Impreza już się odbyła
PATRONAT

Eduard Hildebrandt. 200-lecie urodzin mistrza - wystawa

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wystawę obrazów z kolekcji Andrzeja Walasa Eduard Hildebrandt. 200-lecie urodzin mistrza.

cze 3

środa, godz. 19:00

Gdańsk, online
Wstęp wolny

19 września - 2 października 2020, godz. 18:00

Gdańsk,
Wernisaż: 9 kwietnia 2019 r., godz. 18.00, wstęp wolny
wystawa czynna do 5 maja 2019, w godzinach 10.00-18.00, wstęp 5 zł

Andrzej Walas i jego kolekcja

Eduard Hildebrandt to jeden z najznakomitszych malarzy XIX wiecznego Gdańska. Jego dzieła posiadają najświetniejsze muzea na świecie, w tym Luwr i Ermitaż.

W prywatnej kolekcji malarstwa Andrzeja Walasa znajdują się obrazy olejne oraz teka chromolitografii, prezentujące miasta odwiedzane przez Hildebrandta podczas jego licznych podróży. Dziś, w dwusetną rocznicę urodzin mistrza, oliwski kolekcjoner prezentuje swoje zbiory w gościnnych progach Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Eduard Hildebrandt: 200-lecie urodzin gdańskiego mistrza

Przed 200 laty, w Gdańsku przy ulicy Szerokiej 59, przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych romantycznych malarzy XIX-wiecznego grodu nad Motławą. Dokładna data urodzin Eduarda Hildebrandta do dziś stanowi problem, bowiem Thieme Becker, jeden z najpoważniejszych leksykonów malarskich podaje w jednym przypadku rok urodzenia 1817, a w drugim 1818. W wielu publikacjach daty te występują wymiennie.

Pierwszych lekcji malarstwa udzielał mu ojciec. W wieku dwudziestu lat na dalszą naukę malarstwa Hildebrandt udał się do Berlina, gdzie trafił do wybitnego marynisty Wilhelma Krause (1803-1864). Już w pierwszym roku nauki wraz ze swoim profesorem udał się w podróż studyjną na Rugię, a następnie na wybrzeża śródziemnomorskie Francji, Włoch i Grecji (1838-1840). Wyprawa ta zapoczątkowała liczne podróże po całym świecie, trwające z krótkimi przerwami już do końca życia. W roku 1842 Hildebrandt trafił na krótkie studia do Paryża, gdzie jego nauczycielem był znakomity romantyczny francuski malarz Eugène Isabey (1803-1886), specjalista od malarstwa pejzażowego i marynistycznego. Isabey pogłębił wiedzę Hildebrandta w tworzeniu pejzaży marynistycznych, scen portowych oraz nauczył go posługiwania się trudną techniką malowania akwarelami. Wzbogacił również jego paletę o biegłość w malowaniu efektownych scen luministycznych oraz rozświetlił gamę kolorystyczną.

Talent Hildebrandta został doceniony w roku 1855, gdy uzyskał tytuł profesora w Akademii Berlińskiej, a Fryderyk Wilhelm IV Pruski mianował go nadwornym malarzem. Kilka lat później, w roku 1862, odbył podróż życia: rejs żeglarski dookoła świata. Z wyprawy tej przywiózł olbrzymi dorobek w postaci rysunków oraz pejzaży namalowanych w technice akwareli. Większość z nich wystawiono tuż przed śmiercią artysty w londyńskim Crystal Palace.

Eduard Hildebrandt zmarł w Berlinie 25 października 1868 roku.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Gdzie odbyły się pierwsze edycje Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - dzisiejszej wizytówki Gdyni?