• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

ECS nie zamierza oddać tablic z postulatami Sierpnia '80

Ewelina Oleksy
6 grudnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Milion złotych na remont fontanny przy ECS
Maciej Grzywaczewski, współautor tablic z postulatami: Właścicielami tych tablic, w świetle prawa autorskiego, jestem ja i spadkobiercy po Arkadiuszu Rybickim. Maciej Grzywaczewski, współautor tablic z postulatami: Właścicielami tych tablic, w świetle prawa autorskiego, jestem ja i spadkobiercy po Arkadiuszu Rybickim.

Miejsce oryginalnych, historycznych tablic z postulatami strajkujących w Sierpniu '80 jest w Europejskim Centrum Solidarności - mówił w piątek dyrektor placówki jednym głosem z działaczami dawnej "Solidarności". Wspólnie zapowiedzieli, że nie zamierzają oddawać tablic Narodowemu Muzeum Morskiemu, które niedawno wystąpiło o ich zwrot. - Właścicielami tych tablic, w świetle prawa autorskiego, jestem ja i spadkobiercy po Arkadiuszu Rybickim - zaznaczył Maciej Grzywaczewski, współautor postulatów.



Gdzie powinny być tablice z postulatami Sierpnia '80?

Tablice, na których robotnicy strajkujący w Sierpniu 1980 roku spisali swoje postulaty, od pięciu lat prezentowane są w ramach stałej wystawy w Europejskim Centrum Solidarności.

W piątek, 6 grudnia, spotkali się pod nimi władze placówki, miasta oraz legendy "Solidarności", wśród nich m.in. Lech Wałęsa. Wszyscy stanęli w obronie tablic, których zwrotu domaga się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Basil Kerski, szef ECS podkreślał, że tablice są integralną częścią wystawy stałej. Odczytał też list, jaki skierował w tej sprawie do władz Narodowego Muzeum Morskiego. Napisał w nim m.in., że nie może przyjąć propozycji porozumienia o rozwiązaniu umowy depozytu, jaką ECS miało z NMM.

- Mogę podejmować jedynie inicjatywy zmierzające do przedłużenia eksponowania tablic na wystawie stałej, a nie skracania umówionego okresu ich depozytu - podkreślił Kerski. I zwrócił się do dyrektora NMM z prośbą o informację, na jakiej podstawie prawnej muzeum włada tablicami.

Bogdan Lis: "Zapewniam, że te tablice z ECS nie wyjadą"



Głos podczas konferencji zabrał też m.in. Maciej Grzywaczewski, współautor tablic z postulatami.

- Razem z Arkadiuszem Rybickim, w obecności Sławomira Rybickiego, spisaliśmy te postulaty na tablicach. W 1981 r. przekazałem je na wystawę i do konserwacji Muzeum Morskiego. To było wypożyczenie. Nigdy nie było aktu darowizny mojej, ani Arkadiusza Rybickiego dla muzeum. Obecna sytuacja zmusiła mnie i Małgorzatę Rybicką, wdowę po Arkadiuszu, o zasięgnięcie opinii prawnej i ta opinia jest jednoznaczna: właścicielami tych tablic, w świetle prawa autorskiego jestem ja i spadkobiercy po Arkadiuszu Rybickim - zaznaczył Maciej Grzywaczewski - Jeszcze dziś skieruję pismo o stanie prawnym tablic do Narodowego Muzeum Morskiego. W naszym odczuciu Muzeum Morskie wprowadziło ECS w błąd podając się jako właściciel tablic, a tym właścicielem nigdy nie było.
Grzywaczewski poinformował, że wraz z rodziną Sławomira Rybickiego, jest zdecydowany na podejmowanie wszelkich kroków prawnych, żeby bronić swojej własności.

- Będziemy walczyć o to, żeby te tablice były eksponowane w miejscu, które się do tego najbardziej nadaje, czyli w ECS. Nie pozwolimy, by te tablice stały się elementem bieżącej polityki - powiedział Grzywaczewski.
Bogdan Lis, uczestnik strajku w Sierpniu '80 i przewodniczący Rady ECS dodał, że nie zna żadnego dokumentu, który mówiłby o tym, że NMM zakupiło tablice i posiada do nich prawa.

- Zapewniam państwa, że te tablice z ECS nie wyjadą - zwrócił się do zebranych.

Ministerstwo proponuje zamianę oryginału na kopię



O tym, że Narodowe Muzeum Morskie domaga się od ECS zwrotu oryginału tablic z postulatami strajkujących w Sierpniu '80 informowaliśmy 4 grudnia.

- Migracja eksponatów muzealnych to rzecz normalna - podkreślał Robert Domżał, dyrektor NMM - Zabytki krążą po różnych wystawach, są wypożyczane czy przekazywane w depozyt. Po to istnieją, by być eksponowane w różnych przestrzeniach, przez różne podmioty. Tworzymy ekspozycję, której najważniejszą częścią mają być tablice z postulatami stoczniowców, dlatego w połowie listopada zwróciliśmy się do władz ECS z prośbą o ich zwrot. Nasza propozycja to w praktyce rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce, by tablice docelowo trafiły do sali BHP, pod skrzydła Instytutu Dziedzictwa Solidarności, czyli nowej placówki powołanej przez rząd i "Solidarność". Europejskiemu Centrum Solidarności resort proponuje w zamian kopie tablic.

- Zwrot tablic nie musi wiązać się z uszczupleniem wystawy stałej ECS, instytucja może na wystawie prezentować ich bardzo dobrą kopię, obecnie prezentowaną w Sali BHP - podkreśla Centrum Informacyjne MKiDN.

Miejsca

Opinie (460) ponad 100 zablokowanych

  • ECS to postkomuna. Razem z bolkiem (3)

    • 50 22

    • To pis jest postkomuną (1)

      • 2 15

      • Komuchow nie brak w pis po psl i SLD do momentu jak te partie będą istniej to zawsze postkomuna będzie przy korycie, o komuchach w sądach i innych instytucjach państwowych nie ma co wspominać bo są tak ustawieni że głowa mała

        • 4 1

    • Peo komunę , PRL bis mamy w Gdańsku

      • 7 1

  • dzieła lenina

    Nie oddawać .

    • 13 2

  • Kto jest właścicielem praw autorskich

    do Pomnika Poległych Stoczniowców?
    Czy właściciele tych praw lub ich spadkobiercy mogą zażyczyć sobie przeniesienia pomnika z dala od ECS?

    • 16 8

  • Tak zrobiem szybkie

    vertum-pertum i doszedłem do wniosku,że żaden z Panów- przypisujących sobie "prawa autorskie"- nie był w tym czasie pracownikiem Stoczni Gdańskiej im.W. Lenina...A jeden był ale b.krótko mimo wszystko w sierpniu 1980 roku-to od lat nie był pracownikiem -elektrykiem SG im.Lenina...
    A praw autorskich można dochodzić tylko wtedy gdy wskazane swoje "dzieło" zostanie zarejestrowane/ nawet w PRL-u/ i tak np. pisma/książki to należy przekazać sprawy w ręce Biblioteki Narodowej i otrzymać stosowny nr. ISBN. Nie wiem jak i gdzie - zarejestrowaliście panowie-tablice i na jakiej podstawie oraz pod jaką "pozycją" ? Proszę o konkretne dokumenty-nawet szczątkowe. Prawa autorskie są też zbywalne.. Po tablicach już 38 lat temu ślad by zaginął gdyby nie operatywność i spryt pracowników Muzeum...Prawda się i tak obroni.

    • 31 8

  • Aby powstały te tablice to (1)

    potrzeba było kilka płatów płyty wiórowej okleinowane jak na/1/- fotografii( w liczbie szt.3)-pochodzących ze stoczniowej stolarni własność Stoczni Gdańskiej im.Lenina, a do tego trochę czerwonej farby-zapewne też "stoczniowej"-i w miarę wprawnej ręki (znikoma znajomość i umiejętność) kaligrafii-oraz spisanych wcześniej na kartkach A-4 konkretnych postulatów stoczniowców i konsultantów z po za stoczni.. Kto jest właścicielem tych "tablic"..? Nawet do leżakowania w czasie strajku to styropian też był stoczniowy,a więc Państwowy. I tyle o prawach autorskich.

    • 25 6

    • A te błędy ortograficzne, które są na tablicach to też w ramach praw autorskich ? Przeczytajcie sobie na spokojnie treść i zaznaczcie błędy.

      • 2 0

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Brawo pis więcej takiej arogancji proszę to suweren szybciej was pogonii.. (1)

    Dlaczego jeszcze nie ogrodziliście pomnika poległych przy ECS swoimi wyznawcami pis?1y krok absurdu już. widziałem w tym roku pomnik ogrodzony dziesiątkami tablic z hist.A.Walentynowicz.bez wspominania o innch bohaterach Solidarności!Ps a obok w ECSie jest nawet makieta jej suwnicy

    • 13 30

    • Patrz były wybory i nikt ich nie pogonił:/ i jakoś jako lista zdobyli rekordową ilość głosów:/

      • 4 1

  • W tym całym eceesie-to też powinna być makieta( fragment skladu skm-ki EN 57) -i od czasu do czasu powinien być rozpylany gaz

    Ile to razy wsiadając do SKM na kolejnych stacjach w kierunku Gdyni-"waliło" w ich wnętrzach gazem łzawiącym gdy zomo -"zaprowadzało" w centrum Gdańska-"ład i porządek"/lata 1980-81-82-83-88/ a...jeżdziłem w tym czasie jako nastolatek- i waliło gazem jak nic-to wiem i się upominam. SKM-ki od stacji Gdańsk Główny-wyjeżdżały "zgazowane" do bólu...

    • 20 1

  • Będą teraz 2 muzea konkurencyjne

    Kto pierwszy wywiesi kwity Kiszczaka i lesiaka. No i ciekawą historię z wybuchem na wojska Polskiego

    • 13 1

  • Co nie wyjadą ?

    Ale tekst....Nie OTAKE-polskię walczylim, obalalim i zwyciężalim....
    Wyjadą tablice i to szybciej niż się komuś wydaje. Solidarność była b.dużym ruchem społecznym-następnie siłą polityczną. A ECS-co to tak naprawdę jest i do czego służy ? Właśnie w tej chwili padła jasna deklaracja, do czego służą te tablice. Do walki politycznej. "Obrońcy" tablic będą rozgrzewać teraz I-sze strony gazet i newsy TV-

    • 27 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Ile lat istniała Sopocka Scena Off de BICZ?

 

Najczęściej czytane