Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Dziewczynki - spektakl gościnny (2 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
8.0 4 oceny 1 10
Teatr Studio w Warszawie
Dziewczynki
Weronika Murek

Lubimy wtłaczać je we wzorzec prawdziwego piękna. Bez taryfy ulgowej. Pomysł na bycie kimś innym wydaje się bardzo ryzykowny. Zawsze ktoś patrzy.

Dziewczynkę zazwyczaj definiuje się poprzez to, co wolno i czego nie wolno. Niby może zrobić wszystko, ale tak naprawdę po prostu nie warto przekraczać pewnych granic. Stereotypy wytworzone wokół ciała dziewczynki, postrzeganego jako to "słabsze" często blokują eksploracje ich ciał i ich emocji. Bo czy dziewczynka może się złościć, krzyczeć i sięgać po swoje?

Marzenie o oglądaniu czystej i niewinnej istoty, która jest nadal wolna od odpowiedzialności, bezpieczna i ufna to nieśmiertelna utopia. Potrzeba utrzymania tej figury stała się filarem bezpieczeństwa. Lubimy na nie patrzeć, lubimy je podziwiać. Lubimy wtłaczać je we wzorzec prawdziwego piękna. Bez taryfy ulgowej. Scenariusz na przyszłość to tylko i wyłącznie "kobieta". "Księżniczki" często definiują to, co nie jest chłopięce - zawsze w takim zestawieniu - po prostu piękne tło.

Pomysł na bycie kimś innym wydaje się bardzo ryzykowny. Zawsze ktoś patrzy. A jakie jest jej spojrzenie? Czy rzeczywiście wstydzi się być oglądana, czy może po prostu jest łaskawa dla obserwatora? Jak budują siłę i gdzie ją ulokowuje? Kiedy ona powie dość, to wywoła lęk. Kiedy ona zaczyna krzyczeć, wywołuje trwogę. Kiedy ona przestanie być nią, stanie się bestią.

Ten kto patrzy, boi się wzroku dziewczynki. Na podstawie wywiadów przeprowadzonymi z kilkunastoma dziewczynkami oraz materiałów wypracowanych w procesie prób z pięcioma z nich, tworzymy fantazje o byciu "dziewczynką". Dorosły wkracza do tego świata na własną odpowiedzialność. Ta opowieść jest opowieścią dla dorosłych. Świat dziewczynek otwiera się tylko na moment.

Reżyseria: Małgorzata Wdowik
Scenografia: Dominika Olszowy
Choreografia: Marta Ziółek
Dramaturgia: Joanna Ostrowska
Reżyseria światła: Aleksander Prowaliński

Obsada:
Ewelina Żak, Dominika Biernat oraz Milena Klimczak, Wiktoria Kobiałka, Pola Pańczyk, Stefania Sural, Jagoda Szymkiewicz


Spektakl jest częścią cyklu: "Dziewczynka | Kobieta | Matka", odbywającego się w dniach 25-27 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, wpisującego się w obchody 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.

Przeczytaj także

Opinie (2)

  • dramar (opinia sprzed 2 lat)

    • 0 0

  • Dramat (opinia sprzed 2 lat)

    To na prawdę był dramat... Od pierwszej sceny aż zionęło dłużyzną. Spektakl mógł by być o połowę krótszy, a nie stracił by nic na treści i przesłaniu. Krótkie recenzje, które można znaleźć w sieci mówią więcej niż da się wyczytać ze "sztuki". Na widowni sporo osób podsypiało, a i dało się zauważyć poblask komórek osób zabijających czas nowinkami z fb... Ogólne wrażenie, jakie mi pozostało po spektaklu - to jak koszmarny sen, z którego przez godzinę nie mogłam się obudzić.
    I tylko najbardziej szkoda mi dziewczynek - zderzenie z krytyką może być dla nich bolesne.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery