stat
Wydarzenie już się odbyło

Dzikość - co myślą i czują zwierzęta

Krytyka Polityczna Świetlica w Trójmieście zaprasza na spotkanie, podczas którego za drogowskaz posłużą nam książki Carla Safiny Dzikość i Poza słowami. Sprawdzimy co łączy społeczność ludzi oraz zwierząt.

O tym jak kultury zwierzęce wychowują rodziny, tworzą piękno i osiągają spokój. O tym, co myślą i czują zwierzęta porozmawiają dr hab. prof. UG Anna Filipowicz i Barbara Piórkowska.
W rolach głównych wystąpią kaszaloty, ary szkarłatne i szympansy no i my tym razem jako ich uczniowie i uczennice.

Kultury zwierząt są doskonale zorganizowane tak dobrze, że wiele z rozwiązań świata fauny można by było wprowadzić do świata człowieczego. Dlaczego nie chcemy wzorować się na perfekcyjnie działających systemach naturalnych? Co takiego jest w ludziach, że mianują się zdobywcami i zajmują pozycję dominującą nad wszelkimi innymi bytami? Czy mało nam dowodów, że nie jesteśmy jedynym inteligentnym i czującym gatunkiem na Planecie? O tym wszystkim na spotkaniu. Bądźcie w gotowości na trudne tematy.

dr hab. prof. UG Anna Filipowicz pracuje w Zakładzie Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie zajmuje się polską literaturą i kulturą współczesną odczytywaną z perspektywy ekokrytyki, filozofii posthumanizmu, studiów postsekularnych. Autorka licznych publikacji naukowych i książek pt. Sztuka mięsa. Somatyczne oblicza poezji (2013) oraz (Prze)zwierzęcenia. Poetyckie drogi do postantropocentryzmu (2017).

Barbara Piórkowska - pisarka, poetka, krytyczka literacka. Autorka opartej na słowiańskich motywach powieści Kraboszki (2020), Szklanki na pająki (2010/201, prozy Utkanki (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. Syberia (2016).
Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy Pro Libro Legendo za rok 2010.

Carl Safina jest jednym z najbardziej docenianych autorów zajmujących się środowiskiem naturalnym. Był wyróżniany stypendiami MacArthura, Pew i Guggenheima. Zdobył również nagrodę Lannan Literary Award oraz medale im. Johna Borroughsa, Jamesa Bearda i Georgea Raaba. Zrobił doktorat z ekologii na Uniwersytecie Rutgersa. Prowadzi wykłady dotyczące natury i ludzkości na Stony Brook University, gdzie współprzewodzi komitetowi Alan Alda Center for Communicating Science. Jest założycielem i prezesem organizacji non-profit Safina Center. Prowadził dziesięcioodcinkowy program na kanale PBS Saving the Ocean with Carl Safina. Jego teksty ukazują się w pismach takich jak: New York Times, National Geographic, Audubon oraz w innych periodykach, jak również na stronach: National Geographic News, Huffington Post i CNN.com. Mieszka na Long Island, w stanie Nowy Jork.

Informacja o biletach

Na spotkanie obowiązują zapisy: https://forms.gle/QVxPBbrnNVXxPCfo8

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Dwa spektakle Teatru Wybrzeże zarejestrowała Telewizja Polska w ostatnich kilku latach i wyemitowała w TVP Kultura. Jakie?