stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Efekty Uboczne - Kacper Kowalski

  • 9 września - 6 października 2016,
    godz. 19:00
  • Sztuka Wyboru
    Gdańsk, Juliusza Słowackiego 19  mapa
  • wstęp wolny

Sztuka Wyboru zaprasza na spotkanie autorskie z pilotem i fotografem Kacprem Kowalskim oraz przegląd jego fotografii kolekcjonerskiej "Efekty Uboczne".

Gdańskie Biennale Sztuki 2018 - wystawa

15 grudnia 2018 - 3 lutego 2019, godz. 12:00 - 19:00

Wstęp wolny


Spotkanie odbędzie się 9 września ( piątek) o godz. 19:00.
Serdecznie zapraszamy!

Efekty Uboczne w Sztuce Wyboru: o cywilizacji, z powietrza, na zdjęciach.
W Sztuce Wyboru można oglądać Efekty Uboczne - unikatowy projekt polskiego fotografa Kacpra Kowalskiego, nagrodzony w ubiegłorocznym World Press Photo. To okazja do spotkania z efektami działalności człowieka z perspektywy lotu ptaka.

Kacper Kowalski to polski pilot i fotograf, nagradzany wielokrotnie za swoje zdjęcia z powietrza. - Efekty Uboczne są projektem dokumentalnym, w którym pokazuję relację pomiędzy człowiekiem i naturą. Szukam miejsc, które wydają się zwykłe - ale pokazuję je z mojej własnej perspektywy. Nie oceniam, nie wartościuję. Przyglądam się, jak przekształcamy Ziemię i jak ona wpływa na nas - mówi Kacper Kowalski, który ma swą bazę w Gdyni.

Artysta-pilot od kilkunastu lat tropi z paralotni oraz wiatrakowca rezultaty przekształcania ziemi przez człowieka. Zdjęcia, które wchodzą w skład Efektów Ubocznych, pochodzą zarówno z malowniczych Kaszub, portu w Gdyni, jak i zalanych terenów Sandomierza z 2010 roku czy wyrobisk kopalni. Zaskakujące wizualnie i malarskie, pozwalają na otwartą interpretację naszych działań wobec natury.

Ze zdjęć, które przygotowuje Kacper Kowalski, kurator projektu, Agnieszka Jacobson-Cielecka, ułożyła wystawę. Od początku roku prace Kowalskiego prezentowane były m.in. w Wiedniu, Nowym Jorku i Kopenhadze.

Kacper Kowalski, z zawodu architekt, pilotuje paralotnię od 1996 roku. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka, pokazując niedostępne na co dzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Tak powstają odrealnione, niemal graficzne fotografie - obrazy, przedstawiające wzory, symetrie i asymetrie tworzone przez człowieka i naturę.

Ta perspektywa była wielokrotnie nagradzana w konkursach w Polsce i na świecie. Kacper Kowalski - jako jedyny Polak w tym roku - odebrał nagrodę World Press Photo w Amsterdamie. To jego trzecie wyróżnienie w tym konkursie. Otrzymał je właśnie za prezentowany projekt długoterminowy - Efekty Uboczne.

Kowalski jest laureatem nagród i wyróżnień w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych. Miedzy innymi: World Press Photo (2009, 2014, 2015), Picture of The Year International - POYi (2012, 2014, 2015), Grand Press Photo (2009,2011,2012,2013,2014).

W styczniu 2014 roku ukazał się pierwszy debiutancki album "Efekty uboczne".

Zdjęcia Kacpra Kowalskiego są wystawiane m.in. w Nowym Jorku, Frankfurcie, Singapurze, Londynie, Edynburgu, Paryżu, a sygnowane odbitki wchodzą w skład kolekcji prywatnych.
Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij