyć bez granic, musieliśmy wyruszyć na ich poszukiwanie.

Adaptacja: Tatiana Iwaszczenko, Ołeksandr Korol, wg pomysłu Łesi Ratyńskiej
Reżyseria i aranżacja muzyczna: Ołeksandr Korol
Scenografia i kostiumy: Julija Hnatenko
Choreografia: Serhij Dmytrijew
Aranżacja pieśni: Mykoła Mychać

WSTĘP WOLNY
Zaprasza: Związek Ukraińców w Polsce - Oddział Pomorski w Gdańsku

----
Lwowski Obwodowy Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu, dyrektor - Mykoła Hnatenko.

Lwowski Obwodowy Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu - teatr, założony w 1939 r. jest ważnym ośrodkiem kultury na zachodniej Ukrainie, rocznie wystawia się tu ok. 450 spektakli. W repertuarze teatru znajdują się utwory ukraińskiej i światowej klasyki, sztuki współczesnych autorów, inscenizacje folkloru, baśniowe przedstawienia dla dzieci. Na scenach teatru odbywają się spektakle w ramach kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza. Artyści teatru biorą też udział w licznych krajowych i zagranicznych występach gościnnych .

Rys historyczny:
Po II wojnie światowej na terytorium Polski znajdowało się ok. 650.000 ludności narodowości ukraińskiej. W latach 1944-1946 deportowano do USRR ok. 500.000 Ukraińców. Pozostałą część ok. 150 tys. objęła w 1947 r. Akcja "WISŁA" , czyli przymusowe przesiedlenie z terenów południowo-wschodniej Polski na ziemie północne i zachodnie (tzw. ziemie odzyskane), w tym na teren ówczesnego województwa gdańskiego.
W tym roku przypada 65-ta rocznica operacji WISŁA.

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery