• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Eduard Hildebrandt. 200-lecie urodzin mistrza - wystawa

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na wystawę obrazów z kolekcji Andrzeja Walasa Eduard Hildebrandt. 200-lecie urodzin mistrza.

18 listopada 2023 - 12 maja 2024

bilety 10 zł
ulgowy 6 zł

10 maja - 2 czerwca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wernisaż: 9 kwietnia 2019 r., godz. 18.00, wstęp wolny
wystawa czynna do 5 maja 2019, w godzinach 10.00-18.00, wstęp 5 zł

Andrzej Walas i jego kolekcja

Eduard Hildebrandt to jeden z najznakomitszych malarzy XIX wiecznego Gdańska. Jego dzieła posiadają najświetniejsze muzea na świecie, w tym Luwr i Ermitaż.

W prywatnej kolekcji malarstwa Andrzeja Walasa znajdują się obrazy olejne oraz teka chromolitografii, prezentujące miasta odwiedzane przez Hildebrandta podczas jego licznych podróży. Dziś, w dwusetną rocznicę urodzin mistrza, oliwski kolekcjoner prezentuje swoje zbiory w gościnnych progach Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Eduard Hildebrandt: 200-lecie urodzin gdańskiego mistrza

Przed 200 laty, w Gdańsku przy ulicy Szerokiej 59, przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych romantycznych malarzy XIX-wiecznego grodu nad Motławą. Dokładna data urodzin Eduarda Hildebrandta do dziś stanowi problem, bowiem Thieme Becker, jeden z najpoważniejszych leksykonów malarskich podaje w jednym przypadku rok urodzenia 1817, a w drugim 1818. W wielu publikacjach daty te występują wymiennie.

Pierwszych lekcji malarstwa udzielał mu ojciec. W wieku dwudziestu lat na dalszą naukę malarstwa Hildebrandt udał się do Berlina, gdzie trafił do wybitnego marynisty Wilhelma Krause (1803-1864). Już w pierwszym roku nauki wraz ze swoim profesorem udał się w podróż studyjną na Rugię, a następnie na wybrzeża śródziemnomorskie Francji, Włoch i Grecji (1838-1840). Wyprawa ta zapoczątkowała liczne podróże po całym świecie, trwające z krótkimi przerwami już do końca życia. W roku 1842 Hildebrandt trafił na krótkie studia do Paryża, gdzie jego nauczycielem był znakomity romantyczny francuski malarz Eugène Isabey (1803-1886), specjalista od malarstwa pejzażowego i marynistycznego. Isabey pogłębił wiedzę Hildebrandta w tworzeniu pejzaży marynistycznych, scen portowych oraz nauczył go posługiwania się trudną techniką malowania akwarelami. Wzbogacił również jego paletę o biegłość w malowaniu efektownych scen luministycznych oraz rozświetlił gamę kolorystyczną.

Talent Hildebrandta został doceniony w roku 1855, gdy uzyskał tytuł profesora w Akademii Berlińskiej, a Fryderyk Wilhelm IV Pruski mianował go nadwornym malarzem. Kilka lat później, w roku 1862, odbył podróż życia: rejs żeglarski dookoła świata. Z wyprawy tej przywiózł olbrzymi dorobek w postaci rysunków oraz pejzaży namalowanych w technice akwareli. Większość z nich wystawiono tuż przed śmiercią artysty w londyńskim Crystal Palace.

Eduard Hildebrandt zmarł w Berlinie 25 października 1868 roku.

Opinie

Sprawdź się

Który film podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Złote Lwy?