Edukacja kulturalna w Stowarzyszeniu MOST

Stowarzyszenie MOST funkcjonuje od 12 lat. W trakcie roku na ich zajęcia uczęszcza 200 osób, które rozwijają się w szerokim zakresie sztuki.
Stowarzyszenie MOST funkcjonuje od 12 lat. W trakcie roku na ich zajęcia uczęszcza 200 osób, które rozwijają się w szerokim zakresie sztuki. mat. pras

Miejsce, gdzie zamiłowanie do teatru i sztuki owocuje rozwojem nowych adeptów w sferze kultury. To tu odbywają się zajęcia z aktorstwa, tworzenia scenografii, prowadzone są liczne obozy i warsztaty oraz sukcesywnie wystawiane sztuki teatralne z udziałem młodych aktorów. Postanowiliśmy sprawdzić czym jest Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne MOST i kto może zapisać się na zajęcia.Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne MOSTStowarzyszenie istnieje już 12 lat i przez ten czas wykształciło wielu absolwentów i studentów szkół teatralnych, osób związanych zawodowo z wiedzą o teatrze, animacją czy dramaturgią. Od początku swojego powstania MOST związany jest z Gdańskiem, a dokładniej z dzielnicą Wrzeszcz. Obecnie główną siedzibą stowarzyszenia jest zabytkowa kamienica przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego 4/1 w GdańskuMapka, która po niedawnym remoncie i dostosowaniu do pracy artystycznej sprzyja kameralnej i twórczej atmosferze.

- Wiele osób kojarzy działalność MOST z Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku. Jesteśmy dumni z naszej historii. Dzięki przychylności i zaangażowaniu dyrektorów Konrada Szachnowskiego i Romualda Wicza-Pokojskiego mogliśmy przez 11 lat mieć w teatrze swoją siedzibę oraz prowadzić działalność statutową. Wiedzieliśmy jednak, że przyjdzie taki czas, kiedy nasze drogi będą musiały się rozejść. Obecnie mamy własne miejsce, gdzie budujemy odrębną tożsamość w oparciu o zdobyte w latach wcześniejszych doświadczenie. Czujemy wiatr w żaglach i dobrą energię, dlatego zapraszamy do budowania wspólnego Mostu - twierdzą przedstawiciele stowarzyszenia.
Podczas trwającego roku szkolnego prowadzone są w nim zajęcia artystyczne w różnych grupach wiekowych. W ramach stałej działalności MOSTu odbywają się warsztaty teatralne (oparte na teatrze dramatycznym, pantomimie, improwizacji, emisji głosu, ćwiczeniu dykcji), warsztaty teatralno-musicalowe, a także warsztaty plastyczno-scenograficzne (podczas których wykonywane są prace techniczno-plastyczne i scenografia do powstających spektakli teatralnych). Organizowane są również półkolonie, warsztaty integracyjne dla pracowników firm, choinki, spotkania mikołajkowe, zajęcia indywidualne, a także pokazy spektakli.

Czytaj więcej: Teatr dla dzieci oczami aktorów Miniatury

Każdego tygodnia na zajęcia uczęszcza ok. 200 dzieci, młodzieży i dorosłych. Podczas zajęć uczestnicy pracują nad autorskimi spektaklami, które w późniejszym czasie pokazywane są szerszej publiczności. Obecnie funkcjonuje 17 grup o różnej specyfice i przedziale wiekowym m.in. teatr Prosto z Mostu, teatr KWA, teatr Most na wesoło oraz wiele innych.

Uczestnicy zajęć rozwijają swoje umiejętności na wielu płaszczyznach sfery kultury i sztuki.
Uczestnicy zajęć rozwijają swoje umiejętności na wielu płaszczyznach sfery kultury i sztuki. mat.pras

Dla kogo przeznaczone są zajęcia i jaki mają cel?- Zajęcia MOST są dla wszystkich osób w wieku 4-99 lat, które chcą rozwijać swoje pasje oraz spędzać czas w grupie rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Dla osób, które chcą związać swoją przyszłość z teatrem lub takich, które lubią próbować nowych rzeczy. Dla otwartych, kreatywnych i odważnych, jak i nieśmiałych, ale żądnych wyzwań. Dla chcących opanować sztukę publicznych występów oraz i dla tych, którzy bycie na scenie mają we krwi.

Naszym celem, poza integracją oraz rozwijaniem zdolności aktorskich czy plastycznych u naszych uczestników, jest również nauka współpracy, budowanie relacji międzyludzkich, rozwijanie wyobraźni, nauka kreatywnego rozwiązywania problemów oraz uwrażliwienie i umiejętność indywidualnego odbioru szeroko pojętej sztuki. Zajęcia doskonale sprzyjają przełamywaniu barier, uczucia wstydu i strachu przed publicznością. Praca nad pokazami finałowymi uczy samodyscypliny oraz odpowiedzialności za grupę i wspólne dzieło. Ważnym aspektem pracy warsztatowej jest również nauka poprawnej wymowy, emisji głosu i praca nad opanowaniem ciała, aby nam służyło zamiast nas ograniczać.

W jakim zakresie prowadzone są zajęcia w MOŚCie?- Stowarzyszenie kulturalno-edukacyjne tworzy zespół osób zaangażowanych w edukację kulturalną dzieci i młodzieży oraz dorosłych (aktorów, pedagogów, animatorów, a także muzyków). Wśród kadry instruktorskiej MOST znajdują się: Agnieszka Grewling-Stolc, Magdalena Żulińska, Róża Obarzanek, Olga Ciszewska, Piotr Kłudka, Jakub Zalewski. Stowarzyszenie dba o to, aby dzieci i młodzież z Gdańska i okolic miały swój własny kawałek przestrzeni, w której będą czuć się bezpiecznie i pod okiem profesjonalistów twórczo rozwijać się przez kolejne lata.

Instruktorzy MOST: Agnieszka Grewling-Stolc, Magdalena Żulińska, Róża Obarzanek, Ewa Dziedzic, Piotr Kłudka, Jakub Zalewski.
Instruktorzy MOST: Agnieszka Grewling-Stolc, Magdalena Żulińska, Róża Obarzanek, Ewa Dziedzic, Piotr Kłudka, Jakub Zalewski. mat. pras
Prowadzenie grup teatralnych to nie lada wyzwanie. To ok. 200 uczestników każdego roku. Każdy i każda z nich z indywidualnymi predyspozycjami, oczekiwaniami, umiejętnościami, charakterem i wrażliwością. To każdego roku pisanie autorskich scenariuszy w oparciu o dynamikę i pragnienia grup. Od początku w MOST postawiliśmy sobie zadanie autorskiej pracy nad spektaklem. Nie bazujemy na gotowych tekstach czy muzyce. Każdego roku, każdy ze spektakli jest wypadkową dążeń instruktorów i uczestników. To pomaga w osiągnieciu prawdy na scenie.

Młodzi ludzie wypowiadają się w tematach i obrazach, które aktualnie ich interesują, bawią, denerwują. Zaczynamy od prostych zabaw integracyjnych otwierających na improwizację sceniczną. W toku realizacji etiud, małych form powstaje zarys obszarów, który z czasem zawęża się do głównego tematu przedstawienia. Z czasem budowane są postaci i relacje między nimi. Wyostrza się problematyka spektaklu. Cały czas tworzenia autorskiego spektaklu to proces, który zbliża wszystkich do siebie i pozwala na zbudowanie więzi, które niekiedy przeradzają się w długoletnie przyjaźnie.

Jak wyglądają nabory do grup i kiedy się odbywa najbliższy?- Zapisy na zajęcia zaczynają się w drugiej połowie sierpnia, a zajęcia ruszają od 1 września. Jednak na dołączenie do zespołu MOST zawsze jest dobry czas, o ile są w grupie wolne miejsca. Szeroka oferta warsztatów pozwala każdemu chętnemu na wybranie dla siebie odpowiedniego zespołu w dogodny dzień tygodnia.
W ciągu całego roku organizowane są dodatkowe działania, w których udział biorą zarówno uczestnicy MOSTu, jak i osoby z zewnątrz.

Co was wyróżnia?- Atmosfera - rodzinna, ciepła i przyjazna każdemu. Różnorodność zajęć, indywidualne podejście do uczestników, nauka pracy w zespole - przydatnej nie tylko na scenie, ale w życiu codziennym. Nasi uczestnicy, poza udziałem w cyklicznych zajęciach, mogą angażować się w wiele działań o charakterze wolontariackim lub uczestniczyć w jednorazowych dodatkowych warsztatach czy inicjatywach artystycznych podejmowanych również przez naszych partnerów (castingi, udział w słuchowiskach, wydarzeniach plenerowych).

Co powinien wiedzieć rodzic, który chce zapisać dziecko na zajęcia aktorskie?- Zajęcia teatralne w MOST są dla każdego. Nie organizujemy żadnych egzaminów czy castingów. Jeżeli tylko są miejsca w grupach, to serdecznie zapraszamy każde dziecko, młodego czy dojrzałego człowieka. Wystarczy wejść na naszą stronę internetową www.most-gdansk.pl, wybrać dla siebie zajęcia i zgłosić udział poprzez wysłanie formularza online. Zajęcia w MOST prowadzone są odpłatnie.

Jakie macie plany na przyszłość?- Mimo ogromnej satysfakcji i dumy z tego, co osiągnęliśmy do tej pory nie osiadamy na laurach. Cały czas się rozwijamy i myślimy czym jeszcze możemy zaskoczyć młodych ludzi, co możemy im dać, czego potrzebują. To właśnie na potrzeby aktualnej społeczności Gdańska powstała grupa MOST Plus dla dzieci emigrantów. Grupa dopiero się tworzy, ale mamy nadzieję, że dotrą do nas dzieci mniejszości narodowych z Ukrainy, Rosji, Białorusi czy krajów anglojęzycznych. Mamy fachową kadrę, która oferuje pracę w wielu językach.

Dzięki zajęciom multikulturowym powstaną spektakle na bazie doświadczeń dzieci z wielu krajów. Oczywiście w miarę możliwości będziemy otwierać nowe grupy oraz organizować jednorazowe warsztaty zgodnie z zapotrzebowaniem, które zgłaszają nasi uczestnicy i rodzice. W planach mamy zajęcia dramaturgiczne i filmowe.

W trakcie roku szkolnego na warsztaty uczęszcza około 200 osób.
W trakcie roku szkolnego na warsztaty uczęszcza około 200 osób. mat.pras

MOST to nie tylko cykliczne warsztaty w siedzibie- Jesteśmy organizatorami 10 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego MOST. Festiwal Most to spotkanie młodzieżowych grup teatralnych z całej Polski, a ostatnio nawet z zagranicy w celu wymiany doświadczeń, wspólnej pracy warsztatowej zakończonej pokazem i mnóstwa artystycznych przeżyć w wyjątkowej festiwalowej atmosferze. Festiwal MOST nie ma formuły konkursowej. Jest przeglądem, a co za tym idzie nie ma tu konkurencji, a jedynie dzielenie się efektami swojej pracy i wizją artystyczną. Na przestrzeni lat nasz festiwal osiągnął dużą popularność i renomę na festiwalowej mapie Polski.

Dodatkowo, w każde wakacje organizujemy także "Obóz Artystyczny MOST", który jest wyjątkowym wydarzeniem dla naszych uczestników. W ciągu 10 dni wypełnionych warsztatami teatralnymi, tanecznymi, plastyczno-scenograficznymi czy filmowymi nie brakuje czasu na oryginalne imprezy tematyczne, quizy, dyskoteki, biegi przełajowe i zawody sportowe. Dla żądnych relaksu jest plaża, basen, jacuzzi, hodowla danieli czy spacery w pięknych okolicznościach przyrody. Od wielu lat naszych obozowiczów gości Dworek Wymysłowo nad rzeką Brdą w otulinie Borów Tucholskich, które sprzyjają wypoczynkowi i pracy artystycznej z dala od zgiełku dużego miasta.

Nie ma w Gdańsku dzielnicy, w której nie mieszkaliby obecni lub byli uczestnicy zajęć teatralnych MOST. To społeczność, której jest się członkiem tak długo, jak długo jest w nas pasja i miłość do teatru. Nie każdy z uczestników zostanie aktorem, czy będzie pracować w branży artystycznej, ale mamy świadomość tego, że gdziekolwiek ich drogi zawodowe poniosą poradzą sobie, bo staramy się wyposażać ich w uniwersalne umiejętności.

Obóz Artystyczny MOST 2020:

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (23) 2 zablokowane

 • oj tak

  Takich miejsc pewnie znajdzie się kilka na mapie Gdańska, ale MOST faktycznie ma coś w sobie wyjątkowego. Mój synek, normalnie cichy i wycofany, czwarty rok z rzędu uczęszcza na zajęcia i aż podziw bierze, co się z tym chłopakiem dzieje. Grupa, instruktorzy, podejście i można największego twardziela zmienić w otwartą osobę. Ja jestem pod wrażeniem i polecam

  • 22 3

 • ;) (1)

  Dla Ciebie to zwykły most, dla Anglika znaczy jednak najwiecej

  • 18 1

  • Most!

   To nie zwykły a wyjątkowy MOST!

   • 4 0

 • Cudowne miejsce

  Jestem bardzo wdzięczna, że istnieje takie miejsce na kulturalno-artystycznej mapie Trójmiasta. Córka uczęszcza na zajęcia, jeździ na obozy od kilku lat i jest bardzo zadowolona. Znalazła tam grupę przyjaciół i zawsze nie może doczekać kolejnych zajęć. Instruktorzy są bardzo otwarci i zawsze napełniają pozytywną energią.

  • 19 1

 • Byłam uczestniczką zajęć teatralnych MOST przez 8 lat i pod okiem p.Agnieszki rozwinęłam nie tylko umiejętności aktorskie (postawa, umiejetność wypowiadania się, występowanie na scenie), ale także mogłam się otworzyć, nabrać pewności siebie. Należałam do pięknej Mostowej rodziny i zawsze bede się czuła jej częścią, a obozy, konkursy, festiwale oraz każde zajęcia to piękne wspomnienia, których mogę życzyć każdemu.

  • 18 2

 • może nie każdy zostanie zawodowym aktorem,

  ale MOST zapodaje umiejętności, które przydadzą się w każdej pracy. Przecież zanim dostaniesz pracę czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna.:) To w jaki sposób komunikujesz się z otoczeniem, dykcja wszystko się przyda. Poza tym widzę, że moje dziecko stało się bardziej kreatywne, nauczył się pracować w grupie co kiedyś było problemem. Natomiast to, że zauważył że każdy jest inny, że każdy ma inną wrażliwość i to jest w porządku to jedna z fajniejszych rzeczy, którą udało się uzyskać.

  • 18 2

 • Super pomysł, miejsce pełne uśmiechu i energii

  Zgadzam się z opiniami. Niezwykła atmosfera, kreatywni i kompetentni instruktorzy, którzy tworzą dla dzieci, młodzieży i dorosłych miejsce, gdzie mogą się rozwijać i wyrażać siebie

  • 18 2

 • Extra miejsce

  • 13 2

 • Cudowne, niezapomniane chwile.

  Miałam okazję poznać wspaniałych prowadzących zajęcia. Ludzie z pasją ,dobrą energią, dowcipni i błyskotliwi.Moja córka uczęszcza na zajęcia do pana Jakuba ,który ma fantastyczne podejście do młodzieży .Uwielbia te spotkania w gronie świetnych dzieciaków i oczywiście wspaniałego instruktora. Przychodziła na zajęcia nawet z ortezą na kolanie. Jestem w szoku ,nigdy nie zaangażowała się w nic tek bardzo. Polecam Most z całego serducha.

  • 15 2

 • Nie mieszakamy już w Trójmieście ale moje córki najbardziej tęsknią za zajęciami MOSTu. I już nie mogą się doczekać wyjazdu na obóz. Fantastyczne miejsce prowadzone przez profesjonalistów z pasją, przyjazne i otwarte na młodzież i dzieciaki, dające szansę rozwoju. Polecam każdemu.

  • 9 1

 • Kocham MOST

  Most to cudowne miejsce które pomogło mi się rozwinąć chodzę na kilka zajęć i mega polecam cudowna atmosfera

  • 10 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Puck 10 lutego 1920 oczami świadków
Puck 10 lutego 1920 oczami świadków
wystawa
lut'20 13-30.05
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Carboland - wystawa
Carboland - wystawa
wystawa
wrz'20 4-30.05
g. 10:00
Gdynia, Muzeum Emigracji
Polskie Projekty. Polscy Projektanci
Polskie Projekty. Polscy Projektanci
wystawa
wrz'20 19-30.05
g. 11:00 - 18:00
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni

Sprawdź się

Gdzie grą na saksofonie debiutował trójmiejski jazzman Przemek Dyakowski?

 

Najczęściej czytane